Recenzja EVE door & window – kontaktron HomeKit do wykrywania otwarcia drzwi i okien

Recenzja EVE door & window – kontaktron HomeKit do wykrywania otwarcia drzwi i okien

Recenzja EVE door & window – kontaktron HomeKit do wykrywania otwarcia drzwi i okien

0

EVE door & window to kontaktron zasilany baterią i komunikujący się za pomocą bluetooth. Wykrywa moment otwarcia i zamknięcia drzwi czy okien. Realizuje to bardzo sprawnie, jest niewielkich rozmiarów, a dzięki HomeKit można go wykorzystać do realizowania automatyzacji, jak choćby zapalanie światła na przedpokoju, gdy wchodzimy do domu.

Aplikacja Dom w iOS oraz tysiące akcesoriów, czujników, lamp i urządzeń wykonawczych zgodnych z HomeKit sprawiła, że inteligentny dom przestał być jedynie drogą zabawką w willach krezusów. Skalowalność systemu w ramach HomeKit pozwala cieszyć się inteligentną kawalerką, mieszkaniem czy domem, nie zmuszając nas do wydawania dużych pieniędzy na start. Kupujemy dokładnie to co potrzebujemy i dokładamy w miarę potrzeb. Idealne?

EVE door & window to jeden z elementów sensorycznych zgodnych z HomeKit marki EVE. Mówiąc wprost, jest to kontaktron, którego zadaniem jest reagować na zmianę stanu – otwarte/zamknięte.

W zestawie znajdziemy więc urządzenie EVE kontaktron oraz element magnetyczny do niego, baterię ER14250, która powinna wystarczyć co najmniej na rok pracy, a także podkładki do montażu na drzwiach lub oknie elementu magnetycznego oraz klapkę z taśmą montażową.

Zestaw jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z opakowania. Do instalacji nie wymaga żadnych narzędzi. Mocowany jest wyłącznie na mocną taśmę dwustronną – bez wkrętów, wiercenia i dziurawienia ścian. Dzięki temu z powodzeniem możemy go zainstalować nawet w mieszkaniu wynajmowanym, bez obaw o to, że zniszczymy drzwi.  Natomiast w przypadku przeprowadzki, możemy zabrać go ze sobą. Bezprzewodowe i bezmontażowe elementy HomeKit dają ogromną wolność w tym zakresie.

Prosta konfiguracja w aplikacji EVE

Aplikacja EVE dostępna jest w języku angielskim. Jej obsługa jest bardzo intuicyjna i z dodaniem oraz obsługą elementów EVE poradzi sobie każdy, także nie znający za bardzo języka obcego.

Po uruchomieniu aplikacji z dolnej belki menu wybieramy zębatkę, czyli Settings, a następnie funkcję Add Accessory, która pozwala dodawać nowe elementy instalacji.

W tym momencie wyświetla się już kreator HomeKit z iOS, który jest w języku polskim, wystarczy sfotografować kod QR z ulotki znajdującej się w zestawie i to w zasadzie tyle.

Kontaktron jest gotowy do wykrywania otwarcia/zamknięcia drzwi i okien.

Komunikacja Bluetooth Low Energy

EVE door & window jest urządzeniem bateryjnym. Komunikuje się w ramach HomeKit przy użyciu łączności Bluetooth. Dzięki temu zainstalowana bateria potrafi zasilać je przez co najmniej rok.

Do prawidłowej pracy urządzenie wymaga tak zwanego centrum akcesoriów. W innym wypadku, jeżeli wyjdziemy z domu z telefonem, na którym dodaliśmy kontaktron do HomeKit, to po wejściu przez inną osobę do domu, kontaktron nie zadziała, nie uruchomi scen, nie zapali światła itd.

Takim centrum akcesoriów może być AppleTV, głośnik HomePod, ale także na przykład iPad, którego nie zabieramy ze sobą. Mając w domu centrum akcesoriów możemy kontrolować, czy mamy zamknięte w domu okno lub czy ktoś wszedł do domu podczas naszej nieobecności, otrzymując stosowane powiadomienie.

Automatyzacje HomeKit z EVE door & window 

Sensor otwarcia drzwi i okien jakim jest EVE door & window do tego, aby rzeczywiście wykorzystać jego potencjał wymaga aktywatora, czyli urządzenia, które wykona określone działanie względem wskazań czujnika. W innym wypadku będzie jedynie „zliczaczem” ilości otwarcia oraz powiadamiaczem o stanie. Tu nie ma inteligencji.

Inteligencja pojawia się dopiero w chwili, gdy skorzystamy z automatyzacji i powiązań z innymi elementami domowej automatyki. Dzięki HomeKit, kontaktron może współpracować z systemem domowego alarmu (wykrycie otwarcia drzwi lub okien w chwili, gdy system uzbrojony), systemem domowego ogrzewania (wyłączenie ogrzewania w chwili wykrycia otwarcia okna), oświetlenia (uruchomienie światła w chwili otwarcia drzwi wejściowych na przedpokoju) i wielu, wielu innych. Największą zaletą EVE door & window w ramach HomeKit jest brak ograniczeń co do stosowania rozwiązań konkretnego producenta. Możemy spokojnie kupić kontaktron od EVE, oświetlenie od Philips Hue czy głowice grzejnikowe od Netatmo i połączyć je w funkcjonująca automatykę.

Ograniczenia 

HomeKit ma wiele zalet. Przede wszystkim to, o czym wspominałem we wstępie – niski kosztowy próg rozpoczęcia przygody z automatyzacją, brak ograniczeń co do jednego rozwiązania konkretnej marki i nieograniczona skalowalność rozbudowy. To sprawia, że na automatykę mieszkania może sobie pozwolić każdy, a w razie potrzeb rozbudowywać system o kolejne elementy w dowolnym momencie. Oczywiście są również ograniczenia tej platformy.

Przede wszystkim co do ilości urządzeń jednocześnie obsługiwanych przez pojedyncze centrum akcesoriów, co powoduje, że HomeKit średnio się sprawdza przy dużych realizacjach z bardzo dużą ilością elementów systemu oraz co do zasięgu. Urządzenia HomeKit komunikują się w technologii Bluetooth (bateryjne) oraz WiFi (najczęściej te zasilane z gniazdka). Dodatkowo niektórzy producenci korzystają z Zigbee czy Z-Wave, które rozwiązują niektóre problemy związane z zasięgiem czy ograniczeniami ilościowymi, jednak wtedy wymagają dodatkowego urządzenia, tzw. mostka. Jeżeli więc nasze centrum akcesoriów jak choćby AppleTV będzie zbyt daleko od kontaktronu, będzie miało problem z nawiązaniem połączenia i realizacją działań.

Wtedy musimy zdecydować się na wzmacniacz jak choćby EVE Extended lub kolejne centrum akcesoriów znajdujące się bliżej. To sprawia, że automatyka w ramach HomeKit idealnie odnajduje się na niewielkich powierzchniach mieszkań. W przypadku dużych czy poziomowych mieszkań lub domów, utworzenie stabilnej instalacji może okazać się równie kosztowne, co skorzystanie z systemów dedykowanych.

Podsumowując

EVE door & window to bardzo ładny, niewielki i sprawnie działający kontaktron, który nie rzuca się zbytnio w oczy po tym, gdy zainstalujemy go na oknie czy drzwiach. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, jak szybko informuje o zmianie stanu otwarty/zamknięty.

Komunikacja odbywa się w zasadzie w czasie rzeczywistym, a pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z urządzeniem bateryjnym, które musi oszczędzać energię tak bardzo, jak to tylko możliwe. Sam jestem ciekaw na jak długo wytrzyma bateria. Jednak mając doświadczenie z różnymi kontaktorami innych firm, zasilanymi taką sama baterię myślę, że spokojnie ponad rok powinna dać radę. Z ciekawostek mogę dodać, że EVE door & window rejestruje każde otwarcie drzwi.

Możemy sprawdzić w statystykach, ile razy były otwarte, w jakich godzinach i kiedy ostatni raz.

Nie wiem do czego można to wykorzystać, ale zapewne znajdzie się ktoś, komu takie informacje się przydadzą do stworzenia jakiejś niezwykłej automatyzacji.

Kontaktron EVE door & window dostarczył oficjalny polskiej importer, firma ALSTOR, będąca właścicielem platformy iCorner.pl Urządzenie można kupić na stronie za 179 pln.

Recenzja EVE door & window – kontaktron HomeKit do wykrywania otwarcia drzwi i okien

4.9/5 - (23 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Mała, kompaktowa obudowa
  • Długi czas pracy na baterii
  • Montaż bez narzędzi
  • Przejrzysta i funkcjonalna aplikacja
  • Wsparcie dla HomeKit
  • Wsparcie dla urządzeń firm trzecich w aplikacji

Wady

  • Brak polskiej wersji językowej aplikacji
  • Ograniczenia związane z zasięgiem Bluetooth
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *