Za mało miejsca w Macbooku Pro Retina? Wymień dysk samodzielnie na Transcend JetDrive 820 [Recenzja]
Za mało miejsca w Macbooku Pro Retina? Wymień dysk samodzielnie na Transcend JetDrive 820 [Recenzja]

Za mało miejsca w Macbooku Pro Retina? Wymień dysk samodzielnie na Transcend JetDrive 820 [Recenzja]

0

Transcend to uznana marka między innymi pamięci półprzewodnikowych. Do ich oferty trafiły dyski w standardzie PCIe Gen 3 x2 dedykowane komputerom Apple. Jeden z nich otrzymałem do testu, dzięki czemu mogę Wam pokazać jak samodzielnie wymienić dysk w Macbooku i czy warto na ten konkretny model.

O wyższości dysków opartych o kości NAND nad tradycyjnymi dyskami talerzowymi nie trzeba chyba dziś już nikogo przekonywać. Takie nośniki są piekielnie szybkie, bezgłośne i mniej podatne na mechaniczne uszkodzenia. W zasadzie trudno dziś znaleźć wady tego rozwiązania, tym bardziej, że dzisiejsze kości stosowane w dyskach SSD zapewniają już bardzo wysoki poziom trwałości zapisu i wystarczają na wiele lat codziennej pracy.

Do niedawna jednak główną wadą dysków tego typu była cena jaką należało za taki nośnik zapłacić w stosunku do oferowanej pojemności. O tym, że pojemność dysku na interfejs PCIe znacząco wpływa na zakup Macbooka widział każdy, kto kupował komputer Apple i zastanawiał się, którą konfigurację wybrać. Niestety różnice idące w tysiącach złotych sprawiają, że najchętniej wybieranym modelem Retina była wersja 256 gigabajtów. Tylko czym jest pojemność 256 gigabajtów w świecie, gdzie w telefonach powszechnie kręcimy wideo w 4K? Dziś taką pamięć wybiera się przy zakupie telefonu Apple. Nie komputera.

Nic więc dziwnego, że na rynek trafiły zestawy DIY do samodzielnej wymiany dysku w MacBooku Pro Retina i innych korzystających z nośników w standardzie PCIe Gen 3 x2 (M.2). Jednym z nich jest Transcend JetDrive 820. Do recenzji otrzymałem nośnik o pojemności 480 gigabajtów. Taka pamięć to w dalszym ciągu nie jest może wystarczająca dla każdego, ale wydaje się to być rozsądny wybór przy stosunku cena/pojemność/jakość. Za ten nośnik musimy zapłacić około 1500 złotych. Za wersję 960 gigabajtów o ponad tysiąc więcej.

Co w zestawie sprzedażowym?

W niewielkim opakowaniu znajdziemy nośnik, dwa śrubokręty, dzięki którym odkręcimy pokrywę komputera oraz przymocowany w środku dysk, a także skromną instrukcję obsługi. Sama procedura wymiany dysku nie jest skomplikowana i o ile nie mamy drżących rąk i potrafimy panować nad nerwami, nic nie powinniśmy uszkodzić.

Wystarczy zachować spokój i działać z wyczuciem. To bardzo miło ze strony producenta, że zadbał nie tylko o to, aby sprzedawany nośnik był bezpieczny w transporcie, ale także zapewnił wszystko, co jest niezbędne do wymiany dysku w Macbooku.

Jak wymienić dysk w Macbooku Pro Retina na większy?

Komputer musi być wyłączony i oczywiście odłączony od ładowarki. Procedurę wymiany rozpoczynamy od odkręcenia śrub trzymających pokrywę znajdującą się na spodzie komputera. Śruby wykręcimy wkrętakiem z zestawu sprzedażowego. Warto dokonywać tego w wygodnych warunkach – na blacie stołu czy biurka. Śruby komputera są różnej długości, toteż dobrym pomysłem jest po wykręceniu ułożyć je sobie wyżej w takiej kolejności, w jakiej są zamontowane w otworach. To ułatwi Wam wpasowanie śrub na swoje miejsce.

Po wykręceniu śrub unosimy pokrywę od strony wywietrznika znajdującego się na łączeniu klapy ekranu i komputera. Klapa trzyma się na delikatnych mocowaniach i zachodzi pod frontową krawędź obudowy, dlatego lekko ją unosimy i odciągamy. Z wyczuciem.

Po usunięciu pokrywy widzimy całą płytę główną Macbooka. Zanim jednak zaczniemy odłączać stary dysk, koniecznie odłączamy baterię od komputera. W moim Macbooku Pro Retina 13” z 2015 roku gniazdo baterii znajduje się w z prawej strony dolnej części płyty głównej. Konektor zaklejony jest czarną taśmą.

Konektor posiada takie wypustki, dzięki którym łatwo jest go chwycić i podważyć paznokciem. Bardzo ważne jest, aby dokonać tego delikatnie, z dużym wyczuciem, a by nie urwać przewodów idących od ogniw do konektora! Podważamy od strony płyty głównej. W żadnym wypadku nie korzystamy z metalowego śrubokręta czy innej metalowej pomocy. Jeżeli nie mamy paznokci, możemy użyć specjalnych podważaków (do kupienia na allegro) wykonanych z tworzywa sztucznego.

Kiedy już konektor baterii jest odłączony, możemy przystąpić do wymiany dysku. Nośnik M.2 to niewielkich rozmiarów płytka z kościami typu NAND. Znajduje się nieco wyżej na płycie głównej niż konektor. Dysk zamocowany jest w interfejsie M.2 i dokręcony śrubą. Śrubę odkręcimy wkrętakiem z zestawu.

Po odkręceniu śruby łapiemy płytkę dwoma palcami i delikatnie unosimy na kilka milimetrów ponad poziom konektora PCIe, po czym ciągniemy w przeciwną stronę tak, by wypiąć nośnik z interfejsu.

Następnie wyciągamy z pudełka nową pamięć i zwracając uwagę na „zęby” odpowiednią stroną instalujemy dysk w interfejsie.

Dysk dokręcamy śrubą. Podpinamy konektor baterii, zakładamy klapę i skręcamy śrubami w kolejności jak przy odkręcaniu. Dysk zainstalowany.

Ostatnim krokiem jest instalacja systemu na nowym, czystym dysku. Tu najprościej trzymać przycisk ALT i nie puszczając nacisnąć włącznik.

ALT trzymamy do usłyszenia gongu. Komputer uruchomi się w trybie instalacji.

Łączymy się z WiFi i wybieramy instalację za pomocą internetu. Reszta zrobi się w zasadzie sama.

Jakich parametrów możemy się spodziewać? 

Opisywany dysk Transcend JetDrive 820 testowany był aplikacją Blackmagic Disk Speed Test na czystym systemie Yosmite tuż po instalacji, beż żadnych aktualizacji. Parametry były testowane pod stressem 5Gb i 1Gb. Odczyty wyglądały bardzo obiecująco.

W przypadku stresu 5GB możemy liczyć na wartości zapisu w granicach 670 MB/s. Natomiast odczyt jest realizowany z prędkością 720 MB/s.

W przypadku stresu 1 GB również nie mamy na co narzekać. Wartości są zbliżone i wynoszą 668.2 MB/s przy zapisie i 723.5 MB/s przy odczycie.

Podsumowując o Transcend JetDrive 820

Około 1500 tysiąca złotych wystarczy, aby nasz Macbook Pro Retina oraz inne kompatybilne mogły zwiększyć swoją pojemność na dane do 480 gigabajtów. Oczywiście nie jest to propozycja najtańsza. NA rynku są tańsze lub oferujące w tej cenie znacznie wyższą pojemność.

Jednak Transcend gwarantuje nie tylko doskonałą kompatybilność z komputerami Apple, ale zapewnia także najwyższą jakość pamięci półprzewodnikowych, która przekłada się na parametry zapisu/odczytu oraz trwałość nośnika.

1.3/5 - (75)
ZaletyWady

Zalety

  • Wszystko co potrzebne jest w zestawie
  • Bardzo dobre parametry zapisu/odczytu
  • Duża pojemność w rozsądnej cenie

Wady

  • Cena
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *