Recenzja Polk Audio Assist – inteligentny domowy głośnik z asystentem od Google

Recenzja Polk Audio Assist – inteligentny domowy głośnik z asystentem od Google

Recenzja Polk Audio Assist – inteligentny domowy głośnik z asystentem od Google

0

Jako świadomi użytkownicy, stale uzupełniamy nasze domowe centra rozrywki w dodatkowe elementy. Zaczynając od systemów nagłośnieniowych po telewizory, a nawet i inteligentne sprzęty AGD. W łatwiejszym korzystaniu ze wszelakich gadżetów mogą nam pomóc inteligentne głośniki, a w zasadzie asystenci głosowi, z którymi komunikujemy się poprzez komendy.

Do niedawna był to element abstrakcyjny znany z filmów i dziecięcych wizji. Dziś nie jest to już niczym spektakularnym, żebyśmy sami nie mogli mieć tego w domu. Pisząc: „Na tyle spektakularnym” mam na myśli cenę, która w chwili obecnej oscyluje w uczciwych i przystępnych cenach dla wszystkich chętnych. W moje testowe ręce trafił inteligentny głośnik od firmy Polk, który zachwyca jakością brzmienia.

Zawartość opakowania i wykonanie

Firmę Polk napewno zna każdy wyjadacz prawdziwego sprzętu audio. Legendarna, amerykańska firma postawiła już swoje piętno w dziedzinie audio, teraz wkracza w nowe rejony, czyli smart home. Sprzęt przychodzi do nas zapakowany w niewielki kartonik, na którym umieszczono informację na temat samego głośnika, oraz tego co znajdziemy w środku po rozpakowaniu. Po uniesieniu pierwszej pokrywki ukazuje się malutki głośnik, czyli nasz Polk Assist. Pierwsze wrażenia są raczej mieszane, ale tylko i wyłącznie ze względu na jego rozmiary. Jak się jednak okazało – nie rozmiar ma znaczenie (bez podtekstów).

Na jakość wykonania i zastosowane materiały nie można powiedzieć złego słowa. W mojej białej wersji kolorystycznej występuje jednak jedna wada: szybko się brudzi, ale to jednak typowa wada jasnych materiałów. Jakość spasowania również jest na wysokim poziomie. Wszystkie elementy są spasowane tak jak powinny, nie dopatrzymy się jakiś niedoróbek, czy elementów, które „kłują” w oczy. Na górnej krawędzi urządzenia umieszczono klawisze funkcyjne odpowiedzialne za sterowanie funkcjami, jak chociażby uruchomienie asystenta głosowego.

Na tylnej krawędzi umieszczono także klawisz umożliwiający wyłączenie wbudowanego mikrofonu, a jego dłuższe przytrzymanie spowoduje reset do ustawień fabrycznych. Jeśli już przy tym temacie jesteśmy, to muszę zwrócić uwagę firmie Polk za brak jakiegokolwiek poinformowania w instrukcji o możliwości wykonania resetu. Na szczęście, dzięki uprzejmym osobom z dystrybucji, udało mi się to zrobić.

Google Home, czyli przepis na nieudane małżeństwo, mimo iż jedna strona się bardzo stara

Od razu uprzedzam – stara się on, czyli Polk Assist. Konfiguracja głośnika odbywa się za pomocą „Google Home”, który jest odpowiednikiem Applowego „Home”. Tak jak można nielubić domu od Apple, tak ten od Google można znienawidzić, dostać depresji i wyjechać w Bieszczady. Naprawdę, aplikacja jest bardzo nieintuicyjna, doszukanie się jakiejkolwiek funkcji zajmuje sporo czasu, a tak oczywiste rzeczy jak zmiana języka głośnika znajduje się w ustawieniach naszego konta. Dobre jest na szczęście to, że po konfiguracji nie będziemy musieli zaglądać już więcej do tej apki. Jest ona oczywiście dostępna na Androida i IOS’a za darmo.

Na samym początku, gdy dowiedziałem się, żę konfiguracja i zarządzanie odbywa się poprzez „googlowy dom” byłem zadowolony, ponieważ jest teraz sporo urządzeń, które z tego rozwiązania korzysta. Teraz żałuję jednak, że Polk nie stworzył własnej aplikacji, chociażby do samej zmiany ustawień głośnika. Zawsze potem mogli dodać opcję parowania z aplikacją „Google Home”.

Asystent mimo wsparcia języka polskiego, nie jest (w momencie pisania recenzji) możliwy do uruchomienia w naszym ojczystym języku w przypadku tego głośnika. Wystarczą jednak podstawy angielskiego, bądź innego języka, aby można byłoby cieszyć się w pełni dobrami jakie mamy w zasięgu ręki. Wystarczy wybudzić głośnik komendą „ok, google” i asystent, albo asystentka są gotowi na wysłuchanie rozkazu i wykonanie polecenia.

Brzmienie, co „siedzi” w środku

Jakość dźwięku to najważniejszy element. Dlatego martwiłem się, czy przez niewielkie rozmiary nie ucierpią na tym nasze uszy. Jak się okazało – nie! Głośnik, mimo niewielkich rozmiarów potrafi zrobić robotę. Cała zasługa należy się wbudowanym przetwornikom:

  • głośnik niskotonowy: 3,5″(89 mm)
  • głośnik wysokotonowy: 1″(25 mm)

Zamknięte przetwornik w tak mikroskopijnym wdzianku sprawiają, że głośnik po uruchomieniu muzyki robi wrażenie na słuchaczach. Na uwagę zasługuje bardzo przyjemne wyważenie dźwięków i brak słyszalnej utraty poszczególnych partii dźwięku. Całość brzmi tak, jak powinno być.

Pochwałę dostaje ode mnie przetwornik niskotonowy, który przez okres testów raczył mnie naprawdę przyjemnym, soczystym brzmieniem, które nie było buczące i przytłumione. Najgorszy bas, to taki, który brzmi jak uderzanie patykiem w garnek, radzę jak najdalej być od takich urządzeń.  W przypadku omawianego głośniczka możecie mieć pewność, że utwór brzmi tak, jak chciałby tego jego twórca.

Kilka słów na koniec, przed napisami końcowymi

Głośnik Polk Audio Assist to idealny kompromis pomiędzy domowym głośnikiem, a czymś więcej, co spocznie na naszym biurku. To inteligentny asystent, który uruchomi w większości to, o co go poprosicie. Jest to urządzenie, który bardzo dobrze brzmi, zagra naprawdę głośno i przyozdobi wystrój naszego mieszkania, bądź jak w moim przypadku – biurko. W ofercie dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Koszt takiego urządzenia oscyluje w granicach 900 złotych.

Recenzja Polk Audio Assist – inteligentny domowy głośnik z asystentem od Google

Zalety Wady

Zalety

  • Zgrabny, kompaktowy głośnik, wykonany ze starannością o detale
  • Wysoka jakość dźwięku, dzięki dwóm zamontowanym przetwornikom
  • Klawisze funkcyjne umieszczone na górnej bryle urządzenia
  • Wysoka głośność maksymalna
  • Wygląd i sama bryła, która może i nie jest zbyt wyszukana, ale prezentuje się bardzo nowocześnie i poprawnie

Wady

  • Brak wsparcia dla języka polskiego
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl