Recenzja kontaktronu Eve Door & Window Matter – sprawnie działający czujnik otwarcia drzwi i okien z HomeKit, Thread i Matter
Recenzja kontaktronu Eve Door & Window Matter – sprawnie działający czujnik otwarcia drzwi i okien z HomeKit, Thread i Matter

Recenzja kontaktronu Eve Door & Window Matter – sprawnie działający czujnik otwarcia drzwi i okien z HomeKit, Thread i Matter

0

Niemiecki producent automatyki dla domu EVE wprowadził do swojej oferty nową wersję swojego popularnego kontaktronu do wykrywania otwarcia drzwi, okien, bram garażowych czy rolet, dodając do niego wsparcie dla łączności Thread oraz zgodność ze standardem komunikacji Matter. To ogromna zmiana, która wniosła do tego produktu szybszą responsywność i zgodność z różnymi systemami automatyki.

kontaktron do drzwi marki eve z matter

Do czego służy kontaktron?

Jest to prosty czujnik kontaktowy, który składa się z dwóch elementów. Gdy oba są blisko siebie, czujnik jest w stanie to wykryć i poinformować nas bądź współpracujący system o „zamknięciu”, lub otwarciu w chwili gdy oba elementy są od siebie oddalone. Dlatego jeden element instalujemy na ościeżnicy, a drugi na drzwiach, by móc wykrywać otwarcie drzwi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sam sposób móc kontrolować otwarcie czegoś innego – okna, rolety antywłamaniowej, skrzynki na listy i czego tam jeszcze sobie zapragniemy.

Jak działą kontaktron eve

W przypadku kontaktronu Eve Door & Window mamy do czynienia z inteligentnym czujnikiem, który potrafi nie tylko wykryć otwarcie i zamknięcie, ale także nas o tym poinformować na telefon lub przy pomocy współpracującego systemu automatyki, wykonać pewną akcję w ramach aktorów, które posiadamy zainstalowane w domu – zapalić światło, uruchomić wentylator w łazience, wyłączyć klimatyzację, gdy otworzymy okno czy aktywować alarm.

Nowa generacja czujnika kontaktronowego eve 2024

Nie ukrywam, że kilka lat temu miałem okazję używać tego kontra tonu, który był kompatybilny z HomeKit i łączył się po Bluetooth. Był w porządku, jednak daleko mu było do tych opartych o Z-Wave czy Zigbee. Dopiero wprowadzenie do niego komunikacji kratowej opartej o Thread, a teraz także Matter pozwalającej na obsługę tego urządzenia multiplatformowo, a nie tylko poprzez Apple Home sprawiło, że jego możliwości, głównie za sprawą szybkości komunikacji i możliwości łączenia się przez Thread sprawiło, że ten kontaktron stał się jeszcze bardziej przydatny i możliwy do wykorzystania z jeszcze ciekawszymi domowymi scenariuszami.

Co znajdziemy w zestawie z Eve Door & Window? 

Zestaw jest kompletny, a co za tym idzie, gotowy do używania tuż po otwarciu opakowania.

co w opakowaniu czujnika eve door window matter

Poza czujnikami i dokumentacją, producent zadbał o dość nietypową baterię, którą trudno kupić w pierwszym lepszym kiosku, ale jednak dość popularną wśród bateryjnych urządzeń smarthome.

bateria dla Eve door window matter

Są także nakładki na czujnik, które pozwalają go wysunąć powyżej okna, jeżeli jest taka potrzeba.

akcesoria dla eve door window matter

Pierwsze uruchomienie

Pierwszym wyborem do korzystania z tego kontaktronu jest aplikacja Eve. O ile trzeba mocno podkreślić, Eve Door & Windows jest kompatybilny z Matter, a więc jego routerem może być tak samo HomePod czy Apple TV najlepiej obsługujące Thread, ale także może to być hub od Samsunga zgodny ze SmarthThings czy hub od Google Home, ale też inne jak Amazon czy Home Assistance.

kod matter dla eve door window

Z aplikacji każdego z tych systemów można parować i obsługiwać kontaktron, jednak tylko w aplikacji Eve znajdziemy jego dodatkowe funkcje, jak zbieranie informacji o ilości wykrytych akcji, wykresy godzinowe, czas ostatniego otwarcia itd. Matter, ale także HomeKit, na obecnym etapie tego nie oferuje. Potrafi tylko informować o akcjach – otwarte/zamknięte.

Możliwości wykrywania otwarć przez Eve

Jako, że moim głównym ekosystemem smart home jest obecnie Apple Home za pomocą którego integruje inne, jak na przykład LifeSmart, Philips Hue, Fibaro (HC2), HomeBridge czy Aqara, to z poziomu aplikacji Dom automatyzuje wszystkie działania w domu.

aplikacja Apple Home

Jeżeli podobnie jak ja, chcecie obsługiwać swój inteligentny dom z poziomu urządzeń Apple, ważne, aby centrum akcesoriów w domu było urządzenie oferujące Thread. Od Apple jest to aktualnie Apple TV 4K od generacji 2, HomePod mini od 1gen i duży HomePod od generacji 2.

HomeKit wykrywa czujnik kontaktronowy od Eve.

Do czego mi w zasadzie ten Thread w domu?

Dzięki obecności Thread, kontaktron będzie mógł komunikować się nie tylko bezpośrednio z naszym centrum akcesoriów, na przykład HomePod’em, ale także pośrednio przez router brzegowy, którym może być każde urządzenie z Thread zasilane z sieci, a więc wszelkie zasilacze, gniazdka itd. To rozwiązuje podstawowy problem – zasięg. Do niedawna taki kontaktron Bluetooth LE musiał nawiązywać połączenie przez Bluetooth bezpośrednio. Nie będę ukrywał, że to właśnie z tego powodu zrezygnowałem z korzystania z pierwszej wersji Eve Door & Window.

Na tej animacji można zobaczyć połączenie Thread czujnika Eve.

Właściciele domu z piętrem dobrze wiedzą, że to najczęściej nie działa. Ściany, modne dziś ogrzewanie podłogowe i przede wszystkim odległość sprawia, że taki bateryjny czujnik znajdujący się na piętrze z jednej strony domu, miał problem z nawiązywaniem połączenia z Apple TV znajdującym się w salonie na dole po jego drugiej stronie. Thread to rozwiązuje, ponieważ w razie gdyby problemy z połączeniem się pojawiły, może ono zostać nawiązane pośrednio przez urządzenia znajdujące się po drodze. Brak zasięgu można zatem rozwiązać w najfajniejszy dla fanów smarthome sposób, czyli poprzez rozbudowanie smart home :].

rozmiary czujnika Eve Door Window

Warto tu także dodać, że możliwość pracy z sygnałem o mniejszej mocy dzięki komunikacji przez router brzegowy pośrednio komunikujący nas z hubem ma ogromne znacznie w kwestii zużycia energii. Dzięki Thread i braku konieczności łączenia się na dalekie odległości, bateria może działać dłużej, a czas komunikacji trwa krócej. To właśnie wpływa na szybkość i responsywność czujnika.

Mamy zatem objaśnioną kwestie Thread, ale po co nam tutaj Matter?

Matter unifikuje nam różne rozwiązania smarthome w jeden wspólny język komunikacji. Pozwala to na korzystanie z akcesoriów smarthome do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla ekosystemu na przykład Apple, w systemie Samsunga SmartThings, Google Home i innych i na odwrót. Co więcej, chcąc korzystać w domu z różnych ekosystemów, a więc mając hub w postacie HomePod, SmartThings Hub czy Nest Hub, możemy podpiąć do wszystkich trzech takie akcesorium, a co za tym idzie, w razie awarii jednego, korzystać z uprzejmości drugiego i nadal zachować jego funkcjonalność.

Na tej animacji widać wszystkie urządzenia Matter w mojej sieci.

Generalnie Matter daje nam przede wszystkim bezpieczeństwo i uniwersalizm co do wybrania systemu domowej automatyki. Wystarczy, że jest on kompatybilny z Matter.

Eve door & window w praktyce 

Testowy kontaktron od Eve wykorzystałem w ramach rozwiązania problemu ze światłem w przestrzeni pod schodami, którą zaaranżowaliśmy jako szafę na kurtki, montując drzwi. Jako, że nie było tam wcześniej przewidziane oświetlenie, a jedynie gniazdko, do oświetlenia szafy wykorzystałem ukrytą taśmę LED zgodną z HomeKit. Zasada działania miała być taka – otwieram drzwi, zapala się światło. Zamykam – zostaje zgaszone.

czujnik Eve Door Windows Matter na drzwiach

Prosta sprawa. Jednak kontaktron Eve pierwszej generacji komunikujący się po Bluetooth LE bez Thread miał problem opóźnieniem, a czasem najpewniej z zasięgiem. Objawiało się to w ten sposób, że otwarcie drzwi najczęściej wzbudzało światło z opóźnieniem. Pal licho gdy było to 2-3 sekundy, choć czasem było to irytujące, gdy szybciej wziąłem kurtkę po ciemku i zamknąłem drzwi, niż światło się zapaliło. Gorzej, gdy problemy komunikacyjne w ogóle nie pozwalały włączyć światła.

jak wygląda nowy czujnik door window od eve w 2024 roku

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku Eve Door & Window Matter. Światło zapala się natychmiast po otwarciu drzwi. Opóźnienie jeżeli się pojawia, to tylko przy dłuższym nie używaniu czujnika, gdy ten przejdzie w tryb hibernacji. Wtedy wzbudzenie światła potrafi zająć około 1 sekundy.

Co pokazuje Dom gdy zakniemy drzwi

Natomiast ani razy nie zdarzyła się sytuacja, która w ogóle nie uruchomiła by światła. Mi to wystarczy, aby podjąć decyzję, że czujnik zostaje.

otwarte drzwi z czujnikiem eve door window matter

Podsumowując 

Thread i Matter to prawdziwy game changer w przypadku bezprzewodowych elementów domowej automatyki. Eliminują jej największe wady, pozostawiając wciąż największe zalety, a więc dodanie inteligencji dla domu bez ciągnięcia przewodów, remontu, bez wysokich kosztów i komplikacji. Teraz z jeszcze większą responsywnością, zasięgiem i mniejszym zużyciem energii.  Jeżeli poszukujecie sprawnie działającego czujnika kontaktronowego, Eve door & Window spełni wasze oczekiwania.

5/5 - (2)
ZaletyWady

Zalety

  • Niewielkich rozmiarów
  • Zestaw sprzedażowy kompletny i gotowy do uruchomienia
  • Uniwersalny z racji komunikacji po Matter
  • Oferuje łączność Thread
  • Szybko odpowiada i reaguje

Wady

  • Brak innego koloru niż biały
  • Brak czujnika temperatury, który konkurencja często montuje
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *