Miej kontrolę nad swoim domem z sensorem temperatury i powietrza od BleBox!
BleBox to znana na całym świecie polska firma, która zajmuje się tworzeniem produktów powiązanych z automatyką domową. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm z nich – sensorowi temperatury i jakości powietrza. Dowiecie się o ich wykorzystaniu, sytuacjach i miejscach, w których posiadanie ich okaże się konieczne, a także opiszę stworzoną dla nich aplikację mobilną. Za udostępnienie produktów do testów dziękujemy firmie Botland – bez nich nie powstałby ten artykuł.
Czujnik powietrza, czyli BleBox airSensor
Nieważne gdzie mieszkasz – niechciane substancje mogą być bliżej, niż myślisz. Możesz przejąć nad nimi kontrolę z czujnikiem powietrza BleBox. O smogu słyszał każdy z nas. Często jego ofiary jednak nie wiedzą, że zdążył wtargnąć do ich domu. Z pomocą tego urządzenia, możecie podjąć odpowiednie kroki ku jego ograniczeniu w domu.
Zawartość opakowania BleBox airSensor
W opakowaniu znajduje się tylko sam produkt. Aby go włączyć, potrzebujemy kabel microUSB oraz kostkę do jego zasilenia. Z tym nie powinno być jednak problemu, ponieważ większość z nas posiada taki kabelek w domu. Może być to nawet ładowarka od smartfona. Polecam jednak zakup dłuższego kabla, aby stał w idealnym dla Was miejscu. Może być to łazienka, pokój dzienny lub dziecka, a nawet altanka w ogrodzie. Wiem jednak, że jeden w zupełności wystarczy na powierzchnię całego domu lub mieszkania.
W czym pomoże?
Choć smogu nie wyeliminuje, bo to byłoby zbyt piękne, to z pewnością o nim poinformuje. Jeżeli posiadacie już inne urządzenia tego producenta, to wiedzieć możecie, że automatycznie zamknie okna w domu lub uruchomi filtr, dzięki któremu oddychać będzie się po prostu lepiej. Nie każdy ma jednak na to wystarczającą ilość funduszy. Samo posiadanie urządzenia to i tak ogromna przewaga nad innymi. Dzięki niemu dowiecie się o zawartości konkretnych pyłów (takich jak PM10, PM2.5) w powietrzu, kiedy wypada samodzielnie zamknąć okno, założyć maskę antysmogową lub po prostu zostać w domu, jeżeli warunki poza nim są na tyle niekorzystne.
Stwórz własną stację badawczą
Od czasu zakupu urządzenia, możesz zapomnieć o systematycznym odwiedzaniu stron zawierających wykresy jakości powietrza. Czujnik ten posiada diody LED, które świecą na kolor odpowiadający danej sytuacji w powietrzu:
- Zielony – dobra jakość powietrza.
- Żółty – średnia jakość powietrza.
- Czerwony – zła jakość powietrza.
Jeżeli zdecydowaliście się zamontować go w widocznym miejscu, nie będziecie musieli zbyt często zerkać do aplikacji, ponieważ kolor światełek urządzenia będzie wystarczającą informacją.
Aplikacja wBox
W aplikacji wBox otrzymujemy dostęp do danych dotyczących powietrza w zależności od położenia urządzenia. Możemy dowiedzieć się o jego jakości w domu lub poza nim – w pracy lub nawet na innym kontynencie. Znajdują się też wykresy, które pozwalają nam na odczyt sytuacji pomiędzy konkretnymi godzinami. Jedna aplikacja wystarczy do obsługi wszystkich urządzeń tej marki. Poniżej wrzucam kilka zrzutów ekranu dotyczących airSensor:
Czujnik temperatury, czyli BleBox tempSensor
TempSensor to jedno z najnowszych urządzeń BleBox. Dowiedz się, jaka temperatura panuje w domu podczas Twojej nieobecności. Z pomocą innego sprzętu, możesz przez smartfon wyłączyć lub włączyć ogrzewanie, otworzyć lub zamknąć okna (i nie tylko). Czy to już przyszłość?
Zawartość opakowania
Tutaj sytuacja wygląda podobnie. W celu zasilenia sprzętu, potrzebować będziemy niedostępnej w zestawie kostki oraz kabla microUSB.
W czym pomoże?
Urządzenie pozwoli Wam na odczyt temperatury (dzięki metalowej „rurce” widocznej poniżej) z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki tej informacji możecie podjąć odpowiednie kroki, aby ją zmienić, jeżeli tylko będziecie tego potrzebować. Załóżmy, że wracacie z pracy. Jest zima. Zapomnieliście włączyć ogrzewanie lub zamknąć okna. Jeżeli posiadacie inne inteligentne urządzenia, wszystko naprawicie za pomocą kilku kliknięć. Banał!
Inne atrybuty i aplikacja
Urządzenie posiada również wodoodporną sondę temperatury. Działa w zakresie temperatury od -55 stopni Celsjusza do +125. Dostępne jest również otwarte API, dzięki któremu będziemy w stanie dostosować sensor z innymi systemami, które są dostępne na rynku. Aplikacja wBox również obsługuje czujnik temperatury:
Film producenta
Polecam również zapoznać się z filmem producenta, w którym możecie dowiedzieć się więcej o pozostałych urządzeniach firmy.
Podsumowanie
Cena airSensor to 459 złotych, a tempSensor to 79 złotych. Czy warto? Jeżeli chcecie mieć kontrolę nad swoim domem i zdrowiem, to bardzo je polecam. Szczególnie ważne może okazać się ich posiadanie w mieście, w którym obecność smogu jest częsta.