Recenzja WD My Passport for Mac – dobry dysk dla Macbooka do kopii zapasowej w Time Machine i przechowywania plików
Recenzja WD My Passport for Mac – dobry dysk dla Macbooka do kopii zapasowej w Time Machine i przechowywania plików

Recenzja WD My Passport for Mac – dobry dysk dla Macbooka do kopii zapasowej w Time Machine i przechowywania plików

0

Wbudowana w system aplikacja do tworzenia kopii zapasowych Time Machine to bardzo sprawny sposób na zabezpieczenie naszych danych z komputera. Dzięki dyskowi WD My Passport for Mac ze wsparciem dla Time Machine, dbanie o bezpieczeństwo naszych plików jest jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Ten kto nie robi kopii, ten wkrótce zacznie. Taka jest prawda. Niestety w dobie cyfrowych plików i dokumentów, bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne. Chyba nikt nie chciałby stracić zapisanych a dysku bibliotek zdjęć, ulubionej muzyki czy filmów. Nie mówiąc o dokumentach firmy czy pracy magisterskiej, będącej na wykończeniu. Niestety, wciąż wiele osób nie jest świadomych, że elektronika bywa zawodna, a nośniki danych wrażliwe i awaryjne, a na dodatek Polak jest mądry dopiero po szkodzie.

W swoim życiu utraciłem kilka dysków w komputerach. Ostatnio zresztą dwa, jeden po drugim w moim 4 zatokowym domowym serwerze. Całe szczęście takie urządzenia posiadają zabezpieczenia przed utratą danych – jeżeli padnie jeden dysk, pozostałe potrafią tak zarządzać danymi, że mimo utraty fizycznego jednego nośnika z 4 i tak wszystkie pliki są bezpieczne.

Co innego dysk w komputerze. W nim najczęściej mamy jeden nośnik. Do niedawna głównie talerzowy – bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Obecnie już raczej wykonane w technologii półprzewodnikowej – niestety wciąż awaryjne, choć mechanicznych elementów w nich nie znajdziemy.

System zarządzania kopiami Time Machine jest o tyle fajnym narzędziem, że wykonuje całą pracę dbania o pliki całkowicie bezobsługowo. Nie musimy pamiętać o tym, aby włączyć jakiś program i uruchomić wykonywanie kopii. Wystarczy raz skonfigurować aplikację poprzez dodanie dysku, na którym ma być zapis kopii, a system później już całkowicie sam będzie ją wykonywał, kiedy tylko będzie mógł. Wystarczy, że nośnik, który wskazaliśmy będzie do niego podłączony.

Dysk WD z serii My Passport for Mac posiada pełne wsparcie dla kopii zapasowych Time Machine, a to nie jedyna jego zaleta. Dodatkowo na każdym urządzeniu otrzymamy darmowe oprogramowanie WD Security, które pozwala nasze zapisane na dysku pliki zaszyfrować. Ot tak, gdyby jednak dysk wpadł w niepowołane ręce.

Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB 3.0. Nie wymaga dodatkowego zasilania, tak więc z powodzeniem może to być nasz mobilny dysk w mobilnej pracy na mobilnym komputerze.

Wariant pamięciowy, który otrzymałem do recenzji oferuje 1 terabajt pojemności na pliki. To już całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że większość z nas posiada laptop z dyskiem z przedziału 128-500 gigabajtów. Większe zdarzają się bardzo rzadko.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów. W zasadzie można go przyrównać do 2.5 calowego dysku HDD zamkniętego w niezwykle smukłej obudowie. Tu warto dodać, że nie tylko smukłej, ale przy tym bardzo ładnej.

Choć to jedynie tworzywo sztuczne, to producentowi widać, że bardzo zależało, aby dysk ten nie tylko cieszył nas swoją funkcjonalnością i pojemnością, ale również cieszył oko. Gładka, połyskująca powierzchnia bardzo interesująco kontrastuje z wyraźną faktura drugiej jego połowy. Biała cienka dioda LED jest tu przy tym wyglądzie jedynie wisienką na torcie.

Wiemy już, że dysk jest praktyczny, bezpieczny i ładny. Ale jak to wygląda względem oferowanych parametrów transferu? Do sprawdzenia posłużyłem się komputerem z USB 3.0 oraz aplikacją Blackmagic Disk Speed Tester. Pamiętajmy, że Ten My Passport to konstrukcja mechaniczna, talerzowa. Trudno wiec oczekiwać wartości tak wyśrubowanych, jakie oferują dyski półprzewodnikowe. Jednak w cenie tego dysku oferującego taką powierzchnię na pliki, ni kupimy nawet mniejszego szybkiego dysku SSD.

 Podsumowując o WD My Passport for Mac

Dysk ten dedykowany jest użytkownikom komputerów Apple. Nie oznacza to jednak, że będzie on działał tylko z jabłuszkami. Windows też mu nie straszny.

Jednak największy użytego z niego zrobią osoby z Macbookami, iMacami, Macami Pro i Macami Mini. Jeżeli masz komputer Apple i nie posiadasz domowego NAS, który mógłby przejąć role nośnika na kopie zapasowe, taki dysk na USB z obsługą Time Machine powinien być dla Ciebie obowiązkowy. Szyfrowanie ciekawy design i niezłe transfery masz gratis.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *