Recenzja HTC Buds Plus – czy legendarnej firmie udało się stworzyć dobre słuchawki?

Recenzja HTC Buds Plus – czy legendarnej firmie udało się stworzyć dobre słuchawki?

Recenzja HTC Buds Plus – czy legendarnej firmie udało się stworzyć dobre słuchawki?

0

Firma HTC jeszcze kilka lat temu była gigantem na rynku smartfonów. Z roku na rok niestety popularność firmy gasła, a to za sprawą kilku decyzji wewnątrz organizacji, które sprawiły, że firma aktualnie nie jest na tej samej pozycji, co jeszcze kilka lat temu.

HTC aktualnie celuje w różne segmenty rynku technologicznego. Jednym z nich są słuchawki, a w szczególności słuchawki typu True Wireless. Firma zyskała sobie rzeszę fanów za sprawą modelu słuchawek HTC Earbuds, które oferowały bardzo dobrą jakość w niewygórowanej cenie. Sam osobiście nie miałem okazji testować tego modelu, jednak opinie w internecie twierdzą jasno – HTC zrobiło dobre słuchawki. W moje ręce trafił następca, a raczej ulepszona lub wzbogacona wersja słuchawek, czyli HTC Earbuds Plus. Jak się sprawdziły? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy od zestawu sprzedażowego

Słuchawki dostarczane są do nas opakowane w niewielki i bardzo estetyczny kartonik. Sama jakość opakowania zdradza, że mamy w tym przypadku do czynienia z produktem z wyższej półki. Po otwarciu głównego wieczka, naszym oczom ukazują się wyeksponowane na pierwszym planie słuchawki HTC Earbuds Plus. Z pewnością nie można odmówić HTC, że nie potrafią w unboxing. Wewnątrz znajdziemy jeszcze sprytnie ukryte: kabelek usb-c, dodatkowe gumki w dwóch rozmiarach i instrukcję obsługi.

To najlepiej wykonane słuchawki TWS, jakie miałem okazję użytkować

Wykonanie słuchawek HTC Earbuds Plus to zdecydowanie najmocniejsza ich strona. Wykonane są oczywiście w całości z tworzywa sztucznego, jednak jest to tworzywo wyjątkowo dobrej jakości. Słuchawki są matowe, co dodatkowo podkreśla ich możliwość należenia do „klasy wyższej”.

Brnąć dalej w sam temat wykonania i zastosowanego tworzywa tak warto napisać, że jest ono wyjątkowo „grube” – czuć w dłoniach, że słuchawki są bardzo solidne i perfekcyjnie spasowane. Chyba jeszcze nigdy nie spotkałem się z tak idealnie wykonanym etui na słuchawki TWS. W szczególności sama klapka nie posiada żadnego luzu, otwiera się bardzo „przyjemnie” – najlepiej określić to jako otwieranie „zero-jedynkowe”. Nawet o wiele droższe słuchawki, jak chociażby AirPodsy, są o wiele gorzej wykonane pod tym względem. Tym samym należy się pochwała dla HTC za tak dobrze wykonanie etui ladującego, które cenowo plasują się do średniej klasy.

Same słuchawki w nawiązaniu do etui, również wykonano z solidnego tworzywa sztucznego. W przeciwieństwie jednak do samej bazy, tak słuchawki są o wiele bardziej śliskie w dotyku. Sprawia to, że niejednokrotnie miałem sytuację, że słuchawki prawie wyleciały mi z palców podczas próby ich wyciągnięcia z uszu. Ten sam zarzut należy również celować do sytuacji, kiedy chcemy słuchawki wyjąć z etui – ze względu na swoją śliskość, sprawa jest bardzo utrudniona.

Wbudowany akumulator – ile słuchawki działają na jednym ładowaniu?

Słuchawki są cechowane przez producenta, jako czysto uniwersalny produkt. Z założenia, mają one działać przez cały dzień. Wedle specyfikacji, słuchawki wraz z etui są w stanie wytrzymać 24 godziny. Samo etui umożliwia nam natomiast na trzykrotne doładowanie naszych słuchawek.

Tym samym, same słuchawki działają 6 godzin. Jest to wynik jak najbardziej satysfakcjonujący. Czy realny do osiągnięcia w praktyce? Ciężko stwierdzić, ale przez okres samych testów nie miałem sytuacji, aby wyładowały się ona w znacznie krótszym czasie niż te 4/4,5h, gdyż tyle najczęściej jednorazowo jestem w stanie użytkować słuchawki.

Zastosowane ANC + ENC

Słuchawki HTC Earbuds Plus charakteryzują się wbudowanymi technologiami, w postaci ANC (odpowiedzialne za redukcję szumów) i ENC, które redukuje hałas z otoczenia. Za działanie obydwu funkcji odpowiedzialne są wbudowane mikrofony w każdej z słuchawek.

Zastosowanie obydwu technologi sprawia, że poprzez jedno tąpnięcie w słuchawkę możemy odciąć się od świata zewnętrznego i skupić się na odtwarzanej treści. W przypadku recenzowanego dziś modelu, wygłuszanie działa dobrze. Nie jest to z pewnością najlepsze wygłuszenie, jakie świat słuchawek jest w stanie zaoferować, jednak wbudowana technologia robi to, co ma robić – pozwala nam na odpowiednim poziomie wyciszyć zewnętrzny świat, abyśmy mogli skupić się na muzyce.

HTC Earbuds Plus oferują również tak zwany „trasparency mode”, który działa najprościej mówiąc, jak aparat słuchowy. Jest przeciwieństwem opisywanego wyżej ANC. Dzięki temu trybowi, jesteśmy w stanie słyszeć otaczający nasz świat bez konieczności zdejmowania słuchawek. W tym czasie możemy również odtwarzać treści na słuchawkach. Ten tryb jest przydatny szczególnie w ruchliwym mieście, gdzie warto mieć wzrok i słuch na baczności.

Trybami sterujemy poprzez odpowiednie tąpnięcie i przytrzymanie płytki dotykowej umieszczonej na lewej słuchawce (pierwsze naciśnięcie: włączenie ANC, drugie naciśnięcie: włączenie dźwięków otoczenia, trzecie naciśnięcie: wyłączenie dźwięków otoczenia)

Certyfikat wodoszczelności IPX5

Chyba nic tak nie drażni jak deszcz, który miał czelność spaść akurat w momencie, kiedy chcieliśmy posłuchać muzyki w słuchawkach na świeżym powietrzu. Większość z nas w takiej sytuacji chowa słuchawki, jednak gdy już zdecydujecie się na HTC Earbuds Plus, nie będziecie musieli się już obawiać warunków pogodowych.

Słuchawki posiadają klasę wodoszczelności potwierdzoną certyfikatem IPX5. Taki certyfikat zapewnia (przynajmniej w teorii), że słuchawki są odporne na lekkie zachlapania). Sprawdziłem to na swoim egzemplarzu – słuchawki przetrwały ulewny deszcz, a zmoczyły się dość konkretnie, także myślę, że możemy zaufać producentowi w tym przypadku.

Dobra, ale jak to brzmi?

Firma HTC to marka, która przede wszystkim wybiła się na smartfonach, które zawsze były w sferze moich marzeń, jako ówczesnego dzieciaka/nastolatka. Los chciał, że na chwilę obecną na rynku smartfonów firmie HTC nie wiedzie się za dobrze. Jak w takim razie wygląda sprawa z słuchawkami? Powiem szczerze, że mam mieszane uczucia.

Z pewnością nie są to źle brzmiące słuchawki. Jednak do bardzo dobrze brzmiących, jest im niestety daleko. Stoją na rozstaju dróg, gubiąc się po drodze, zadając tym samym pytanie, do jakiej kategorii chcą one aspirować? Firma HTC wedle tego, jak opisuje słuchawki na swojej stronie chce, aby były to grajki bardzo uniwersalne. Pod względem wykonania, projektu i samego „feelingu”, jest fenomenalnie.

Jeśli jednak chodzi o brzmienie, tak coś tutaj moim zdaniem poszło nie tak. Przede wszystkim mam problem w tych słuchawkach z charakterystyką dźwięku, który sam w sobie ucieka na drugi plan, jest tłem, a powinien odgrywać w tym spektaklu główną rolę. Brzmienie, jest tak jakby „przykryte kocem”, co nie jest oczekiwanym przeze mnie zjawiskiem. Pomijając jednak ten problem, tak sama barwa dźwięku jest bardzo przyjemna. Wszystkie tony są wypośrodkowane, nie mamy wrażenia, że któryś z tonów jest faworyzowany względem drugiego.

Brzmienie to kwestia bardzo indywidualna, dlatego dla wielu z Was po odsłuchu, słuchawki HTC Earbuds Plus  mogą okazać się najlepiej grającymi słuchawkami, jakie mieliście okazje kiedykolwiek używać. Nie będę się z tym sprzeczał. Szanuje to i jak najbardziej akceptuje. Recenzowanie „brzmienia” w oparciu o jedną osobę, w tym przypadku mnie, nie jest obiektywne. W końcu to tylko moja opinia, jednej osoby, która może mieć całkowicie odmienne potrzeby w zakresie tego, jak powinny brzmieć słuchawki.

Podsumowanie

Słuchawki HTC Earbuds Plus to bezwątpienia najlepiej wykonane słuchawki, jakie miałam okazję użytkować. Słuchawki bronią się długim czasem pracy na baterii, designem, ANC i ENC, a także wygodą obsługi za sprawą dotykowego sterowania. Niestety, jak dla mnie dźwięk, który reprodukują mógłby być lepszy. Nie oznacza to, że są to złe słuchawki. Po prostu barwa tego dźwięku, nie jest tym, czego ja oczekuję. Słuchawki oferowane są w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za recenzowany model to 379 zł.

Recenzja HTC Buds Plus – czy legendarnej firmie udało się stworzyć dobre słuchawki?

3.4/5 - (7 votes)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *