Recenzja Macbook Pro Retina 13″ mid 2015
Recenzja Macbook Pro Retina 13″ mid 2015

Recenzja Macbook Pro Retina 13″ mid 2015

0

Nie planowałem zakupu Macbooka. Z mobilnego komputera korzystam głównie w pracy, najczęściej z aplikacją Mail, Safari, iTunes – czasem z Parallels. Do tej pory był to Macbook z końca 2009 roku. Dopieszczony i doinwestowany, który działał sprawnie i wystarczająco szybko. Jednak nieoczekiwanie przyszedł czas na nowy model.

Recenzja Macbook Pro Retina 13 mid 2015 w AppleMobile.pl42

Konfiguracja na którą składa się Procesor Core 2 Duo 2.53 GHz, 8 gigabajtów pamięci RAM 1333MHz, dysk SSD Crucial 512 GB z dodatkowym HDD zamiast napędu optycznego zupełnie wystarczała mi do pracy. W końcu to tylko dodatkowy komputer, który jest wsparciem dla 27 calowego iMac’a, kiedy muszę użyć komputera w pracy lub na jakimś wyjeździe.

Szybki dysk SDD, spory zapas pamięci operacyjnej pozwalał na szybkie uruchomienie systemu, pracę na wielu aplikacjach i jeszcze większa ilością zakładek w Safari. Póki Apple dawało wsparcie dla przecież już 7 letniego komputera, nie widziałem potrzeby zmiany na coś nowszego. Niestety trafiła się okazja zakupu nowego komputera z niemieckiej dystrybucji w sporo niższej cenie, niż w polskich iSpotach, iDreamach i tego typu iSklepach. Wahałem się, ale kilka chwil od momentu uruchomienia po dotkniecie nowej klawiatury z motylkowymi klawiszami i przyjrzeniu się nowemu ekranowi Retina wystarczyło, żeby wyciągnąć kartę i zapłacić za nową zabawkę.

 

Mówią o nim, że zaprojektowany z myślą o maksimum mocy

Najnowszy Macbook Pro Retina z ekranem o przekątnej 13 cali stał się mój. Model mid 2015 może pochwali się kilkoma innowacjami, które Apple wprowadził przy ostatnim odświeżeniu komputerów mobilnych. Między innymi pojawiła się kolejna generacja gładzika z zaimplementowaną technologią Force Touch potrafiącą wykryć siłę nacisku. Nowością jest także klawiatura z mechanizmem motylkowym, dzięki czemu pisanie na Maku stało się jeszcze bardziej komfortowe. Podczas premiery informację o nowej klawiaturze przyjąłem ze zdziwieniem. No bo jak udało się polepszyć coś, co działała tak dobrze? Reszta nowości to głównie technologiczne smaczki, jak szybsza pamięć RAM, procesor, lepsza bateria czy szybsza pamięć masowa.

Recenzja Macbook Pro Retina 13 mid 2015 w AppleMobile.pl7

Niestety, kupując kolejny komputer Apple znów zrobiłem to bez większego namysłu, jak w przypadku zakupu iMac’a z dyskiem PCI-E zaledwie o pojemności 256 GB. Nie zadałem sobie pytania – dlaczego ktoś oferuje mi nowy komputer z 18 cyklami baterii, sporo taniej niż w sklepie. Dlaczego zrezygnował z niego i chce kupić inny? Zaślepiony perspektywą nowej zabawki ze sporym upustem, jedyne co mnie interesowało, to czy na pewno jest sprawny, niegrzebany i bez bogatego bagażu doświadczeń w postaci zalań, upadków itp. Jest czyściutki, pachnąc. Biorę.

 

Wykastrowany i to mocno!

Dopiero gdy przytachałem go pod pachą do domu, chcąc przenieść dane ze starego MBP na nowego zdałem sobie sprawę, że przecież nie zmieszczę danych z komputera, którego oba dyski są wypełnione niemal po brzegi, do nowego z jednym dyskiem do tego o połowę mniejszym. Brak napędu optycznego, którego nie znajdziemy w MBP już od kilku edycji, gdy pojawił się w nim ekran Retina sprawia, że w tym modelu musimy zapomnieć o możliwości zamontowania drugiego dysku w zamian za napęd.

Recenzja Macbook Pro Retina 13 mid 2015 w AppleMobile.pl9

Trudno, instaluje wszystko na czysto, a potrzebne pliki kopiuje z NAS. Biorę kabel ethernetowy, próbuję podłączyć do nowego komputera i tu pierwszy szok – nie ma ethernetowej karty sieciowej LAN. W pracy niestety router niedomaga, mam więc spory problem z siecią WiFi na starych MBP. Dlatego ten zawsze podpięty jest kablem do internetu. Kabel to także zapewnienie szybszego transferu i stabilniejszej pracy w sieci domowej. No ładnie, kolejna rewolucja po zlikwidowaniu napędu, dla mnie na miarę tej z Macbooka 12 cali, który prócz jednego portu USB-C, nie posiada żadnego innego gniazda. Co robić? Można kupić przejściówkę na Thunderbolt. Cena około 150 zł. Oczywiście kupiłem.

Recenzja Macbook Pro Retina 13 mid 2015 w AppleMobile.pl5

Nowy MBPr nie ma także portu FireWire, będącego niemal znakiem rozpoznawczym starszych komputerów Apple. Jeżeli ktoś ma peryferia w standardzie FireWire musi również kupić do MBPr dodatkowy kabelek. Zabrakło także przycisku, który za pomocą diod pokazywał nam stan baterii bez włączania komputera czy „oddychającej” diody z przodu, która jednym rzutem oka potrafiła nas poinformować, że komputer działa, lecz jest w uśpieniu. Przycisk włącznika z obudowy został przesunięty do klawiatury, gdzie zastąpił ten o wyskakującej płyty z czytnika DVD.

Recenzja Macbook Pro Retina 13 mid 2015 w AppleMobile.pl20

Niestety to nie koniec braków i ograniczeń nowego komputera Apple. Okazuje się, że nie tylko jest problem z rozbudową pamięci dysku twardego. W tym modelu nie można również wymienić/dołożyć pamięci RAM. Dlatego kupując nowy komputer, warto poważnie się zastanowić czy jest to komputer na dobre kilka lat czy może na rok, dwa. Przy pierwszym scenariuszu warto wybrać model droższy i bardziej doposażony. Gdyż później jakakolwiek rozbudowa nie będzie możliwa.

 

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *