Home Artykuły Jak skutecznie wyczyścić systemowe dane dotyczące paska Touch Bar w MacBookach Pro
Jak skutecznie wyczyścić systemowe dane dotyczące paska Touch Bar w MacBookach Pro

Jak skutecznie wyczyścić systemowe dane dotyczące paska Touch Bar w MacBookach Pro

0

Nowością, która od roku towarzyszy komputerom MacBook w wersji Pro, wyróżniającą te maszyny na tle poprzednich odsłon jest pasek dotykowy Touch Bar z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Element ten znacznie ułatwia pracę z systemem między innymi wyświetlając na swoim ekranie OLED skróty do najczęściej używanych funkcji w aktualnie otwartych programach. Jak już wiadomo niniejszy komponent pracuje pod kontrolą własnego chipa T1 i jest w pewnym sensie tworem niezałeżnym całej konstrukcji urządzenia.

Mimo sporych zalet tego rozwiązania można doszukać się równocześnie wad, z których najpoważnejszą jest chyba problem z pobyciem się na stałe danych gromadzonych przez pasek dotykowy i czytnik Touch ID. Tych poufnych informacji nie jest w stanie wymazać nawet przywracanie systemu do ustawień fabrycznych, formatowanie komputera, czy instalacja systemu macOS od podstaw.

W tym poradniku podpowiemy Wam jak ręcznie pozbyć się wszelkiej maści danych gromadzonych przez Touch Bar, choć trzeba będzie przejść przez cał proces czynności. Poradnik ten może jednak okazać się pomocny podczas chęci sprzedania komputera MacBook z Touch Bar lub wysłania go do serwisu naprawczego.

Jeśli zatem chcesz pozbyć się wszystkich danych konfiguracyjnych paska Touch Bar oraz danych dotyczących Touch ID wykonaj czynności wypunktowane poniżej:

– W pierwszym roku trzeba uruchomić na komputerze tryb Odzyskiwania Danych, tak zwany Recovery Mode. Wyłącz zatem komputer, a następnie włączając go ponownie przytrzymaj przyciski Command + R i zwolnij w momencie, gdy pojawi się logo Apple.
– Na ekranie komputera pojawi się okno „MacOS Utilities”, gdzie z menu wybieramy opcję Narzędzia i Terminal. W tym ostatnim trzeba będzie wpisać komendę: xartutil –serase-all, a następnie wciśnij na klawiaturze przycisk Backspace.
– Na ekranie pojawi się komunikat: Czy chcesz kontynuować i należy go potwiierdzić.
– W systemie macOS z menu Apple wybieramy następnie opcję Uruchom pnownie. Na tym etapie, przed ponownym uruchomieniem można też przystąpić do wykonania innych zamierzonych wcześniej czynności takich jak choćby instalacja systemu, czy formatowanie komputera.
– Kiedy komputer zostanie ponownie uruchomiony dane paska Touch Bar zostaną na stałe usunięte z systemu.

Warto dodać, iż powyższy przepis dotyczy wyłącznie komputerów z paskiem dotykowym Touch Bar.

Źródło: OSX Daily

 

Jak skutecznie wyczyścić systemowe dane dotyczące paska Touch Bar w MacBookach Pro

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *