Recenzja Fritz!BOX 7272 – Multiurządzenie sieciowe o ogromnych możliwościach
Recenzja Fritz!BOX 7272 – Multiurządzenie sieciowe o ogromnych możliwościach
0

Recenzja Fritz!BOX 7272 – Multiurządzenie sieciowe o ogromnych możliwościach

0

Niemiecka marki FRITZ!, która od pewnego czasu stara się zdobyć serca polskich użytkowników za sprawą świetnych urządzeń sieciowych z polską wersją językowa, dostarczyła mi do testu swoje rozwiązanie sieciowe dedykowane dla domu lub niewielkiej firmy, dzięki której możemy nie tylko zarządzać domową siecią internetową, ale także w bardzo łatwy sposób skorzystać z telefonii VoIP, DECT, funkcjonalności serwerów multimedialnych czy inteligentnego domu.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 5

 

Fritz!BOX 7272 to urządzenie trudne jednoznacznego nazwania. Nie jest to tylko router. Nie jest to tylko modem DSL. Nie jest to również tylko centrala inteligentnego domu czy baza DECT. Urządzenie te łączy w sobie bardzo wiele funkcjonalności, dzięki czemu z powodzeniem można je nazwać inteligentnym centrum zarządzania.

 

Zacznę jednak od tej głównej czyli funkcji routera internetowego z wbudowanym modemem dla sieci telefonicznej DSL. W tej materii Fritz! jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, które pozwoli dostarczyć Internet do naszych urządzeń w zasadzie każdy możliwy sposób. Niezależnie od tego czy posiadamy Internet z sieci telefonicznej ISDN czy sieci kablowej od lokalnego dostawcy kablówki, a nawet dostarczany bezprzewodowo przez sieć komórkową, urządzenie Fritz!BOX 7272 przyjmie, routuje i dostarczy dostęp do Internetu dla wszystkich, drogą kablową po LAN i bezprzewodową po WiFi.

 

Internet zewsząd

W urządzenie wbudowane jest złącze dla linii telefonicznej z obsługą linii analogowej oraz linii cyfrowej ISDN. Możemy więc mając Internet z popularnej telekomunikacji polskiej, obecnie nazwanej Orange w usłudze Neostrada podłączyć się bezpośrednio do urządzenia Fritz! z pominięciem urządzenia dostarczanego przez operatora, typu Livebox. Oferowany port DSL jest dostosowany do obu obowiązujących standardów ADSL2+ oferującego transmisję do 26Mbit/s oraz ADSL z transmisją 6Mbit/s. Podłączając linię telefoniczną, oczywiście nie tracimy możliwości korzystania z tradycyjnego telefonu stacjonarnego. By podłączyć dostęp do Internetu i telefon, możemy albo wykorzystać dostarczoną w zestawie przejściówkę, albo wykorzystać porty zamontowane w samym urządzeniu Box 7272.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 3

 

Producent zdecydował tu o zamontowaniu aż dwóch portów dla tradycyjnej analogowej telefonii, różnego rodzaju faxów czy automatycznych sekretarek oraz jedno telefoniczne złącze ISDN dla telefonów cyfrowych i central telefonicznych (s0). Jeżeli Internet który dostarcza nam dostawca nie jest podłączany za pomocą linii telefonicznej tylko poprzez operatora kablówki, wtedy z modemu kablowego zwykłą skrętką podłączamy się do portu LAN 1, który będzie pracował jako WAN. Po odpowiedniej konfiguracji, która za sprawą intuicyjnego kreatora jest niezwykle łatwa do przeprowadzenia, nasz Internet będzie rozdzielany dla innych urządzeń.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 8

Minusem takiego rozwiązania jest to, że z posiadanych 4 portów LAN, jedno tracimy na poczet portu wejściowego WAN. Wtedy przy takiej konfiguracji do dyspozycji dla urządzeń podłączanych przewodowo, pozostają nam porty LAN 2,3 i 4. To jakby nie patrzeć spory minus. Jeżeli mamy w domu więcej urządzeń podłączanych do sieci LAN, wtedy koniecznością będzie dodatkowy zakup switcha. Nie tylko linia telefoniczna i kablowa jest obsługiwana przez to urządzenie. Zainstalowany port USB w BOX 7272 obsługuje także modemy Internetu bezprzewodowego. Jeżeli wiec do miejsca, w którym instalujemy ten router nikt nie dostarcza sieci przewodowej, wtedy jedynym rozwiązaniem może być właśnie Internet komórkowy. Wystarcz więc zwykły modem bezprzewodowy na USB skonfigurować pod BOX 7277, by ten rozpoczął rozdzielanie dostępu do sieci. To rozwiązanie bardzo mi się spodobało, gdyż może się okazać świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy nasz dostawca sieci przewodowej ma awarię. Wtedy taki modem bezprzewodowy możemy wykorzystać jako chwilową alternatywę, dzięki której nie będziemy zmuszeni zrezygnować z pracy do wyeliminowania usterki. Duży plus za to!

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 7

Sam port USB może być wykorzystane także w innym celu. Możemy do niego podłączyć drukarkę i korzystać z niej w sieci na różnych urządzeniach. Możemy także podłączyć dysk twardy i używać wtedy naszego Fritz!?a jako serwer NAS z obsługą SMB, FTP, UPnP AV. Jest to przykład chyba najlepiej wykorzystanego portu USB w routerze z jakim do tej pory się spotkałem.

 

Porty LAN 

Niemałym rozczarowaniem w tym urządzeniu, które wydaje się być wręcz naładowane doskonałymi rozwiązaniami, okazało się wyposażenie go w tylko dwa porty 1Gbit. Dwa pozostałe to porty LAN 100Mbit. Przy dzisiejszej konsumpcji treści internetowej, nowoczesny router nie oferujący wszystkich portów 1 Gigabitowych może rozczarować. Na dodatek pamiętajmy, że osoby, które korzystają z tego routera przy połączeniu kablowym, tracą pierwszy port, który jest właśnie portem 1 Gigabitowym na podłączenie kabla z modemu kablowego.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 4

Użytkownikowi tego urządzenia pozostaje wiec tylko jeden port 1Gbit. Porty gigabitowe mogą mieć szczególne znaczenie w przypadku korzystania ze wspomnianej funkcji serwera NAS, gdzie transfer dużych plików między urządzeniem podłączonym do portu 100Mbit a dyskiem twardym podłączonym do BOX 7272, będzie mocno ograniczony. Jeszcze gorzej może być gdy zdecydujemy się na podłączenie jakiegoś profesjonalnego serwera NAS, który komunikuje się po LAN. Wtedy bez zewnętrznego urządzenia sieciowego 1 Gigabit typu switch, nie ma nawet co zaczynać budowania domowej sieci w oparciu o ten router.

 

WLAN

Nieco lepiej jest w przypadku komunikacji po WiFi. WLAN oferuje najpopularniejsze standardy 802.11n/b/g. Dwie wbudowane anteny i transmisja w kanale ?n? pozwala na skorzystanie z transmisji do 450Mbit/s to do przeglądania multimediów w Internecie i normalnej pracy zdecydowanie wystarczy. Fritz! BOX 7272 niestety nie oferuje jeszcze dopiero popularyzującego się WLAN 802.11ac, który oferuje wyśrubowane transfery przy połączeniu bezprzewodowym. Trochę szkoda, bo co raz więcej nowych komputerów jest wyposażane w karty sieciowe wspierające ten szybki standard transmisji danych w sieci WLAN. Dla osób, który brak tej funkcjonalności mocno doskwiera, producent przygotował model Fritz!BOX 7490.

 

Baza telefonii DECT

Wracając trochę do funkcji telefonicznych BOX 7272, nie sposób nie wspomnieć o wbudowanej bazie DECT. Dzięki niej możemy skorzystać w tym urządzeniu z bezprzewodowej sieci DECT. Można ją wykorzystać do podłączenia telefonów bezprzewodowych DECT, pracujących w oparciu o telefonię VoIP. W ofercie Fritz! są nawet dostępne specjalne przygotowane do obsługi telefony Fritz!Fon MT-F, C4 oraz M2. Po któregokolwiek wystarczy tylko założyć konto u jakiegoś operatora oferującego telefonię VoIP, skonfigurować BOX 7272 i korzystać z telefonii internetowej w swoim domu. Nie trzeba chyba dodawać, że telefonia VoIP oferuje nie tylko bardzo taniej połączenia lokalne i najczęściej darmowe w sieci, ale również niezwykle tanie połączenia międzynarodowe.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 10

Wbudowana baza DECT pozwala na obsłużenie nawet 6 osobnych słuchawek telefonicznych. Funkcję tę można z powodzeniem wykorzystać w niewielkiej firmie, w której urządzenie Fritz! będzie wykorzystywane w roli centrali telefonicznej VoIP lub w domu, gdzie telefony możemy porozkładać w różnych pomieszczeniach przypisując do nich zupełnie różne numery telefonu.

 

Inteligentny dom Fritz! 

DECT wykorzystywany jest w tym urządzeniu nie tylko do obsługi telefonów, ale również do zarządzania inteligentnymi gniazdkami dostępnymi w ofercie, o nazwie Fritz!DECT 200. Gniazdko to pozwala na zdalne zarządzenie podłączonymi do niego urządzeniami elektrycznymi. Możemy na przykład podłączyć lampę, albo – tak jak ja to zrobiłem, oświetlenie nad moim akwarium i sterować nim zdalnie za pomocą telefonu DECT MT-F lub aplikacji MyFritz!App. W przypadku tej ostatniej, możemy uruchamiać urządzenie elektryczne z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie tylko mamy dostęp do Internetu.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 1

To może być szczególnie przydatne, gdy chcemy na przykład imitować, że ktoś jest w domu zapalając światła wieczorem, podczas gdy na przykład jesteśmy na urlopie. W taki prosty sposób łatwo zniechęcić rabusiów, by weszli na naszą posesję. Do przejściówki możemy podłączyć w zasadzie dowolne urządzenie elektrycznego, którego maksymalny pobór nie przekracza 2300 Watt i nie wymaga natężenia wyższego niż 10 Amperów. Z powodzeniem więc powinien dać radę nawet z grzejnikami elektrycznymi. Gniazdko oczywiście nie mogłoby się nazywać inteligentnym, gdyby nie oferowało chociaż minimum funkcji automatyki budynkowej. Możemy więc zaprogramować sobie funkcje uruchamiania i wyłączania podłączonego urządzenia z harmonogramem lub kalendarzem Google. Dzięki temu mogłem ustawić by oświetlenie akwarium uruchamiało się rano i wyłączało po 10 godzinach, tak by rośliny otrzymały odpowiednią ilość światła. Dzięki temu, że ustawienia te powtarzały się każdego dnia, nie musiałem już o tym pamiętać.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 9

Prócz funkcji automatyzacji uruchamiania i wyłączania gniazdka, w ustawieniach tego urządzenia znajdziemy również informacje na temat zużywanej i zużytej energii elektrycznej czy wyemitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko zostało przedstawione na wykresach w bardzo przejrzysty i czytelny sposób.

 

Aplikacje mobilne 

W swojej ofercie do zarządzania funkcjami oferowanymi przez Fritz!BOX 7272 producent ma również kilka aplikacji mobilnych dla urządzeń z systemem iOS oraz Android. Dla obu z nich dostępny jest program MyFritz!App oraz Fritz!App Fon.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 6

Pierwsza z nich przystosowana została do tabletów i smartfonów. Za jej pomocą możemy zdalnie zarządzać funkcjami routera, zdalne zarządzanie serwerem NAS, sprawdzanie listy połączeń w telefonach, odsłuchiwanie automatycznej sekretarki czy zarządzanie funkcjami inteligentnego domu opartego o gniazdka Fritz!DECT 200, a w przyszłości również o inne tego typu rozwiązania.

AVM FRITZ!App Fon

Świetną sprawą dla mobilnych pracowników może się okazać program Fritz!App Fon, dzięki której zyskujemy funkcję telefonii DECT, skonfigurowanej na naszym routerze, również w telefonie komórkowym. Możemy więc z powodzeniem odbierać i inicjować połączenia telefoniczne, rozliczając się i przedstawiając numerem przypisanym do naszej telefonii VoIP.

fritz-fon

Fritz!App Media to natomiast program przygotowany jedynie dla użytkowników sprzętów z systemem Android. Daje dostęp do plików multimedialnych jak filmy, muzyka czy zdjęcia, zapisanych w pamięciach USB oraz w sieci domowej na ekranie telefonu czy tabletu.

SONY DSC

W sklepie Google Play dostępne są jeszcze dwa programy – Fritz!App WLAN Lab oraz Fritz!App Ticker. Nie będą ich jednak opisywał, gdyż są to już raczej bardziej specjalistyczne programy, zbędne szaremu użytkownikowi, jak również dlatego, że nie posiadam żadnego urządzenia zarządzanego zielonym robotem.

 

Zarządzanie systemem routera

Aplikacja do zarządzania funkcjami routera dostępna jest jak w większości tego typu urządzeń z poziomu przeglądarki internetowej. Znajdziemy tu polskojęzyczny interfejs oferujący bogatą ilość dodatkowych funkcji do monitorowania naszej sieci oraz samego urządzenia. Dodatkowo prócz opcji zarządzania usługami dodatkowymi jak Telefonia czy Smart Home, ustawimy tu sieć dla gości, czy reguły pracy sieci bezprzewodowej oparte na harmonogramie pracy.

Recenzja Fritz!BOX 7272 w AppleMobile.pl 2

Cały system jest bardzo intuicyjny i nie odstrasza skomplikowaniem. Różne kreatory znacząco ułatwiają zrozumienie wielu skomplikowanych funkcji, a uruchomienie routera do stanu działania Internetu i zabezpieczenia sieci WiFi, nie zajmie nikomu więcej niż kilka minut,

 

Podsumowując 

Urządzenie marki Fritz! można chwalić bez końca. Ilość dodatkowych funkcjonalności jak baza DECT dla telefonii, możliwość uruchomienia prostej automatyki opartej o przejściówki do gniazdek elektrycznych, obsługa telefonów analogowych i cyfrowych i wreszcie VoIP to główne zalety tego sprzętu. Kiedy to tej imponującej funkcjonalności dodamy całkiem niezły zasięg WiFi, niezłe transfery w paśmie ?N? i bardzo intuicyjne, polskie menu do zarządzania tym sprzętem, to wydawać by się mogło, że jest to router idealny, router bez wad i taki, który warto polecić najlepszemu przyjacielowi.

 

Niestety pomimo tych wielu pozytywnych cech tego testowanego sprzętu, jest również kilka negatywnych. Przede wszystkim co warto zaznaczyć Fritz!BOX 7272 nie jest odpowiednim urządzeniem do budowania domowej sieci, gdzie dostawcą Internetu jest lokalna kablówka, tym bardziej jeżeli oferuje prędkość Internetu wyższą niż 24Mbity. Port LAN 1, który pracuje nam w trybie WAN, nie będzie w stanie obsłużyć transmisji szybszej niż podana wartość. Biorąc pod uwagę, że 30,60, a nawet 120 Mbitów w kablówce to żadna rewelacja, to jeśli tylko podłączymy taką sieć do Fritz!?a to niestety nie skorzystamy z pełni możliwości łącza.

 

BOX 7272 jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z sieci telefonicznej w domu lub firmie, gdzie Internet jest dostarczany jako ASDL2+, gdzie korzystamy z telefonów stacjonarnych lub gdzie chcemy uruchomić telefony VoIP. Na osłodę zostaje nam jednak wielofunkcyjny port USB, który zasługuje na dużą pochwałę, obsługa modemów Internetu bezprzewodowego oraz bardzo praktyczne i przyjazne w użytkowaniu aplikacje mobilne.

 

 

Zalety:

  • + łatwy w obsłudze interfejs
  • + bardzo rozbudowana funkcjonalność urządzenia
  • + telefonia DECT
  • + prosta automatyka budynkowa
  • + możliwość skorzystania z modemu bezprzewodowego jako awaryjną alternatywę
  • + Przyjemne w użyciu i praktyczne aplikacje mobilne do obsługi urządzenia

 

 

Wady:

  • –       Brak pełnowartościowego portu WAN
  • –       Tylko 2 porty 1 Gigabit
  • –       Dość wysoka cena

Recenzja Fritz!BOX 7272 – Multiurządzenie sieciowe o ogromnych możliwościach

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *