Recenzja Optoma uhd300x – projektor, czyli spełnienie chłopięcych marzeń!

Recenzja Optoma uhd300x – projektor, czyli spełnienie chłopięcych marzeń!

Recenzja Optoma uhd300x – projektor, czyli spełnienie chłopięcych marzeń!

0

Kto nigdy nie marzył o możliwości posiadania własnego kina? Takiego kina, które będzie zawsze w zasięgu ręki. Kto nie marzył o tym, aby zagrać w coś na dużym ekranie. Projektory, które wyświetlą obraz o tak dobrej jakości były jakiś czas temu bardzo drogie – musieliśmy  tak naprawdę zadać sobie pytanie, czy chcemy kupić samochód, albo projektor. Teraz sprawa się stosunkowo unormowała. W końcu możemy spełnić swoje marzenia i oglądać wybrane treści na ogromnym ekranie i w bardzo dobrej jakości.

W moje ręce trafił projektor, który wyświetla obraz w rozdzielczości 4k. Uwierzcie mi, tak jak w telewizorze to całe 4k nie robi takiego efektu wow, tak na projektorze możemy poczuć dopiero prawdziwe kino we własnym salonie. Zacznijmy od tego, że projektor to stosunkowo sprzęt, który powinien trafić do osoby, która wie co go czeka. Trzeba liczyć się z kompromisami, które projektor wymaga. Przede wszystkim oglądanie w dzień na takim urządzeniu to niezbyt przyjemne doznania.

Budujemy prawdziwe doznania kinowe

Najważniejsze, aby znaleźć w domu takie pomieszczenie, w którym możemy zasłonić żaluzje i sprawić, że w pokoju będzie najciemniej jak to tylko możliwe. Do casualowego oglądania wystarczy pusta ściana, jednak aby stworzyć prawdziwe doznania kinowe warto zaopatrzyć się w rozwijane płótno projekcyjne. To też są dodatkowe koszta, a nie wspomniałem jeszcze o uchwycie, bądź statywie. Wszystko, co będziecie potrzebować, zależy tak naprawdę od tego, jak wygląda wasze pomieszczenia, w którym projektor ma stać.

Projektor Optoma jest uważany za najtańsze 4k na rynku – oczywiście w kategorii projektorów. Mimo, iż najtańszy, nie oznacza, że cokolwiek mu brakuje. Tak naprawdę najlepiej w ogóle zapomnijcie, o tym słowie. Jak zobaczycie, co potrafi ten monitor będziecie chcieli mieć go u siebie. Urządzenie prezentuje się bardzo dobrze. Nie jest to małe urządzenie. Wykonany został z tworzyw sztucznych, ale takich, których nikt by się nie powstydził.

Białe urządzenie prezentuje się bardzo dobrze i patrząc na niego ma się wrażenie, że to naprawdę sprzęt z wyższej półki. Szpecące projektory, które można było spotkać w szkołach lub uczelniach przechodzą do lamusa – powitajcie Optome UHD300X.  Na jego górnej krawędzi ulokowano klawisze fizyczne, dzięki którym obsłużymy wszystkie funkcje jakimi dysponuje projektor. Oczywiście, w zestawie znalazł się pilot, ale nie zawsze mamy go pod ręką.

Z projektorem w trasę

Ostatnio byłem z omawianym projektorem na wakacjach, zamiast małego telewizora w wynajmowanym domku miałem prawdziwe kino domowe. Pech chciał, że zapomniałem pilota, a mimo to nie miałem żadnych problemów z ustawieniem wszyskich parametrów przy pomocy klawiszy. Dla wielu może być to oczywiste, ale nie zawsze producent umieszcza na obudowie klawisze do wszystkich funkcji. Przechodząc dalej, to na tyle konstrukcji umieszczono jedne z ważniejszych elementów, czyli same wejścia i wyjścia.

Porty wejścia 1 x HDMI 2.0, 1 x Obsługuje HDMI 1.4a 3D, 1 x VGA (YPbPr/RGB), 1 x Audio 3.5mm, 1 x 12V trigger

Porty wyjścia 1 x Audio 3.5mm, 1 x S/PDIF

Nie wiem czy to przypadłość wszystkich projektorów, ale mnie osobiście brakuje złącza displayport, aby podłączyć macbooka. Oczywiście, mógłbym za pomocą przejściówki na hdmi, ale macbook air nie wyświetli wtedy obrazu o rozdzielczości większej niż fullhd. Pod względem całej reszty nie ma na co narzekać – podepniemy wszystko, co potrzebujemy.

 

Technologia, czyli to co lubimy najbardziej

Tak jak i w przypadku telewizorów, w świecie projektorów wyróżnia się ich dwa typy – DLP i LCD. Omawiany model wykonany został w technologi DLP, która moim zdaniem jest lepsza niż lcd. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że uzyskujemy głęboką czerń i wysoki kontrast w połączeniu z naturalnymi, nie przesadzonymi kolorami. Taka technologia zachowuję się podobnie do telewizorów, które posiadają funkcję podświetlania strefowego – w momencie, jeśli coś powinno być czarne, to podświetlenie tego miejsca jest usypiane, dzięki czemu obraz jest prawie tak samo „bogaty” jak w technologi OLED. Tak samo w przypadku białego koloru, jest on rzeczywiście biały i niepożółknięty. Wybierając projektor wykonany w tej technologi, możemy być pewni, że to co zobaczymy ucieszy nasz wzrok.

Tak jak wspomniałem wyżej Optoma UHD300X wykonana została w technologi DLP. Nie od dziś wiadomo, że wbudowana lampa wytwarza ciepło, które wymaga chłodzenia. Technologia DLP to także szczelnie zabezpieczony projektor obrazu przed czynnikami zewnętrznymi. Muszę pochwalić w tym miejscu producenta za wydajne chłodzenie i prawie niesłyszalną pracę wentylatora.

Urządzenie wydziela z siebie ciepło, ale utrzymuje się ona na tym samym poziomie nawet po 5-6 godzinach intensywnego użytkowania. Dodam, że aby test był jak najbardziej wymagający do projektora został ustawiony blisko okna i padały na niego promienie słoneczne, a mimo to nie stwarzał żadnych problemów.

Projektor to niewątpliwie ogromny obraz, ale nie byłoby to tak spektakularne, gdyby niska rozdzielczość. Producent w tym modelu postawił karty na rozdzielczość 4k. W tym modelu nie jest to jednak natywne 4k – producent umieścił wewnątrz przetwornik fullhd, ale dzięki odświeżaniu 240Hz jest w stanie narysować cztery piksele w jednej klatce tworząc tym samym rozdzielczość 4k. Uwierzcie mi, że jest prawie niemożliwym dostrzec różnice pomiędzy natywnym 4k, a tym zastosowanym w omawianym modelu.

Taka technika umożliwiła uzyskanie wysokiej rozdzielczości w niewygórowanej cenie projektora. Urządzenia z natywnym 4k na pokładzie kosztują grubo ponad kilkanaście tysięcy złotych, a nie odbiegają znacząco od omawianej Optomy. I to jest właśnie ogromna zaleta tego projektora – otrzymujemy dużo, za tak naprawdę ułamek ceny jaką byśmy zapłacili za dużo droższy projektor, który wyświetli tak naprawdę nieznacznie lepszy obraz.

Podsumowanie

Projektor stawia wiele wyzwań. pierwsze z nich to przekonanie kogoś, że to naprawdę potrzebne urządzenie w domu 😀 Jeśli jesteśmy gotowi na kilka poświęceń i kompromisów to zyskamy ogromny, kinowy obraz połączony z fantastycznymi kolorami, prawdziwą czernią i w wysoką rozdzielczością. Optoma uhd300x to bardzo udany sprzęt, nie tylko ze względu na opłacalność, ale dlatego że jest tym, czym powinien być prawdziwy, domowy projektor. Zyskujemy wraz z jego zakupem wszystko, co dobre w projektorach, aby cieszyć się filmami, grami i telewizją. Polecamy!

Recenzja Optoma uhd300x – projektor, czyli spełnienie chłopięcych marzeń!

Zalety Wady

Zalety

  • Pierwszorzędna jakość wykonanania i spasowania elementów
  • Mnogość wejść i wyjść umożliwiających podpięcie wiele urządzeń
  • Technologia DLP, czyli bardzo dobre czernie, kolory i biel
  • Kultura pracy na wysokim poziomie
  • Wydajne chłodzenie, dzięki wbudowanemu wiatrakowi, który jest praktycznie niesłyszalny
  • Fantastyczna jakość obrazu w rozdzielczości "4K"
  • Projektor kosztuje zdecydowanie mniej, a wyświetli obraz porównywalny do tego z projektorów kilka razy droższych

Wady

  • W moim przypadku - brak wejścia displayport
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl