Recenzja Transcend StoreJet 100 for Mac

0

Transcend StoreJet 100 to kolejny dysk przenośny dedykowany użytkownikom komputerów Mac, który w ostatnim czasie mam okazję testować. Tym razem 2 terabajtowy dysk ma nas do siebie przekonać militarnym certyfikatem odporności na upadek, przyciskiem szybkiego tworzenia kopii zapasowej oraz elitarnym oprogramowaniem dostępnym tylko dla użytkowników dysków tej marki.

2_206986-3000x2329

Model StoreJet 100 to wciąż talerzowe rozwiązanie, które ma wady i zalety. Niewątpliwie pojemność i stosunkowa niska cena to  główne atuty tego modelu. Choć nie jedyne. Na duży plus trzeba uznać tu solidną konstrukcję, co w przypadku urządzenia przenośnego może mieć dla wielu użytkowników kluczowe znaczenie. Tu producent zastosował nie tylko korpus z solidnego tworzywa sztucznego, ale także gumowe wykończenie obudowy, którego zadaniem ma być amortyzowanie urządzenia podczas upadku. Efekt? Transcend StoreJet 100 for Mac dorobił się wojskowego certyfikatu MIL-STD-810F 516.5-Transit Drop Test. Tym samym producent gwarantuje, że jeżeli dysk upadnie nam 26 razy pod rząd z wysokości do 1.22 metra, to z mechanicznego punktu widzenia, nic nie powinno się mu stać.

2_206986-2000x2000

Jeżeli mało Wam argumentów, by chcieć wydać około 500 złotych na ten dysk, to przytoczę jeszcze kilka. Transmisja USB 3.0 zapewnia nam szybkie kopiowanie plików. Jednak to nie specyfikacja i mechaniczne aspekty dysku grają obecnie pierwsze skrzypce podczas wyboru dysku przez klientów. Liczy się oczywiście cena i tak zwana wartość dodana – czyli funkcje i oprogramowanie dodatkowe, które otrzymujemy w cenie dysku. Na tym polu produkt Transcend wydaje się być nad wyraz atrakcyjny.

 

Aplikacje siłą tego dysku

Głównie za sprawa aplikacji Transcend Elite, którą znajdziemy na wstępnie sformatowanym dysku pod system OS X. Aplikacja pozwala w pełni wykorzystać możliwości dysku. Między innymi umożliwia zaszyfrowanie zapisywanych na nim danych, stworzenie reguł tworzenia kopii zapasowej – ze zdefiniowaniem czasu, co jaki oprogramowanie ma automatycznie tworzyć kopię wybranych folderów z dysku komputera, odtworzenia kopii tych plików, dokonania kopii zakładek z przeglądarki czy wykorzystania go jako dysk współpracujący z chmurą Google.

Zrzut ekranu 2016-02-16 o 19.52.43

Drugą aplikacją, którą otrzymujemy wraz z dyskiem jest RecoveRx. Nie życzę nikomu tego, aby musiał z niej korzystać.

Zrzut ekranu 2016-02-16 o 20.00.41

Jeżeli jednak jakimś cudem nasze rodzinne zdjęcia, filmy czy inne pliki przez przypadek zostaną usunięte czy to z dysku komputera czy samego dysku Transcend, dzięki tej aplikacji będzie możliwe ich odzyskanie.

Oceń post
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *