Zabawki są dla dzieci? Skądże! Wystarczy zobaczyć jakie społeczności budują się wokół takich produktów jak Parrot AD. Drone czy jak wiele możliwości i fun?u dla osób w każdym wieku daje inteligentny robot Sphero 2.0. To właśnie producent tej ostatniej zabawki poszedł za ciosem i zaoferował kolejną o nazwie Ollie.
Ollie to inteligentny robot o cylindrycznej budowie, którym możemy sterować za pomocą naszego smartfonu. Obecnie Ollie potrafi wykonywać komendy przesyłane za pomocą urządzeń z systemem iOS oraz Android. Produkt niedawno miał swoją premierę, co przekłada się na niewielką ilość aplikacji do zabawy. Obecnie dostępna jest tylko jedna pozwalająca jedynie na poruszanie się urządzeniem i wykonywanie ewolucji. Firma Alstor, która dostarczyła mi robota do testu zapewniła mnie, że są w przygotowaniu już następne apki zwiększające możliwości Ollie. Biorąc pod uwagę ogromne możliwości Sphero, dla którego już dziś mamy 25 jak nie więcej różnych programów wykorzystujących tego robota, myślę że można im wierzyć.
W zestawie z Ollie znajdziemy robota, opony (dostępne w różnych kolorach) oraz kołpaki. Producent zaleca stosowanie opon w przypadku zabawy na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy wykonywać ewolucje w domu na podłodze, lepiej zdjąć opony dla lepszego poślizgu. W pudełku nie zabrakło również krótkiej dokumentacji oraz przewodu USB do ładowania wbudowanej w zabawkę baterii.
Z czego został zrobiony?
O solidność wykonania Ollie nie musimy się martwić. Jego obudowa wykonana została z twardego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia policarbonu. Żadne zderzenie czy upadek ze schodów mu nie straszny. Nie jest jednak wodoodporny jak Sphero..
Jak połączyć go z telefonem?
Ollie nie posiada żadnego przycisku na obudowie. Pierwsze sparowanie było jak na zabawkę przystało – dziecinnie proste. Wystarczyło podłączyć Ollie do kabla USB wpiętego do komputera, po czym uruchomić wcześniej pobraną z AppStore aplikacji Ollie i dotknąć telefonem (iPhone 6) urządzenia. Dzięki wyposażeniu Ollie w Bluetooth 4.0 LE, parowanie odbywa się stykowo. Nie trzeba wpisywać żadnych kodów, mieszać w menu. Dotykamy i już.
Gdy zakończymy zabawę i wyłączymy aplikację, Ollie się również wyłączy. Ponowne uruchomienie aplikacji spowoduje pojawienie się komunikatu z prośbą o dotknięcie Ollie naszym telefonie. Można bawić się dalej.
Bardzo proste rozwiązanie, które co wart podkreślić działa bez zarzutu i sprawdza się nawet w przypadku najmłodszych użytkowników.
Co znajdziemy w ustawieniach?
Ustawienia urządzenia nie są przepełnione funkcjami, których normalny użytkownik zapewne i tak by nie sprawdził do czego służą. W zasadzie możemy się ograniczyć do wyboru trybu pracy – HARD lub SOFT, który wpłynie na szybkość i agresywność jazdy Ollie oraz miejsca, w którym się bawimy – ROOM oraz Open.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników programiści stworzyli suwaki, którymi ręcznie możemy zarządzać szybkością, przyspieszeniem czyli zrywnością.
Jak sterować?
Aplikacja ma dwa tryby pracy – normalny oraz do wykonywania tricków. W trybie normalny mamy jedno pole sterowania, którym nadajemy prędkość i kierunek jazdy. Tryb ten działa podczas trzymania telefonu w trybie pionowym. Kiedy złapiemy go horyzontalnie, uruchamia się Trick Mode. Prawe pole sterowanie ponownie służy do nadawania prędkości i kierunku jazdy. Lewe dzięki gestom umożliwia wykonywanie ewolucji. Od jednej z nich zresztą wzięła się nazwa zabawki – Ollie. Ciekawy materiał na temat między innymi Ollie przygotowały Technikalia.tv.
Największą frajdę daje jazda na świeżym powietrzu. Zasięg Bluetooth?a to około 30 metrów, więc całkiem dobry. Prawdziwym zaskoczeniem jest natomiast prędkość tej niepozornej zabawki – 6m/s! To około 23 km/h! Robi wrażenie!
Sterowanie jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy kilka chwil zabawy by nabrać wyczucia i pojechać dokładnie tam gdzie chcemy. Zwrotność tego urządzenia jest bardzo duża. Potrafi nie tylko skręcać, ale obracać się wokół własnej osi. Do prawdziwej zabawy wystarczy tylko zbudować jakiś fajny domowy tor przeszkód i można fajnej spędzić czas z dzieckiem – nawet na świeżym powietrzu.
Podsumowanie
Ollie kosztuje około 400 złotych. Jego bateria pozwala na ponad godzinę świetnej zabawy, co w świecie bezprzewodowych zabawek komunikujących się ze smartfonami bardzo przyzwoity wynik. Tak długi czas pracy na jednym ładowaniu było możliwy do osiągnięcia dzięki nowoczesnej komunikacji Bluetooth Low Energy. Zabawka jest bardzo dobrze wykonana, prowadzenie jej za pomocą gestów na ekranie naszego smartfonu daje niesamowicie dużo frajdy. Kiedy pomyślę sobie, co jeszcze będzie można zrobić z Ollie, kiedy pojawią się do niego te wszystkie zapowiadane aplikacje, jak do Sphero, to już nie mogę się doczekać ich premiery.
Zalety:
- Świetnie wykonana zabawka dla osób w każdym wieku
- Długi czas pracy na baterii
- Duże możliwości zabawy dzięki pojawiającym się aplikacjom zwiększającym możliwości urządzenia
- Niewygórowana cena
- Dostępne części zamienne
Wady:
- Trzeba czekać na aplikacje zwiększające możliwości
PS. Aplikacje, które obecnie współpracują z Ollie
https://itunes.apple.com/pl/app/ollie’app/id908850579?mt=8
https://itunes.apple.com/pl/app/ollie’app/id908850579?mt=8
https://itunes.apple.com/pl/app/sphero-macrolab/id519917219?mt=8
https://itunes.apple.com/pl/app/orbbasic-for-sphero/id647306205?mt=8