Recenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT – czadowa lampa DIY z HomeKit
Recenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT – czadowa lampa DIY z HomeKit

Recenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT – czadowa lampa DIY z HomeKit

0

16 milionów kolorów. Synchronizacja z lecącą w tle muzyką. Współpraca w ramach HomeKit oraz niemal nieograniczone możliwości rozbudowy o kolejne moduły. Cololight PLUS KIT niektórzy nazywają lampką, co nie do końca jest prawdą. Lampka, którą możemy zbudować z zestawu startowego to dopiero początek.

Recenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT

Trudno w zasadzie zamknąć to urządzenie w jednej ramie konkretnego urządzenia. To dlatego, że dzięki podstawie w zestawie startowym owszem może ono być biurkową lampką, ale nie musi. Moduły można zamocować bez podstawy na ścianie, a nawet na suficie. Siedem sześciokątnych modułów można ze sobą łączyć w dowolnie ułożone instalacje, a także powiększać je po dokupieniu kolejnych.

 

Całością steruje moduł Cololight PLUS, który wykrywa sposób połączenia ze sobą poszczególnych modułów, rozpoznaje kształt, dopasowuje animacje, a także realizuje komunikację z aplikacją LifeSmart, obsługuje HomeKit, nasłuchuje muzyki, aby wysterować oświetlenie w jej rytm oraz zasila wbudowane w moduły diody LED. Dzięki temu Cololight PLUS z małej lampki na biurku może przerodzić się w ogromną instalację świetlną, całkowicie wpływając na aranżację pomieszczenia.

LifeSmart Cololight PLUS KIT

Co w zestawie sprzedażowym?

Dystrybutorem Cololight PLUS KIT, od którego otrzymaliśmy zestaw do recenzji, jest iShack.pl.

zestaw LifeSmart Cololight PLUS KIT

W zestawie znajdziemy transparentną kwadratową podstawę, dzięki której nasza instalacja zamieni się w stojącą lampkę biurkową.

Szeroka podstawa sprawia, że całość stoi bardzo stabilnie, nawet przy rozłożystej konstrukcji.

 Recenzja Cololight PLUS KIT w APPLEMOBILE.PL od iShack 42NewsyRecenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT

W podstawie umieszczamy moduł sterujący Cololight PLUS.

Recenzja LifeSmart Cololight PLUS KIT

Producent przewidział tu wszystko, nawet odpowiednie wycięcia od spodu podstawy na przewód USB, który możemy poprowadzić pod nią, aby schludnie i wygodnie ułożyć sobie przewód zasilający. Ten jest na stałe zainstalowany w sterowniku, a z drugiej strony zakończony wtykiem USB typu A. Całe urządzenie jest zasilane z portu USB.

Tes LifeSmart Cololight PLUS KIT

W zestawie nie ma zasilacza. Wystarczy więc skorzystać z portu USB dowolnego zasilacza (na przykład ładowarki od smartfona) lub urządzenia wyposażonego w takie gniazdo.

Tes LifeSmart Cololight PLUS KIT

6-kątne moduły świetlne łączymy ze sobą za pomocą dołączonych spinek. Znajdziemy tu dwa rodzaje spinek.

Tes LifeSmart Cololight PLUS KIT

Szersze są spinkami systemowymi i za ich pomocą komunikujemy ze sobą oraz modułem sterującym moduły świetlne.

LifeSmart Cololight PLUS KIT

Mniejsze spinki mają zadanie ustabilizować całą konstrukcję, to będzie miało znaczenie szczególnie przy bardziej rozbudowanych instalacjach.

Pierwsze uruchomienie Cololight PLUS

Przed pierwszym uruchomienie Cololight PLUS KIT warto najpierw dokonać budowy instalacji. Moduł sterujący mocujemy w podstawie od spodu.

Natomiast elementy instalacji świetlnej przypinamy przy pomocy wspomnianych we wcześniejszym akapicie spinek.

LifeSmart Cololight PLUS KIT

Kiedy już mamy zbudowaną instalację, uruchamiamy aplikację LifeSmart i parujemy lampę z bazą LifeSmart. Baza jest jednym z elementów zestawu startowego LifeSmart SMART HOME Starter Kit, który recenzowałem ostatnio na APPLEMOBILE.

Jeżeli jednak nie interesuje nas automatyka ani powiązanie lampy z HomeKit, można z Cololight PLUS KIT korzystać z pominięciem jednostki sterującej i korzystać wyłącznie z dedykowanej aplikacji bezpośrednio łączącej lampkę ze smartfonem.

LifeSmart Cololight PLUS KIT

Zakładając jednak, że chcemy mieć podgląd lampki w aplikacji Dom oraz możliwość użycia jej w naszych scenach i automatyzacjach, podczas parowania jej z centralą będziemy musieli sfotografować kod parowania z HomeKit, który znajduje się w sterowniku Cololight PLUS, czyli w naszej podstawie.

Po chwili nasza lampa powinna być widoczna w obu aplikacjach. W razie problemów warto wykonać restart sterownika poprzez wsadzenie kluczyka do resetowania z zestawu w lewy otwór obok przycisku w sterowniku.

Uwaga! Prawy to mikrofon, lepiej się nie pomylić, bo można uszkodzić urządzenie.

Lampkę możemy włączać za pomocą przycisku na sterowniku, za pomocą aplikacji LifeSmart, za pomocą aplikacji Dom, ale także przy użyciu asystentów głosowych Siri, Alexa czy Google oraz przycisków fizycznych powiązanych przez HomeKit, czy choćby LifeSmart CUBE Clicker’a.

 

Co oferuje Cololight PLUS Kit?

Kształt i wielkość lampki ogranicza nam jedynie nasza wyobraźnia oraz ilość posiadanych szcześciokątnych modułów.

Zainstalowane diody LED to RGB. Nie uzyskamy więc z tej lampki białego światła, natomiast możemy wybrać dowolne jednolicie kolorowe lub jedną z przygotowanych wielokolorowych animacji świetlnych. Tych jest całkiem sporo.

Poza tym w aplikacji możemy znaleźć aranżacje w tak zwanym LABie, które pozwalają zbudować i zaaranżować światło w kształcie różnych rzeczy – arbuza, twarzy mikołaja, choinki i wielu, wielu innych.

Edytor natomiast daje nam możliwość zaprojektowania własnej instalacji z dobranymi ręcznie kolorami dla każdego modułu świetlnego.

Sami widzicie, że nie ma tu w zasadzie ograniczeń, jeżeli chodzi o kształt, kolor czy wyświetlanie przez Cololight PLUS KIT.

Ciekawą funkcją jest synchronizacja wyświetlania kolorów w Cololight w rytm muzyki. Tu możemy wybrać czy lampka ma świecić, dopasowując kolory do dźwięku „słyszanego” przez wbudowany w nią mikrofon czy też synchronizować się z dźwiękiem odgrywanym przez nasz smartfon, nawet jeśli mamy podpięte do niego słuchawki.

Sterowanie głosowe za pomocą Siri w LifeSmart Cololight PLUS KIT

Siri z powodzeniem wyłączy i włączy nam Cololight, gdy tylko ją o to poprosimy. Potrafi także zmienić kolor wszystkich paneli na taki, który jej powiemy, aby ustawiła. Natomiast nie udało mi się zachęcić jabłkowego asystenta do uruchomienia animacji świetlnej, na przykład Rainbow.

Nie można go również poprosić o losową animację. Należy wskazać konkretny kolor i wtedy asystent na taki właśnie go zmieni.

Najpewniej to ograniczenie wynika z nieobsługiwania trybów kolorowych animacji w HomeKit.

Z poziomu aplikacji Dom możliwe jest wybranie jedynie jednolitych barw z palety kolorów. Wielobarwne animacje musimy więc wybierać z poziomu aplikacji LifeSmart, bądź przyciskiem na lampie Cololight. Jest natomiast możliwość wykonania automatyzacji w samej aplikacji LifeSmart, która pozwoli uruchomić wybrany efekt przy pomocy innego wyzwalacza LifeSmart.

Można jednak rozwiązać problem nierozpoznawania komend uruchamiających dynamiczne efekty świetlne za pomocą Siri. Wystarczy w aplikacji LifeSmart dodać nowa scenę w sekcji Automation dotykając + w górnym prawym rogu, następnie wskazując Scene, znów Scene. Następnie nazywamy scenę na przykład Rainbow i potwierdzamy. Kolejnym krokiem jest dotknięcie + na dole i wskazanie Cololight. W sekcji Open/Close wybieramy ON. W sekcji Effect wybieramy Please select i wskazujemy Dynamic Effect. Wyświetlone zostaną dostępne efekty dla Cololight. Wskazujemy Rainbow, aby zgadzało się z nadaną nazwą sceny i potwierdzamy ptaszkiem w górnym prawym rogu. Resztę potwierdzamy również ptaszkami, aż na dole pojawi się klawisz Save. Wciskamy go. Pojawi nam się nowy kafelek o nazwie Rainbow. Wciskamy go by następni wcisnąć Siri Voice i potwierdzić OK. Od tego momentu po wywołaniu Siri i powiedzeniu Rainbow, będzie uruchamiany efekt świetlny Rainbow.

Podsumowując

Aktualna cena Cololight PLUS KIT w iShack.pl to zaledwie 399 PLN. Podobne konstrukcje jak choćby Nanoleaf są zdecydowanie droższe, a jak widać, zupełnie nie ma sensu przepłacać. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem jakości tego produktu. Okazuje się, że atrakcyjna cena może iść w parze z wysokiej jakości wykonaniem, ale co najważniejsze, wysokiej jakości światłem – mocno wybarwionym, jednolitym i to w zasadzie w każdym wyświetlanym kolorze.

Kolory są bardzo intensywne, a jasność zainstalowanych diod tak wysoka, że producent zdecydował się na implementację funkcji dbającej o nasz wzrok, która po włączeniu ogranicza nam wysoką jasność, aby nie męczyć oczu.

Cololight to bardzo interesujący element automatyki LifeSmart, ale również świetny element instalacji w ramach HomeKit, który możemy automatyzować i wykorzystywać w scenach w naszym domu. Genialny, tani i po prostu fajny gadżet, który przez swoje możliwości samodzielnego złożenia, ułożenia i zaprojektowania daje spore pole do popisu i jeszcze więcej frajdy.

Zestaw startowy Cololight PLUS KIT do recenzji dostarczył dystrybutor, sklep iShack.pl 

4.9/5 - (17)
ZaletyWady

Zalety

  • Kompletny zestaw startowy do uruchomienia w atrakcyjnej cenie
  • Możliwość samodzielnej pracy bez stacji bazowej
  • Możliwość podpięcia do automatyki LifeSmart
  • Możliwość podpięcia do HomeKit
  • Wysokiej jakości wykonanie
  • Intensywne kolory i jasne diody LED
  • Nieograniczone możliwości nadawania kształtu i sposobu świecenia
  • Niski pobór prądu z portu USB
  • Duże możliwości dostosowania świecenia
  • Możliwość rozbudowy w dowolnym momencie
  • Możliwość instalacji na ścianie i suficie

Wady

  • Brak polskiej wersji językowej aplikacji LifeSmart do zarządzania
  • Wymaga posiadania własnego zasilacza lub urządzenia z USB w okolicy lampki
  • Niewymienny przewód USB w jednostce sterującej
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *