Recenzja: iOS 5 w naszym iPhone 4

Recenzja: iOS 5 w naszym iPhone 4

9

Dzięki uprzejmości iMagazine.pl, mamy możliwość przetestowania dla was systemu iOS 5 na telefonie iPhone 4. Zapraszamy do przeczytania pierwszych spostrzeżeń i zadawania pytań na temat działania nowego OS.

Aktualizacja:

– dodano opis jak zainstalować i aktywować iOS5 bez konta developerskiego

– ostrzeżenie, iż po użyciu sposobu na uruchomienie bez konta dev, nie uruchamia funkcji telefonu

Wczorajsza konferencja na WWDC 2011 przyniosła dla wszystkich developerów Apple pierwszą wersję beta nowej edycji systemu iOS 5. System iOS 5 przyniósł nam usługę iCloud, bezprzewodową synchronizację z iTunes, kreator pierwszego uruchomienia, mirroring ekranu na Apple TV, nowy system powiadomień i wiele, wiele innych funkcji, o których możemy usłyszeń na udostępnionym przez producenta zapisie wideo.

Dzięki uprzejmości Norberta z iMagazine.pl system iOS 5 jest od kilku minut w moim iPhonie 4. Instalacja przebiegła bez żadnego problemu. Wystarczyło dodać urządzenie do programu developerskiego Apple, pobrać plik z oprogramowaniem i aplikację iTunes w wersji 10.5. Po pierwszym uruchomieniu na ekranie pojawia się konfigurator telefonu. Bardzo dobrze przemyślana funkcją, która zaoszczędzi nam ?bieganie? po menu, w celu spersonalizowania wszystkich ustawień telefonu. Kreator prowadzi nas krok po kroku, pozwalając na wybranie języka, połączenie się z siecią WiFi, zalogowanie do sklepu iTunes Store i uruchomienie nowego tworu – usługi iCloud. Zalogowanie do usługi spowoduje pojawienie się ekranu z pytaniem o przywrócenie naszej kopii zapasowej. Apple stanowczo odcięło system iOS od potrzeby podłączania urządzenia do komputera, dodając synchronizację bezprzewodową po WiFi, lub wymianę danych (w tym kopii bezpieczeństwa) z iCloud. Nie mając wprowadzonych ustawień synchronizacyjnych po WiFi, ani tym bardziej danych w iCloud, wybrałem zapis kopii przez przewód USB z iTunes. Kopia przywróciła się bez większych problemów.

Wyprzedzając pytania, nie zauważyłem najmniejszego spowolnienia systemu względem softu 4.3.3. Czy system działa sprawniej? Owszem. Możemy to jednak zawdzięczać również temu, że telefon przywrócił zaledwie kilka gigabajtów zdjęć i muzyki. Nie instalowałem jeszcze aplikacji.

Po odblokowaniu lockscreena, na głównym pulpicie już widać pierwsze zmiany. Mianowicie face lifting przeszły niektóre ikony. Zmiany dotknęły także niektórych funkcji. Z pulpitu zniknęła opcja iPod, która zastąpiona została przez dwie osobne – Muzyka i Wideo. W końcu iPhone, to nie iPod, więc taka kosmetyczna zmiana jest jak najbardziej na miejscu. Ikony zaczerpnięte zostały z iPoda Touch 4G. Z nowości mamy tu również funkcję Reminders (której nazwa niestety nie została jeszcze przetłumaczona) oraz Kiosk. Ta pierwsza pozwala na zapisanie krótkich przypomnień. Nie jest to jednak mutacja aplikacji Notatnik. Ta dostępna jest w menu swoją drogą. W Reminders dodajemy temat przypomnienia, który następnie możemy wzbogacić o dodatkowe informacje i ustawić czasowe przypomnienie. Zapewne program będzie w stanie zastąpić wielu użytkownikom takie rozwiązania jak Listonic.

Kiosk, to protoplasta programu iBooks. Umożliwia przeglądanie zakupionych elektronicznych gazet z poziomu sklepu AppStore. I to niestety tyle, co mogę o niej na tą chwilę powiedzieć.

W tej chwili klikłem w sklepie AppStore na pobranie darmowej aplikacji w moim komputerze. Po chwili na ekranie telefonu, ale również na iPadzie z softem 4.3.3 pojawiła się na ten temat informacja! Wow! Oczywiście program może być zainstalowany bezprzewodowo na wszystkich urządzeniach. To jest istny koniec kabli! Niestety o ile AppStore na komputerze działa prawidłowo, o tyle z poziomu telefonu z iOS 5 pojawia się błąd połączenia ze sklepem. Zapewne jakieś przejściowe problemy.

Po przejechaniu palcem od góry do dołu po ekranie, pojawi się na nim ekran powiadomień. Mamy tutaj wyświetloną aktualną pogodę, kursy giełdowe, ostatnie nie odebrane połączenia i zapewne również inne powiadomienia. Belka zastąpiła niezbyt dobry system powiadomień okienkowych, na który wiele osób narzekało. Mi osobiście on nie przeszkadzał.

W aplikacji Kalendarz za wiele zmian nie widać. Jedyną, którą udało mi się zauważyć, to opcja dotycząca synchronizacji z chmurą. W galerii zdjęć pojawiła się łątwo dostępna ikona udostępniania obrazów przez AirPlay. Aplikacja Aparatu dorobiła się dodatkowego przycisku – Opcję, w którym możemy włączyć siatkę ułatwiającą kadrowanie i uruchamianie trybu HDR. Ponadto Apple dodało funkcję spustu migawki fizycznemu przyciskowi zwiększania poziomu głośności. Miło z ich strony. Ikona muzyka, to dawna aplikacja iPod. W jej wyglądzie i obsłudze na pierwszy rzut oka nie zmieniło się nic.

Po przejściu do Ustawień, widać od razu że producent zmienił ikonę suwaków, a także dodał sporo nowych opcji. Z nowości jest Cloud, Twitter i FaceTime (wcześniej opcje od tej usługi znajdowały się w zakładce Telefon). W zakładce ogólne – To urządzenie, pojawiłą się opcją zdalnych uaktualnień systemu (OTA), a także bezprzewodowej synchronizacji z iTunes. Nowością w ustawieniach FaceTime, jest możliwość korzystania z ID w postaci numeru telefonu lub adresu email.

Co mnie cieszy najbardziej?

 • Informacja, że system został bez problemu złamany, a więc jest podatny na JB
 • Że usługa Cloud jest darmowa i oferuje 5gb przestrzeni dyskowej
 • Że w końcu moja stacja iOmega Super Hero pozwoli również na synchronizację (bezprzewodową)
 • Że aparat ma w końcu fizyczny spust migawki

Póki co, w ciągu kilku minut od instalacji, więcej zmian nie zauważyłem. Jeżeli macie jakieś pytania względem systemu iOS 5 proszę pisać. Postaram się sprawdzić i uzupełnić wpis.

Galeria

Jak zainstalować i uruchomić iOS5 bez konta developera?

How to upgrade to iOS 5 for iPhone 4,3GS ,iPod touch 4G, 3G and iPad 1, 2:

Step 1: Download the iOS 5 IPSW file for iPhone 4 and iTunes 10.5 – Click Here.
Step 2: Install iTunes from the downloaded DMG/IPSW file.
Step 3: Update your phone with itunes by connecting it and clicking on the „Check for Update” button while holding down the Option key (Shift on a PC). Select the iOS5 IPSW you just downloaded and confirm.

How to Activate iOS 5 without developer account

Step 1: Triple click the home button to activate Voice Over
Step 2: Triple click the home button and Emergency Call will appear.
Step 3: Click on Emergency Call and, while it’s switching, swipe with your three fingers down.
Step 4: The Notification Center will appear!
Step 5: Click on the Weather widget and wait for the weather app to load.
Step 6: Click on the home button to exit to the iPhone’s springboard.

There you go! Your iPhone is now running iOS 5. Opis zaczerpnięty z limera1n.cc

Uwaga! Ten przepis na uruchomienie urządzenia z iOS5 bez konta developerskiego, nie pozwala na wykonywanie połączeń i korzystanie z usług Apple.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(9)

 1. Jak dziala u ciebie Hotspot Osobisty? Nie ma problemow z przesylaniem internetu do laptopa przez wifi? Z gory dzieki. A jak ktos juz sprawdzi czy aktywacja iOS5 bez konta deweloperskiego udala sie niech da znac. Aha i czy dzialaja popularne programy na iOS5 typu Skype, dropbox, gg, tomtom itd. Z gory jeszcze raz dzieki.

 2. Hot spot bez problemu. Wszystkie programy, które miałem pobrane działają. Zauważyłem jednak, że aplikacja facebooka częściej sie wywala niż na 4.3.3. System powiadomień jest poprostu zaje…y! System działa stabilnie. Wkrótce uzupełnię wpis o nowe postrzeżenia

 3. A jak z baterią? U mnie na 3GS i iPadzie 1 zauważyłem znaczny wzrostbzużycia baterii. Synchronizuję pocztę i kalendarze z firmowym exchange po push i jednak bateria jakby wytrzymywał 30-40% krócej.

 4. U kolegi na 3GS bateria znikała w oczach. Na iP4 2 dni daję rade. Włączony iCloud, ale bez uruchomionej poczty. Push dziala. iPhone ma jednak dziwne problemy z dzwiekiem. Dzwiek klawiszy jest strasznie glosny, czasem rowniez dzwiek wpisywanego numeru z dialera jest bardzo glosny.

  Nie dziala funkcja zmiany tapety. Czasem po zakonczeniu rozmowy bez zakonczania i ponownym wlaczeniu iP, na ekranie wciaz pozostaje ekran rozmowy. Znika po 1-2 sekundach.

  GlBenchmark nie posiadam. Nie zauwazylem jakiegos spowolnienia telefonu wzgledem 4.3.3.

 5. Mam pytanie posiadam jeden komputer a dwa iphony4 jeden jest moj drugi zony po zainstalowaniu ios5na obu mam problem z kontaktami jak wymazuje na swoim to u zony tak samo sie wymazuje kozystamy z jednego zrodla wiifi jak mam ustawic telefony aby ten problem sie nie powtarzal pozdrawiam z gory dzieki

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *