Recenzja SANDISK iXpand Flash Drive 128GB
Recenzja SANDISK iXpand Flash Drive 128GB

Recenzja SANDISK iXpand Flash Drive 128GB

0

Brak możliwości zastosowania karty pamięci w iPhonie to bardzo częsty zarzut jego antyfanów. Rzeczywiście, jeżeli ktoś decyduje się na zakup najmniejszej dostępnej wersji pamięciowej bardzo szybko się przekona, że nie pozwala ona na zapisanie zbyt wielu danych. Rozwiązaniem może być zakup pamięci zewnętrznej, podpinanej wtedy, kiedy jest to potrzebne.

W moich rękach było już kilka takich urządzeń, które oferują możliwość przeniesienia biblioteki mediów do pamięci zewnętrznej w postaci pendrive’a wyposażonego w złącze Lightening lub bezprzewodową komunikację WiFi. Swoją propozycję w tej materii ma także SANDISK, który stworzył niezwykle kompaktowe urządzenie iXpand, które oferuje możliwość podłączenia pamięci do komputera za pomocą USB 3.0 oraz do handheldu Apple za pomocą złącza Lightening i aplikacji mobilnej. Przy tym pamięć jest szybka i niezwykle pojemna, gdyż pomimo swoich niepozornych rozmiarów mieści aż 128 gigabajtów danych!

Zestaw sprzedażowy

W zestawie nie znajdziemy zbyt wiele. Pamięć sprzedawana jest w laminowanym opakowaniu jednokrotnego otwarcia. Wewnątrz znajduje się tylko urządzenie i nic więcej.  iXpand to pendrive, który na jednym końcu wyposażony został we wtyk USB w standardzie 3.0, a na drugim w Lightening, który stosowany jest przez Apple w urządzeniach mobilnych.

Wtyczka Lightening jest zapięta w obudowę, dzięki czemu całość jest bardzo praktyczne. Nie musimy nosić żadnych przejściówek, a z urządzenia możemy skorzystać zawsze, kiedy tego potrzebujemy, nie zależnie czy pamięć jest nam potrzebna do komputera, tabletu czy telefonu.

Pierwsze uruchomienie

Po podłączeniu pamięci do telefonu system iOS natychmiast nas informuje o konieczności pobrania dedykowanej aplikacji ze sklepu AppStore. Po potwierdzeniu jesteśmy przenoszeniu od razu do miejsca, w którym program możemy pobrać bezpłatnie.

via GIPHY

Po jego krótkiej i szybkiej instalacji uruchamiamy ją. W powitaniu jesteśmy informowani o najważniejszych funkcjach urządzenia. iXpand jest gotowy do pracy w zasadzie od chwili jego wyjęcia z opakowania. Nie wymaga formatowania. Fabrycznie ustanowiono na nim partycję exFat, dzięki czemu z powodzeniem zadziała pod dowolnym systemem operacyjnym (Windows/Linux/macOS).

 

Kopiowanie zasobów multimedialnych

COPY FILES pozwala w sposób szybki i bezproblemowy utworzyć zapasową kopię naszych zdjęć i filmów z rolki aparatu lub w odtworzoną stroną, z pamięci iXpand do telefonu. Po wybraniu funkcji uruchomiona zostanie galeria, w której wystarczy wskazać pliki do skopiowania. Oczywiście producent nie zapomniał o ułatwieniach, jak chociażby zaznaczenie wszystkich plików pojedynczym dotknięciem odpowiedniej funkcji.

 

via GIPHY

Dużą zaletą tej konkretnej pamięci jest łatwość z jaką możemy zapanować nad zapisanymi danymi. W końcu 128 gigabajtów pojemności pozwoli na zbudowanie naprawdę potężnej bazy multimediów i nie tylko. Dlatego aplikacja bez większego problemu radzi sobie z pracą na folderach z możliwością tworzenia nowych w głównym folderze, jak również całych drzew folderów.

Bardzo sprawnie pracująca pamięć półprzewodnikowa zapewnia niesamowite transfery zapisu i odczytu. Skopiowanie kilkunastu zdjęć do pamięci iXpand zajmuje dosłownie kilka sekund.

 

via GIPHY

W zależności od ustawień możemy po skopiowaniu zlecić aplikacji usunięcie skopiowanych plików z pamięci telefonu tak, aby nie zajmowały nam niepotrzebnie miejsca i nie dublowały z tymi zapisanymi na pamięci. Co ważne i warte podkreślenia, możemy zdecydować czy program do obsługi iXpand będzie z automatu nam te pliki po skopiowaniu kasował czy też nie. To duże usprawnienie.

 

via GIPHY

Kiedy spróbowałem z powrotem skopiować zdjęcia z iXpand do pamięci telefonu, to mam wrażenie, że pamięć iPhone’a na którym akurat testowałem iXpand jest wolniejsza od tej zastosowanej w pamięci SANDISK’a. Zapisywanie w iPhonie trwało wyraźnie dłużej.

 

Przeglądarka plików i multimediów

Poza funkcjami pozwalającymi przenosić pliki między pamięciami, iXpand posiada bardzo dobrze wykonany eksploatator plików i multimediów. Pozwala ona na przeglądanie różnego rodzaju plików w tym plików muzycznych, plików wideo czy zdjęć.

W programie znajdziemy wbudowywany odtwarzacz plików muzycznych oraz filmowych, wraz ze wsparciem dla kontenera MKV. Producent zapewnia, że szybki transfer pomiędzy telefonem, a iXpand wystarczy do płynnego odtwarzania plików z filmem w rozdzielczości 4K. Żeby było jeszcze ciekawiej, przeglądarka wspiera także filmy z napisami.

Posiadając telewizor z przystawką Chromecast, możemy również wysłać do niej film zapisany na iXpand bezprzewodowo do telewizora. Działa także z Apple TV po AirPlay.

Co jednak w przypadku, gdy wgramy na pamięć plik w nieobsługiwanym formacie? Żaden problem. Jeżeli aplikacja nie będzie potrafiła uruchomić pliku, pozwoli nam to zrobić za pomocą innej zainstalowanej na urządzeniu aplikacji.

Kopia zapasowa

Użytkownikom pamięci iXpand oddano do dyspozycji trzy funkcje do tworzenia kopii zapasowej. O pierwszej i w moim przekonaniu najważniejszej już wspominałem. Chodzi o kopię bądź przywrócenie biblioteki mediów w telefonie. iXpand może za każdym razem, gdy go podłączamy robić kopię zapasową wszystkich filmów i zdjęć jakie wykonaliśmy naszym aparatem. Ten kto choć raz utracił swoją kolekcję świeżo wypstrykanych zdjęć z wakacji wie jakie to przydatne.

Oczywiście gdy już nam się taka przykra sytuacja przydarzy to wystarczy użyć wbudowanej w iXpand funkcji pełnego przywracania biblioteki mediów. W ten sposób wszystkie wcześniej zabezpieczone media powrócą do pamięci telefonu czy tabletu.

Druga funkcja to kopia zapasowa mediów udostępnionych w portalach social media. Obecnie SANDISK oferuje wsparcie dla najpopularniejszych – Facebooka i Instagramu. Znalazło się także miejsce dla Picassa (to jeszcze istnieje?).

 

via GIPHY

To jednak nie wszystko. W aplikacji znajdziemy również możliwość utworzenia kopii zapasowej naszych kontaktów oraz wpisów z kalendarza. Można powiedzieć, że ten niewielki gadżet w pełni zabezpiecza nasze dane zapisane w telefonie.

Testy wydajnościowe

Funkcje mobilne to jedna, ale przecież iXpand to także pełnowartościowy pendrive dla naszych komputerów. Czy jednak w tej roli przez swoje mobilne dodatki nie będzie gorszy od tych tradycyjnych pamięci przenośnych? Sprawdziłem za pomocą aplikacji Disk Speed Test na komputerze iMac do którego podłączyłem pamięć za pomocą portu USB 3.0. Wyniki pomiarów poniżej.

Jak widać pamięć radzi sobie całkiem nieźle. 75.5 MB/s przy zapisie i prawie 90 MB/s dla odczytu to wartości, które z powodzeniem pozwolą wykorzystać urządzenie iXpand w roli szybkiego i wydajnego pendrive’a. Biorąc pod uwagę jego niewielkie gabaryty transfery są lepsze niż można by było się spodziewać.

Funkcje dodatkowe

Na iXpandzie fabrycznie wgrano aplikację SANDISK SecureAccess 3.0. Jest ona dostępna dla komputerów z Windows jak również Mac. Niestety pod systemem Mac mimo poprawnej instalacji program nie dział działać wyświetlając błąd.

Działa natomiast świetnie funkcja fotografowania i filmowania z bezpośrednim zapisem materiału na pamięci iXpand. Wystarczy podłączyć gadżet do telefonu, uruchomić w aplikacji iXpand tryb filmowania lub fotografowania, a nowo utworzone media nie zajmą nam pamięci w samym telefonie. Idealna sprawa dla osób dysponujących iPhonem z niewielką wbudowaną pamięcią, gdy akurat potrzebują nieco więcej ponagrywać lub pofotografować.

via GIPHY

 

Podsumowując

iXpand FlashDrive to świetny gadżet, który zapewnia przeogromną powierzchnię pamięciową (128 gigabajtów) zamknięta w bardzo małej, kompaktowej obudowie. Dzięki temu urządzenie możemy mieć zawsze przy sobie i użyć go wtedy, kiedy jest potrzebne. Nie stanowi także problemu zabranie go na wakacje, gdzie może służyć w roli banku dla naszych zdjęć i filmów. Bardzo ucieszy użytkowników iPhone’a z małą pamięcią, funkcja filmowania z zapisem bezpośrednio na pamięci.

Filmy z 4K potrafią szybko zapełnić pamięć, a dzięki takiemu zapisowi nie musimy rezygnować z ultrawysokiej rozdzielczości. Wszystkie te funkcje dodatkowe sprawiają, że produkt ten bardzo się wyróżnia na tle komunikacji. Przy tym jest to świetna praktyczna pamięć typu pendriva z szybkim transferem. Jedyne czego mi brakuje, to jakiejś zawieszki do kluczy czy smyczy.

Recenzja SANDISK iXpand Flash Drive 128GB

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Kompaktowe rozmiary
  • Bardzo duża pojemność
  • Ogromna ilość naprawdę przydatnych funkcji dodatkowych
  • Szybki transfer w dwie strony
  • Możliwość filmowania i fotografowania z bezpośrednim zapisem na pamięci
  • Świetna wbudowana przeglądarka mediów

Wady

  • Cena w okolicach 300 złotych
  • Brak możliwości przypięcia do kluczy
  • Brak zatyczek zabezpieczających złącza
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *