Jeżeli zależy Wam na bezpieczeństwie plików zapisanych na nośniku przenośnym, choćby w kontekście RODO, to Verbatim Fingerprint Secure z szyfrowaniem AES-256 i zabezpieczeniem biometrycznym za pomocą odcisku palca powinien Was zainteresować.
Nie jest to pierwszy nośnik danych oferujący zabezpieczenie biometryczne, który miałem okazję używać. Natomiast chyba pierwszy, który oferuje wspomniane zabezpieczenie nie tylko dla komputerów z systemem Windows, ale również i w końcu dla macOS. Dzięki temu z szyfrowania i odblokowywania odciskiem palca mogą skorzystać użytkownicy Macbooków.
Pamięć posiada dwie partycje, w tym na jednej znajduje się aplikacja do obsługi pamięci, którą musimy zainstalować na każdym komputerze, na którym chcemy korzystać z przestrzeni nośnika. Po instalacji, kiedy tylko podepniemy nośnik do portu USB i uruchomimy appkę do odblokowania danych, będziemy mogli uzyskać dostęp do zapisanych plików dopiero, gdy dotkniemy pamięci wcześniej dodanym odciskiem palca.
Verbatim Fingerprint Secure jest bardzo solidny
Aluminiowa obudowa sprawia wrażenie niesamowicie solidnej, wykonanej z jednego kawałka metalu. Oczywiście, gdy przyjrzymy się jej bliżej, można zauważyć tworzywo sztuczne wpasowane w odlewaną obudowę, która gwarantuje bezpieczeństwo elektroniki schowanej wewnątrz.
Na bocznej ścinanie obudowy znajduje się sensor biometryczny. To za jego pomocą odczytywane są linie papilarne z palców. Nośnik wyposażono w interfejs USB 3.0, co pozwoliło uzyskać bardzo przyzwoite transfery danych i to pomimo sprzętowego szyfrowania danych AES z 256 bitowym kluczem.
Możemy dodać kilka palców jednej ręki lub dodać kilka osób, które mają mieć dostęp do zasobów urządzenia. Możliwa jest również praca wyłącznie w trybie odczytu dla wybranych użytkowników. Spore możliwości zarządzania dostęp do danych oraz możliwością ich edycji, to duża zaleta urządzenia.
Szybka pamięć z wysokim poziomem ochrony danych
Do plików nie da się dostać inaczej niż poprzez przytknięcie wcześniej dodanego palca. Co jednak, jeżeli w palec się skaleczymy lub go… stracimy? Czy nasze dane przepadną? Nic bardziej mylnego. Podczas zakładania konta w aplikacji do zarządzania dodajemy hasło bezpieczeństwa.
Za pomocą tego hasła możemy się w razie takiej sytuacji dostać do panelu administracyjnego, a następnie dodać inny palec, aby ponownie uzyskać dostęp do danych. Oczywiście hasła administracyjnego nie powinniśmy udostępniać nikomu, tym bardziej jeżeli udostępniamy go komuś w trybie tylko do odczytu.
Po uruchomieniu aplikacji Finger_User i przytknięciu palca do czytnika w Finderze znajdziemy nową partycję z przestrzenią na pliki. Skopiowane na nią dane zostaną zaszyfrowane i zabezpieczone.
Do sprawdzenia wydajności pamięci użyłem aplikacji Blackmagic Disk Speed Test. Wartość odczytu i zapisu wyglądają jak poniżej:
Podsumowanie
Pendrive Verbatim Fingerprint Secure to bardzo ciekawy produkt zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa dla wrażliwych danych w przypadku, gdy taką pamięć zgubimy lub zostanie nam skradziona.
Dużą zaleta jest możliwość zarządzania dostępem do partycji dla osób, które mogą uzyskać dostęp do plików wyłącznie w trybie do odczytu, dzięki temu mamy pewność, że choć otrzymają dostęp do zapisanych dokumentów, to nam ich nie skasują czy też nie zedytują.