Recenzja  Xblitz Z9 – metalowa obudowa, tryb parkingowy i nagrywanie w Full HD. Solidna kamera nadzwyczajnie niskiej cenie

Recenzja Xblitz Z9 – metalowa obudowa, tryb parkingowy i nagrywanie w Full HD. Solidna kamera nadzwyczajnie niskiej cenie

Recenzja Xblitz Z9 – metalowa obudowa, tryb parkingowy i nagrywanie w Full HD. Solidna kamera nadzwyczajnie niskiej cenie

0

Od wyjęcia kamery Xblitz Z9 z opakowania urządzenie robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Wygląda na drogie i dobrze wykonane. Największą robotę robi tu stalowa, malowana niczym rama najnowszego modelu iPhone’a obudowa oraz potężny połyskujący obiektyw. To jednak nie jedyne elementy urządzenia, które powodują, że warto ją kupić. Kluczowa jest także cena.

Wideorejestrator w samochodzie to dla wielu osób niezbędne wyposażenie samochodu. Wydaje się, że wiedzą o tym już nie tylko kierowcy, których tak wielu widzimy na mieście z przylepionymi do przednich, a nawet tylnych szybach małych kamerek. Widzą to także producenci samochodów, którzy oferują takie urządzenie jako opcję przy zamawianiu nowego samochodu. Korki, towarzyszące temu nerwy, które w wielu przypadkach kierowcom czasem puszczają powodują, że na drogach jest nie tylko co raz więcej brawury, ale także agresji. Jeżeli będziemy świadkami takiej drogowej patologii, dobrze jest mieć dowód w postaci nagrania, tym bardziej, jeżeli zostaniemy poszkodowani.

Kamera Xblitz Z9 mimo, że wygląda na bardzo drogą i solidnie wykonaną, kosztuje poniżej 200 złotych. Nagle okazuje się, że wysokiej klasy produkt nie musi kosztować 500, 700 czy tysiąc złotych. Zanim jednak ocenię jak kamera spisuje się w drodze, kilka informacji o zestawie i samym urządzeniu.

 

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym

Jest na bogato. Do kamery otrzymamy nie tylko akcesoria niezbędne, a więc uchwyt na przyssawkę do przedniej szyby czy zasilacz do zapalniczki. Są także mniej oczywiste akcesoria, jak na przykład przewód do synchronizacji danych z komputerem czy czytnik kart pamięci microSD.

Do tego, aby skorzystać z kamery wystarczy dokupienie karty pamięci. Pozostałe akcesoria dostaniemy w cenie.

Uchwyt jest standardowej wielkości. Jednak wraz z zawieszoną kamerą staje się dość długim urządzeniem, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru. Mam dość krótką i niską szybę i przyznam szczerze, że czułem drobny dyskomfort z zawieszonym tak dużym urządzeniem tuż obok lusterka. Kamera, której używam na co dzień, jest znacznie krótsza. Może wiec to wyniknąć z mojego przyzwyczajenia.

Natomiast przyssawka dobrze się trzyma, a przycisk wytwarzający podciśnienie gwarantuje solidny chwyt. Kamera ani raz nie odkleiła mi się od szyby, nawet podczas stania na słońcu, co w przypadku innych produktów zdarzała się dość często. Przewód ładowarki zasilanej z zapalniczki jest tak długi, że spokojnie pozwala pociągnąć sobie go przy podsufitce, dalej przy słupku i pod spodem, aż do gniazda w tunelu. To duży plus. Natomiast jak to najczęściej bywa, nie mamy we wtyczce dodatkowego portu USB, aby móc podłączyć jakieś dodatkowe urządzenie do ładowania. Dlatego lepszym wyborem może być zakup dodatkowego przewodu zakończonego mini USB oraz osobno ładowarki zapalniczkowej na dwa portu USB, aby móc w tym samym czasie nie tylko ładować kamerkę, ale też telefon.

Kamera samochodowa Xblitz Z9

Sami przyznacie, że wygląda świetnie. Front urządzenia, to niemal w całości duży szklany obiektyw kamery, umieszczony w centralnej części stalowej, pięknie polerowanej obudowy. Pole widzenia kamery to aż 140 stopni, a więc bardzo przyzwoicie biorąc pod uwagę, że przyczepiamy ją na przedniej szybie samochodu. Tak duży kąt widzenia sprawia, że jest w stanie zarejestrować nie tylko dwa pasy ruchu – nasz i przeciwny, ale z powodzeniem zapisze także to co dzieje się na poboczu drogi, na wypadek, gdyby coś nam wbiegło pod koła, na przykład jakiś zwierz.

W prawym górnym rogu znajduje się dioda LED o wysokiej jasności. Można ją co prawda włączyć w nocy podczas jazdy, ale raczej nie polecam – rozjaśnia tak kokpit, że tylko przeszkadza, zamiast pomagać. Idealnie natomiast sprawdzi się w razie konieczności wykonania dokumentacji zdarzenia w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Na krawędziach producent zdecydował się zainstalować port miniUSB do ładowania/synchronizacji danych, złącze AV w standardzie miniJACK, przycisk reset na wypadek jakiejś „zwiechy”, jak również przycisk sterowania (ten na rogu) czy gniazdo karty pamięci w standardzie microSD.

Ten przycisk na rogu pozwala na przykład wł/wył rejestracji dźwięku (wystarczy krótko nacisnąć). Natomiast jego dłuższe naduszenie zabezpieczy materiał, aby czasem nie został skasowany czy nadpisany. Drugi przycisk na rogu, pozwala przemieszczać się po menu ustawień.

Tył urządzenia to w zasadzie już tylko duży 2 calowy wyświetlacz LCD TN, przycisk do za kończenia zapisu i rozpoczęcia rejestracji w następnym pliku. Pozwala on także uruchamiać i wyłączać urządzenie.

Tryby pracy 

Można je podzielić na tryb nagrywania wideo oraz tryb robienia zdjęć. W pierwszym mamy możliwość zmiany rozdzielczości zapisywanego wideo. Do wyboru jest 720p lub Full HD przy 30 kl./s. Filmy mogą być zapisywane w trybie ciągłym, tak zwanej pętli. Dzięki czemu, nawet przy niewielkiej karcie pamięci, nigdy nie zabraknie nam miejsca. Stare nagrania zostaną zastąpione nowymi i tak w kółko. Za to, aby nagrany film był rzeczywiście przydatny odpowiada technologia WDR, dbająca o rozszerzony zakres tonalny obrazu. Mówiąc po polsku oprogramowanie dba o to, aby nagrany film w miejscach gdzie mamy zbyt jasne elementy – na przykład światła, był przyciemniany, a ciemne elementy rozjaśniane. Taki HDR, tylko mniej dbający o jakość, a bardziej o przydatność obrazu w celu zwiększenia szczegółowości.

W przypadku fotografowania, możemy wybrać rozdzielczość między 0.3, a 5 Mpix w zależności od potrzeb, Jakość obrazu może być ekonomiczna i dzięki temu zajmować mniej miejsca kosztem jakości lub dobry. Ustawienia oferują wiele możliwości dopasowania trybu fotograficznego. Od ISO, balansu bieli, po ostrość czy znacznik czasu.

Tryb parkingowy 

Wykrywanie ruchu oraz wstrząsów pozwalają zabezpieczyć nasz pojazd w trakcie postoju. Warunek? Nasze auto nie może odłączać zasilania na postoju. Wiele nowych pojazdów oszczędza energie odłączają poszczególne moduły po załączeniu alarmu.

Między innymi odłączają właśnie gniazdo zapalniczki. Niestety kamera ma niewielki akumulator i już po kilkunastu minutach zapisywania wyłącza się. Bez stałego zasilania z gniazdka z trybu parkingowego użytku nie zrobimy.

Jakość filmów 

Kamera oferuje zapis w rozdzielczości Full HD rejestrując 30 klatek na sekundę. To według mnie absolutne minimum, aby możliwe było zarejestrowanie takich szczegółów jak chociażby numery na tablicy rejestracyjnej podczas ruchu ulicznego. W przypadku kamery Xblitz Z9 odczytanie numerów nie stanowi żadnego problemu. Są czytelne. Oczywiście warunek to dobre oświetlenie. Jeżeli jedziemy w nocy, to nasze światłą lub światła ulicy muszą oświetlać tablicę, aby była czytelna.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że tablice są odblaskowe i potrafią odbić światło tak, że na nagraniu nic nie będzie widać. W dzień problem nie występuje. Szczegóły na nagraniu są dobrze widoczne, także podczas przejazdu na przykład przez las, gdzie skrajny części obrazu są ciemne, widać wszystko to co potrzebne, co znajduje się na poboczu. Oczywiście całość można jeszcze dopasować odpowiednim ISO, balansem bieli czy ekspozycją. Jednak już ustawienia automatyczne oferują bardzo wiele.

Podsumowanie

Kamera Xblitz Z9 to świetnie wykonany produkt oferowany w bardzo przystępnej cenie. Można ją kupić poniżej 200 złotych, a w tej cenie otrzymamy nie tylko dobry rejestrator, ale również niezbędne akcesoria. Kamera bardzo dobrze radzi sobie na drodze, rejestrując szczegółowy obraz w wysokiej rozdzielczości FHD.

Ma wbudowany tryb parkingowy, który jeżeli tylko będzie nam na nim zależało, na pewno wykorzystamy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do niego niezbędne będzie ciągłe zasilanie, ponieważ akumulator nie oferuje zbyt długiej pracy na baterii. Podsumowując – w tej cenie nie znajdziecie lepszego rejestratora wideo do samochodu.

PS. Jeżeli chcecie kupić sobie taką kamerę, to w MaxElektro.pl za 1zł można dostać do praktyczny uchwyt magnetyczny.

Recenzja Xblitz Z9 – metalowa obudowa, tryb parkingowy i nagrywanie w Full HD. Solidna kamera nadzwyczajnie niskiej cenie

5/5 - (30 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Genialnie wykonana
  • Atrakcyjna cena zakupu
  • Tryb parkingowy
  • Bogaty zestaw sprzedażowy
  • Możliwość fotografowania z lampą LED

Wady

  • Dość długa po wsadzeniu w uchwyt
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *