Recenzja Onkyo TX-NR545 – AirPlay rzeczywiście stało się popularnym standardem

Recenzja Onkyo TX-NR545 – AirPlay rzeczywiście stało się popularnym standardem

0

onkyo-tx-nr545-czarny-black

Od momentu kiedy po raz pierwszy Apple pokazało standard AirPlay w swoich urządzeniach minęło już dość sporo czasu. Jednak do tej pory, prócz producentów typowych urządzeń do streamingu multimediów, AirPlay był dla reszty liczących się graczy rynku A/V raczej egzotycznym gadżetem. Amplituner Onkyo TX-NR545 pokazuje, że dziś w stronę AirPlay producenci sprzętu A/V patrzą coraz bardziej przychylnie, w tym również firma Onkyo.

 

AirPlay w głośnikach mobilnych (głównie w tych z wyższej półki) czy głośnikach do streamingu dźwięku w stylu Sonos Play dostępny jest niemal od samego początku. Jednak w urządzeniach domowego A/V standard bezprzewodowej transmisji był przez producentów tych urządzeń bardzo długo traktowany jako niepotrzebna fanaberia. Wszystko wskazuje jednak na to, że mimo iż AirPlay jest standardem zamkniętym dla innych producentów urządzeń mobilnych niż Apple, to producenci sprzętu A/V co raz przychylniej patrzą w jego stronę, a sam AirPlay staje się powszechnie obowiązującym standardem. Stwierdzenie udowadnia pojawianie się go również w urządzeniach stacjonarnej rozrywki multimedialnej średniej klasy, której przedstawicielem niewątpliwie jest testowany przeze mnie amplituner Onkyo TX-NR545.

TX_NR545_angled_right

Na co dzień jestem użytkownikiem podobnego, starszego amplitunera tej marki – HT-R990, który zakupiłem w zestawie z dedykowanymi głośnikami 5.1 dla kina domowego. Już to urządzenie, które gości w moim domu około 2 lat, dość dobrze współpracuje z produktami Apple (port USB obsługujący iPhone/iPod) oraz usługami internetowymi jak Spotify czy radio Internetowe. Tym bardziej byłem ciekawy, co nowy model potrafi. Już na pierwszy rzut oka po spojrzeniu na opakowanie i naklejkę przyklejoną na amplitunerze widać, że Onkyo postawiło na technologie bezprzewodowego dostępu do treści muzycznych.

04ceb3c0-671f-4d69-bee6-1986e482a36f.png._V305149034__SL300__.png

Amplituner wyposażony został w łączność Bluetooth w wersji 2.1 z EDR z funkcją zaawansowanej optymalizacji dźwięku za pomocą DSP. Niestety nie znalazłem nic na temat obsługi apt-X, co pozwala stwierdzić, że niestety o odtwarzaniu muzyki tym kanałem łączności w bezstratnej jakości należy zapomnieć. Całą sytuację ratuje natomiast wbudowane WiFi, które pozwala na obsługę DLNA oraz wspomnianego na początku standardu łączności AirPlay. NR545 jest wyposażony w kartę sieciową LAN. Dzięki temu mamy możliwość podłączenia amplitunera do naszej domowej sieci internetowej, w której działa NAS, tym samym zyskując możliwość bezpośredniego odtwarzania multimediów z naszego serwera. Tak łatwy dostęp do internetu aż się prosi o udostępnienie użytkownikom streamingowych usług internetowych, nic więc dziwnego, że Onkyo dodało obsługę popularnych serwisów muzycznych jak Spotify, Deezer, TuneIn i innych.

 2015_0401

Jednak to nie funkcje sieciowe stanowią o tym, że jest to bardzo fajny amplituner. Przede wszystkim warto tu zauważać, że Onkyo oferuje nam w całkiem dobrej cenie (około 2.5 tysiąca złotych) urządzenie, którego funkcjonalność i specyfikacja do tej pory była domeną topowych modeli amplitunerów Onkyo. TX-NR545 to 7 kanałowy wzmacniacz z dekoderem Dolby Atmos, portami 6 HDMI w wersji 2.0a pozwalającymi na wyświetlanie obrazu w UltraHD i wsparciem dla HDCP 2.2 wymaganego jeżeli zamierzamy w przyszłości oglądać materiały wizyjne w rozdzielczości 4K. Jest to więc sprzęt doskonale przygotowany do pracy A/V w niedalekiej przyszłości. Za pomocą tego sprzętu możemy się nacieszyć utworami muzycznymi w wysokiej rozdzielczości, które w postaci plików cyfrowych zapisane są na dysku naszego serwera NAS. Obsługiwane są nawet pliki DSD 5.6, a to raczej rzadko pojawia się w urządzeniach z tej półki cenowej. Za dekodowanie dźwięku stereo odpowiada przetwornik C/A firmy Asahi Kasei AK4458.

im_fig05

TX-NR545 trafił do mnie w dość kiepskim okresie, w którym nie tylko przez kilka dni się urlopowałem, ale później niestety musiałem także nadrabiać pourlopowe obowiązki, przez co nie było zbyt wiele czasu na filmy i odpoczynek. Niemniej miałem kilka dni na to, aby móc wsłuchać się w odgrywane przez ten sprzęt utwory, a także korzystać z amplitunera podczas normalnego oglądania filmów czy telewizyjnych wiadomości. Choć moje testy były przeprowadzane bardzo po łepkach, to subiektywnie mogę powiedzieć, że testowany amplituner w porównaniu do mojego R990 charakteryzuje się bardziej klarownym dźwiękiem. Nie wiem czy to kwestia ustawień czy może rzeczywiście rodzaju zastosowanych wzmacniaczy tranzystorowych, ale płynący z głośników dźwięk wydawał się bardziej lekki, subtelny i rześki.

04ceb3c0-671f-4d69-bee6-1986e482a36f.png._V305149034__SL300__.png

Onkyo TX-NR545 to bardzo interesujący amplituner dostępny w przyzwoitej cenie. Patrząc pod kątem specyfikacji i funkcjonalności urządzenie wydaje się być nad wyraz atrakcyjne w zakupie i co ważne przygotowane do nadchodzącej rewolucji w świecie obrazu i dźwięku, której będziemy, a nawet już teraz jesteśmy świadkami. Dodając do tego obsługę z poziomu urządzeń Apple, dla mnie to urządzenie wydaje się być świetne, choć nie na tyle, aby mnie skusić już dziś do wymiany posiadanego HT-R990.

 

Zalety:

  • Bardzo dobry amplituner do kina domowego
  • Dekoder 7 kanałowy
  • Wsparcie dla Dolby Atmos
  • Obsługa Airplay
  • Wbudowane WiFi i Bluetooth
  • Możliwość sterowania z poziomu aplikacji na telefon

Wady:

  • Brak apt-x
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *