Home Newsy Jak korzystać z folderów inteligentnych w macOS
Jak korzystać z folderów inteligentnych w macOS
0

Jak korzystać z folderów inteligentnych w macOS

0

Jedną z ciekawszych funkcji systemu macOS, która pomaga zaprowadzić porządek z plikami na dysku, jest możliwość tworzenia folderów inteligentnych. Jeśli masz problem z porządkowaniem plików, a bałagan na dysku utrudnia ci odnalezienie owoców twojej pracy, foldery inteligentne są w sam raz dla ciebie.

Folder inteligentny nie jest typowym folderem, ponieważ nie przechowuje plików. W folderze inteligentnym znajdują się jedynie odnośniki do tych plików, które spełniają zadane przez ciebie kryteria. W uproszczeniu można go porównać, do indeksu lub spisu treści. Dzięki temu utworzenie nawet dużej ilości folderów inteligentnych nie zabiera wiele cennego miejsca na dysku, ponieważ plik pozostaje dokładnie w tym miejscu, w którym go oryginalnie zapisałeś. Zawartość folderu inteligentnego jest automatycznie aktualizowana przez system, więc ich zawartość jest zawsze akutalna.

Jak utworzyć folder inteligentny?

 1. Z menu Finder wybierz Plik > Nowy folder inteligentny.
 2. Na pasku wybierz obszar wyszukiwania plików. Jeśli wybierzesz Ten Mac pliki będą wyszukiwane we wszystkich katalogach na twardym dysku, jeśli wybierzesz konkretny folder np. Biurko, pliki będą wyszukiwane wyłącznie w tym jednym katalogu.
 3. Kliknij ikonkę + znajdującą się w prawej górnej części okna dialogowego, by dodać kryteria wyszukiwania.
 4. Korzystając z rozwijanych list zdefiniuj parametry plików, które mają się znaleźć w inteligentnym folderze. Możesz wyszukiwać pliki według daty utworzenia lub modyfikacji, nazwy, typu lub zawartości. Jeśli te kryteria nie są wystarczające, wybierz opcję Inne.
 5. Kliknięcie opcji Inne wyświetli okno atrybutów wyszukiwania. Na liście znajdziesz kilkadziesiąt atrybutów, które pozwalają na stworzenie nieskończenie wielu schematów wyszukiwania plików. Aby dodać kryterium do listy zaznacz kwadrat w kolumnie W menu, następnie kliknij w OK.

Przykład: możesz stworzyć folder inteligentny, który będzie zawierał pliki o nazwie „raport”, posiadające więcej jak 12 stron, utworzone w ciągu ostatnich 14 dni.

 1. Po wybraniu kryteriów wyszukiwania kliknij przycisk Zachowaj.

  W oknie dialogowym wpisz nazwę folderu inteligentnego oraz wybierz miejsce, w którym ma zostać zachowany. Jeśli wybierzesz opcję Dodaj do paska bocznego, skrót do folderu pojawi się z lewej strony w oknie Finder, w sekcji Ulubione.

Jak zmienić kryteria wyszukiwania folderu inteligentnego?

 1. Otwórz folder inteligentny
 2. Kliknij w koło zębate widoczne na pasku menu i z rozwijanej listy wybierz Pokaż kryteria wyszukiwania.
 3. Dodaj lub usuń kryteria, tak jak to robiłeś podczas tworzenia folderu. Nie zapomnij kliknąć Zachowaj, by zapisać zmiany.

Przykładowe foldery inteligentne, które ułatwią ci zachować porządek na dysku

 1. Folder z plikami większymi niż 1 GB – pozwala wyszukać na dysku zapomniane pliki z filmami, które być może już dawno powinny być zarchiwizowane na zewnętrznym dysku lub trafić do kosza
 2. Folder z obrazami dysku DMG – pozwala wyszukać obrazy dysków, które pozostały po instalacji aplikacji i od dawna nie są już potrzebne.
 3. Folder z dawno nieużywanymi aplikacjami – jeśli znajdziesz w folderze aplikacje, których nie uruchamiałeś od roku czy dwóch, bardzo możliwe, że nie są ci potrzebne. Skasuj je, a odzyskasz cenne miejsce na dysku.
tags: