Recenzja słuchawek AKG N60NC – bezprzewodowy laureat EISA w prestiżowym rankingu  Design Award 2017
Recenzja słuchawek AKG N60NC – bezprzewodowy laureat EISA w prestiżowym rankingu  Design Award 2017

Recenzja słuchawek AKG N60NC – bezprzewodowy laureat EISA w prestiżowym rankingu  Design Award 2017

0

Włącz muzykę, wyłącz świat – tak swoje nowe bezprzewodowe słuchawki z systemem redukcji szumów z zewnątrz reklamuje AKG. Zestaw przeznaczony jest do odsłuchu „w biegu” podczas dalekich podróży czy w czasie, gdy nie mamy ochotę na dźwięki otoczenia, a jedynie na odtwarzaną muzykę.

Na wstępie wspomnę, że AKG N60NC to nie są tam jakieś kolejne słuchawki z Noise Cancelling, tylko zestaw, który uzyskał bardzo elitarne wyróżnienie EISA Design Awards 2017 w kategorii europejskie Słuchawki Przenośne. To, że właśnie te konkretne słuchawki, a nie jakiekolwiek inne doceniło grono znawców spotęgowało moje zainteresowanie, tym bardziej, że w ostatnim czasie trochę podobnych zestawów się w moich rękach przewinęło, więc mówię to otwarcie – mam porównanie.

AKG N60C zapakowane zostało w gustowne opakowanie. Wewnątrz znajdziemy materiałowe etui, które idealnie nada się schowania słuchawek podczas podnóży. Etui nie jest zbyt duże. Słuchawki mieszczą się w nim tylko dlatego, że zastosowano tutaj system składania muszli 3D-Axis, który z tradycyjnej konstrukcji zestawu słuchawkowego przemienia AKG w „pierożek” pozwalający łatwo schować w plecaku i który przy okazji zajmuje niewiele miejsca.

Poza etui w zestawie znajdziemy kabelek microUSB do ładowania wbudowanej, niewymiennej baterii (tutaj Parrot Zik czy B&O H9 są górą). Po tym jak moje niemal nowe sportowe Plantronic’i, które od nowości używałem może ze 3 razy przestały się włączać z powodu „zleżałej” baterii powiedziałem sobie, że niewymienną baterię w słuchawkach będę piętnował jak tylko się da.

Ponadto producent dołączył przewód JACK z pilotem do odbierania połączeń z wbudowanym mikrofonem pozwalającym prowadzić rozmowy głosowe po podłączeniu przewodu do portu JACK z telefonie.

Jako że N60NC powstały z myślą o dużo podróżujących, lubiących umilić sobie między innymi lot samolotem ulubioną muzyką w pudełku ni zabrakło także przejściówki lotniczej.

Pierwsze wrażenie

Design tego zestawu tylko potwierdza, że klasyczne wzornictwo zestawów słuchawkowych nigdy się nie znudzi i zawsze będzie się podobać. Bardzo proste muszle, ogólna ciemna kolorystyka ze srebrnymi akcentami tworzy bardzo spójny wzór ładnego zestawu słuchawkowego.

Kiedy dodamy do tego bardzo dobrej jakości sztuczną skórę, którą obszyto pałąk i pady nauszników oraz dobrej jakości połyskujące tworzywo sztuczne, wychodzi nam przepis na piękno.

Nie bez znaczenia w przypadku przenośnych słuchawek podróżnych są gabaryty. Otwarta konstrukcja, smukły pałąk i system 3D-AXIS dają maksymalny komfort w podróży niezależnie od tego czy słuchawek chcemy używać czy schować i nosić w torbie. Lekkie i przyjemne materiały zapewniają komfort nie tylko podczas leniwego odsłuchu w fotelu przy lampce wina, ale także podczas poruszania się pieszo.

Specyfikacja

Niska impedancja na poziomie 32 omów przy wysokiej skuteczności 111dB SPL i 30mW pozwalają cieszyć się donośnym dźwiękiem, który przy wsparciu ANC zagłuszy nam wszystko to co dzieje się dookoła.

System NC nie jest jednak tu tak sprawny, jak chociażby w Zikach i nie pozwala na regulację jego poziomu jak również w tym modelu ma to miejsce. Jest to redukcja zbliżona bardziej do tego, co oferuje nam Bang & Olufsen w H9, które ostatnio testowałem.

Mamy więc zredukowane szumy i dźwięk z zewnątrz, jednak nie czujemy efektu całkowitego odcięcia od tego co dzieje się wokół nas. To nie tylko zagwarantuje nam bezpieczeństwo podczas korzystania z słuchawek na przykład w drodze po mieście, ale również pozwoli na reprodukcje utworów w niemal niezmienionej przez elektronikę formie.

W przypadku połączenia bezprzewodowego po Bluetooth iMac potwierdził obecność kodeka APT-X to przyznaję trochę mnie zaskoczyło, gdyż producent nigdzie się nie chwali wsparciem dla bezstratnego kodowania. Przy włączonej funkcji NC jeszcze zanim uruchomimy odtwarzanie muzyki z przetworników usłyszymy charakterystyczny dla słuchawek z systemami Noise Cancelling szumu.

Po uruchomieniu odtwarzania jest on słyszany wyłącznie przy bardzo niskich poziomach głośności. Im głośniej tym szum jest mniej słyszany.

Taka jest niestety szara strona tego typu rozwiązań. Dźwięk z ANC poza ograniczeniem słyszalności dźwięków z zewnątrz wpływa nieco na charakter odtwarzania. Muzyka nabiera pełniejszych tonów, scena staje się jakby szersza, a utwory znacząco zyskują na przestrzenności.

Po wyłączeniu bezprzewodowej komunikacji i podpięciu słuchawek przewodowo do źródła dźwięk staje się mniej soczysty, choć ku zaskoczeniu nie traci na dynamice. Dźwięk jest bardzo świeży, brzmi bardzo żywo i rytmicznie. Przy tym strojąc przetworniki inżynierowie zrobili bardzo dobrą robotę, zapewniając słuchaczowi bardzo przyjemną dla ucha szczegółowość. Zestaw gra bardzo równo, nie faworyzuje żadnego z pasm. Gdy utwór wymaga mocniejszego dołu, słuchawki to grają, ale nie kosztem czegoś.

Ten zestaw naprawdę gra bardzo przyjemnie i wcale nie zmusza nas do korzystania wyłącznie do pracy na kablu. Acha, tu duży plus za NC, które działa także w trybie przewodowym, czego zabrakło w drogich B&O H9.

Podsumowując o AKG N60NC

Słuchawki AKG N60NC kosztują nie mniej niż 900 złotych według popularnego serwisu aukcyjnego. Cena sugerowana natomiast wynosi aż 1299 złotych. Nie jest to tani zestaw, jednak jego cena odzwierciedla jakość dźwięku i wykonania. Przyznam szczerze, że nie byłoby mi szkoda wydać na niego 900 złotych, szczególnie gdy poszukiwałbym zestawu do podróży. Względem konkurencji wygrywa wykonaniem, gabarytami i możliwością złożenia.

Tego brakuje mi najbardziej w Zikach i H9, których ostatnio stałem się właścicielem. System NC, który tu zastosowano nie jest radykalny i nie wpływa na ogólny odbiór odtwarzanych utworów, a przy tym zapewnia nieco komfortu podczas odsłuchu w niesprzyjających warunkach. Nie do końca rozumiem tylko sposób nim zarządzania.

W innych recenzjach widziałem, że ktoś pisał o jakimś włączniku funkcji NC w lewej muszli. Nic takiego się na niej nie znajduje. W instrukcji opisane jest, że NC włączany jest zawsze, gdy uruchomimy słuchawki. Wygląda to tak, jakby nie było możliwe wyłączenie NC w trybie bezprzewodowym. Mimo to, AKG N60NC to bardzo udany produkt, który zdecydowanie zapracował sobie na swoje uznanie przez EISA.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Bezprzewodowe i przewodowe
  • Dobrze działający system NC, także na kablu
  • APT-X, którym producent się nie chwali
  • Bogaty zestaw sprzedażowy
  • Niewygórowana cena

Wady

  • Niewymienny akumulator
  • Brak możliwości wyłączenia NC w trybie pracy bezprzewodowej
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *