Recenzja: Plantronics BackBeat GO – świetne słuchawki bezprzewodowe do iPhone’a
Legendarna firma tworzącą zestawy słuchawkowe, przez wielu uważane za najlepsze na świecie, wprowadziła do swojej oferty nowe, ultralekkie, bezprzewodowe słuchawki stereo, które zadowolą każdego fana mobilnej muzyki.
Z słuchawek firmy Plantronics korzystają piloci myśliwców, astronauci, pracownicy służb interwencyjnych w USA i podobno pracownicy wszystkich największych firm z listy Fortune 100. Model BackBeat GO nie jest jednak przeznaczony dla nich. Jest to produkt, który ma dawać radość ludziom młodym, uwielbiającym słuchać utworów bez plątaniny kabli i urządzenia w kieszeni. Feel freedom! chciałoby się rzec.
Kiedy otrzymałem przezroczyste opakowanie z zestawem byłem nastawiony do nich dosyć sceptycznie. Obudowy obu słuchawek wydają się być bardzo duże (co w dużej mierze jest też znakiem rozpoznawczym produktów tej marki). Ich kształt przypomina niewielkie ?pistolety?. Czy potrafią przestrzelić nam bębenki? OJ tak.
Kij ma dwa końce
Budowa tego zestawu jest nad wyraz oryginalna. Jeden niezbyt długi przewód po obu stronach zakończony jest słuchawką. Żadnego złącza JACK, żadnego skupiającego te elementy pilota. Niewielka jego namiastka znajduje się bliżej jednej z słuchawek – tej, w której na obudowie znajdziemy gumowaną zaślepkę kryjącą złącze microUSB służące do ładowania wbudowanego akumulatora.
Akumulator z racji mimo wszystko niewielkich rozmiarów obudowy, pozwala na maksymalnie 4 godziny ciągłej pracy – słuchania muzyki lub prowadzenia rozmowy. Oczywiście czas ten będzie wektorowo skracał wraz z podwyższaniem poziomu głośności. Pomimo dużych obaw, że tak ?wielkie? obudowy głośników będą wypadać z uszu, z pełną odpowiedzialnością potwierdzam, że nic takiego nie ma miejsca. Słuchawki są bardzo dobrze wyważone, a dzięki dołączonym zestawom gumek, można je odpowiednio dopasować do wielkości kanału ucha.
Jak to działa?
Komunikacja odbywa się w technologii Bluetooth 2.1 EDR. Jako, że są to słuchawki grające w trybie stereo, nie mogło zabraknąć profilu AD2P. Po naładowaniu akumulatora z portu USB komputera przez dołączoną ładowarkę (brak ładowarki sieciowej!), wystarczy dłużej przytrzymać jeden z przycisków funkcyjnych na pilocie, by sprzęt przełączył się w tryb nasłuchu. Wtedy w telefonie wybieramy wyszukiwanie bezprzewodowych urządzeń audio i parujemy oba sprzęty.
Odsłuch
Słuchawki radzą sobie dosłownie z każdym gatunkiem muzycznym. Nie zależnie czy są to wolne ballady, silny wokal czy utwory o mocnym basie i elektronicznych dźwiękach. Dźwięk jest niezwykle czysty, słuchanie utworów jest bardzo przyjemne i nie męczy uszu niedoskonałościami.
W zasadzie nie miałbym żadnych zastrzeżeń gdyby nie dość słaba moc dźwięku. Mimo, że nie jestem fanatykiem głośnego słuchania muzyki, to aby móc rozkoszować się ulubionymi utworami, odtwarzacz musiał być ustawiony na maksymalny poziom głośności, a i tak miałem wrażenie lekkiego niedosytu. Niestety coś za coś.
Rozmowa bezproblemowa
Nie miałem okazji zbyt długo rozmawiać przy pomocy słuchawek. Przeprowadziłem dwie rozmowy o łącznym czasie 27 minut. Rozmówca słyszał mnie bardzo dobrze. Moje wypowiedzi były słyszane głośno i wyraźnie. W tym wypadku nie ma się do czego przyczepić, a tylko chwalić.
Podsumowując
Za model ten trzeba zapłacić niewiele ponad 200 złotych. Model BackBeat GO to jeden z najlepszych bezprzewodowych rozwiązań jakie miałem okazję recenzować. Model jest godny polecenia szczególnie dla osoby, która poszukuje słuchawek w głównej mierze do słuchania muzyki z odtwarzacza wbudowanego w telefon. Do prowadzenia rozmów można kupić dobrą i do tego dużą tańsza słuchawkę. Jednak za takie pieniądze trudno będzie znaleźć porównywalne, nie mówiąc już o lepszych słuchawkach, które nie tylko pozwolą na wygodne prowadzenie rozmowy, ale przy tym zadowolą nas swoją muzyczną stroną. Ważą zaledwie 13 gramów i pozostają w gotowości przez 10 dni od naładowania. Czy można chcieć coś więcej?
Plusy:
- + Bardzo lekkie
- + Bardzo bezprzewodowe
- + Bardzo dobrze grają
- + Bardzo mało kosztują
- + Bardzo oryginalnie wyglądają
Minusy:
- – Brak APT-X
- – Słaba moc głośności
- – Brak ładowarki sieciowej