Recenzja czujnika pogody Eve Weather Thread zgodnego z HomeKit
Recenzja czujnika pogody Eve Weather Thread zgodnego z HomeKit

Recenzja czujnika pogody Eve Weather Thread zgodnego z HomeKit

0

Najnowsza odsłona stacji pogodowej Eve została wyposażona w obsługę sieci Thread. Dzięki temu zasięg urządzenia zwiększył się za pomocą komunikacji kratowej, co też będzie miało wpływ na żywotność baterii, ale także na stabilność komunikacji. Poza tym to wciąż przepięknie wykonany czujnik pogodowy, który współpracuje z Apple Home i wyświetla niezbędne informacje o tym co dzieje się na zewnątrz na wbudowanym monochromatycznym ekranie.

Eve Weather to urządzenie, które zostało zaprojektowane pod kątem pracy na zewnątrz w trudnych zmiennych warunkach klimatycznych. Dzięki temu nie straszne mu działanie podczas deszczu (szczelność zgodna z certyfikatem IPX4) jak i wysokich temperatur. Urządzenie może się pochwalić bardzo ładnym, nowoczesnym wzornictwem i wykonaniem z materiałów wysokiej jakości, w tym obudową z anodyzowanego aluminium.

To jest najnowszy czujnik Eve Weather 2024 z wprowadzoną obsługą Thread i nową konstrukcją jeszcze bardziej odporną na wodę, zgodną z certyfikatem IPX4
To jest najnowszy czujnik Eve Weather 2024 z wprowadzoną obsługą Thread i nową konstrukcją jeszcze bardziej odporną na wodę, zgodną z certyfikatem IPX4.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym kupując Eve Weather? 

Jest to typowe urządzenie „all in one”. Dlatego w zestawie nie znajdziemy nic poza już zamontowaną wewnątrz wymienną baterią CR2450, kodem HomeKit do sparowania z naszą automatyką Apple Home oraz prostą instrukcją.

opakowanie
Tak wygląda opakowania z najnowszym czujnikiem pogodowym Eve.

To sprawia, że urządzenie jest banalne nie tylko w obsłudze, ale także w uruchomieniu i konfiguracji. Całość możemy dodać przez aplikację Dom w iOS lub z poziomu dedykowanej aplikacji Eve. Aplikacja Eve na iPhone’a jest godna polecenia, ponieważ nie tylko oferuje pełną możliwość zarządzania produktami Eve, w tym zdalną aktualizację ich oprogramowania układowego, ale to również po prostu świetna aplikacja do zarządzania inteligentnym domem, oferująca zdecydowanie większe możliwości, niż ta od Apple.

Pierwsze wrażenie po otwarciu opakowania z Eve Weather 

Stacja schowana została w schludnym opakowaniu pod okładką prezentująca jeden ze sposobów montażu czyli na elewacji w otoczeniu patio czy też ogrodu. Czujnik Eve Weather z Thread jest przystosowany do pracy w każdych warunkach. Nowa wersja posiada wyższy poziom szczelności niż poprzednik, a konkretnie IPX4. Możemy zatem rzeczywiście powiesić go na elewacji domu czy zostawić na stoliku ogrodowym, ale możemy także wykorzystać go w roli czujnika wewnątrz domu, na przykład w łazience, gdzie również mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, czego z reguły elektronika bardzo nie lubi.

co w srodku
Jest to urządzenie all-in-one. Dlatego w zestawie poza nim nie znajdziemy nic więcej poza skromną dokumentacją.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, a konkretnie 54 x 54 x 16 mm, a niemal cały jego front pokrywa monochromatyczny wyświetlacz, który prezentuje temperaturę otoczenia, wilgotność, a także trend pogodowy w postaci ikony.

co pokazuje wyświetlacz
Czytelny monochromatyczny wyświetlacz pokazuje wszystkie niezbędne informacje z dokonanych pomiarów.

Niestety nie pokazuje ciśnienia, ale wartość tę można podejrzeć w aplikacji lub zapytać o nią Siri. Informacja ta jest jednak pobierana z sieci, a nie badana za pomocą sensora. Urządzenie można postawić ale również powiesić. Producent przygotował uchwyt nakładany na śrubę.

uchwyt do mocowania czujnika
Czujnik Weather jest zasilany baterią, którą można wymienić w razie takiej potrzeby.

Niektórym trafienie otworem na główkę wystającego wkręta może przysporzyć problemów, bo otwór jest dość niewielkich rozmiarów. W sieci można jednak znaleźć wiele projektów uchwytów gotowych do wydrukowania na drukarce 3D, które ułatwiają częsty montaż i demontaż tego czujnika.

Przykładowy uchwyt do wydrukowania na drukarce 3d dla Eve Weather
Przykładowy uchwyt do wydrukowania na drukarce 3d dla Eve Weather

 

Z tyłu obudowy poza uchwytem znajdziemy także przycisk aktywacji i parowania urządzenia, a od spodu znajduje się naklejka z kodem QR do parowania z Apple Home.

przycisk aktywacji
Za pomocą przycisku aktywacji parujemy urządzenie.

Jak sparować Eve Weather Thread z Apple Home? 

To dziecinnie proste. Możemy to zrobić w aplikacji Dom w naszym iPhonie czy też iPadzie. Jak jednak wspominałem, lepiej jednak dokonać parowania w aplikacji Eve. Pozwoli nam ona na aktualizację oprogramowania (te wychodzą dość często jak na takie urządzenie).

dodawanie do Apple Home
W aplikacji Eve Home nie tylko dodamy czujnik pogody do naszego smart home od Apple, ale także wykonamy aktualizację oprogramowania układowego.

Jako, że Eve Weather jest w pełni kompatybilny z HomeKit czyli mówiąc „po nowemu” z Apple Home, w aplikacji Eve i tak uruchomi nam się kreator dodawania akcesorium z HomeKit. Dodanie Eve zajmuje kilka minut.

parowanie z automatyką homekit
Dziecinnie prosty konfigurator pozwala szybko dodać czujnik pogody do naszego systemu.

Do komunikacji wykorzystywany jest zainstalowany w stacji Bluetooth, który wspiera łączność Thread. Aby móc wykorzystywać Thread, musimy posiadać centrum akcesoriów Apple Home, który wspiera Thread. Może nim być głośnik HomePod z Thread lub przystawka telewizyjna AppleTV. Ponadto warto mieć inne urządzenia zasilane z sieci z Thread, ponieważ to one potrafią „przedłużać” zasięg dla urządzeń bateryjnych Thread jakim między innymi jest ta stacja pogodowa. Jednym z takich urządzeń jest klawisz do sterowania roletami Eve Shutter Switch, który ostatnio testowałem, ale mogą to także być inne urządzenia, jak inteligentne gniazdka, włączniki itd.

zestaw sprzedazowy eve weather
Wysoka jakość wykonania i użyte materiały sprawiają, że jest to jeden z ładniejszych czujników dostępnych w sprzedaży.

Co nam daje stacja pogodowa Eve Weather Thread w naszym inteligentnym domu? 

Przede wszystkim dokładne wskazania temperaturowo wilgotnościowe wedle panującego mikroklimatu w otoczeniu naszego domu.

wskazania czujnika eve
Pogoda jest sondowana co 10 minut i przekazywana do naszego smart home.

Oczywistym jest, że aplikacje pogodowe, które mamy w naszych telefonach pokazują nam dobra pogodę, jednak są to wskazania ze stacji pogodowej najczęściej znajdującej się gdzieś w mieście, w którym mieszkamy. Ja mieszkam jakieś 15-20 minut od centrum i różnica temperatury między moim miejscem zamieszkania, a centrum to często 2-3 stopnie Celsjusza. To przecież dużo. Dlatego jeżeli zależy Wam na dokładnych wartościach na zewnątrz, a nie z oddalonej od was stacji pomiarowej, Eve Weather to dla Was sprawdzi.

Mam czujnik Eve Weather z Thread kompatybilny z Apple Home
Z ekranu odczytamy aktualną temperaturę, wilgotność powietrza oraz trend pogodowy.

Zewnętrzna stacja pogodowa to możliwość dokonywania automatyzacji zależnych właśnie od tego co dzieje się na zewnętrz. Jeżeli macie podjazd garażowy z matami podgrzewającymi w podłożu w celu uniknięcia lodu na podjeździe, taka stacja może Wam dostarczyć do systemu informacji, kiedy ogrzewanie jest konieczne do włączenia, a kiedy nie. Informacja o spadającej temperaturze za oknem może także wyzwalać podniesienie temperatury ogrzewania na piecu.

co w aplikacji eve
Czytelna aplikacja Eve to jedna z zalet tego systemu. Niestety, nie posiada polskiego języka.

Eve Weather mimo iż jego nazwa na to nie wskazuje, może się dla wielu osób okazać dobrym czujnikiem temperatury i wilgotności wewnątrz domu, w miejscach, w których panują niesprzyjające warunki dla takiej typowej elektroniki, a więc w łazience, ale także basenie, przy saunie itd. Jego wysoka odporność na wilgoć, kurz, pył i wodę IPX4, pozwala wykorzystać to urządzenie jako typowy domowy czujnik wewnątrz, a nie tylko na zewnątrz.

Choć piękny i dobrze działający, to jednak dość ograniczony 

Eve Weather jest piękny. Takiego czujnika temperatury nie wstyd powiesić nie tylko na zewnętrz domu, ale także wewnątrz i to w miejscach dostępnych i widocznych. Z chęcią bym tak wyglądające czujniki powiesił w domu jako termostaty, jednak brakuje mi w nich większej funkcjonalności. Choćby takiej jaką ma Eve Room, ale któremu brakuje właśnie tej szczelności IPX4.

Temperatura i wilgotność na Eve Weather
Mi się ten czujnik bardzo podoba, a Wam?

Jako urządzenie do domu, mimo wszystko brakuje w nich czujnika jakości powietrza TVOC lub VOC co sprawia, że w zasadzie poza nim i tak musimy stosować jakieś dodatkowe urządzenie. Wracamy zatem do funkcjonalności pogodowej. W przypadku wykorzystania go w roli domowej stacji pogodowej, to owszem, świetnie sprawdzi temperaturę, wilgotność, a nawet pokaże trend pogodowy, oparty o własną prognozę, ale to i tak niewiele informacji jak na potrzeby dzisiejszego smart home, gdzie co raz częściej potrzebujemy czujnika wiatru (choćby do zabezpieczenia składanej markizy) czy czujnika opadów (domykanie okien połaciowych, rolety zasłaniającej basen). Tych nie znajdziemy u Eve, a konkurencyjne niekoniecznie potrafią współpracować poza własnym ekosystemem.

Trend pogodowy jest wynikiem analizy przez czujnik, a nie pobrany gdzieś z sieci! Prawdziwy czujnik mikroklimatu w naszym otoczeniu.

Podsumowując 

Niesamowicie ładny, świetnie wykonany i wykończony. Pozwala na dostarczenie informacji o warunkach pogodowych wizualnie poprzez wbudowany monochromatyczny wyświetlacz i cyfrowo w aplikacji Eve czy też Dom. Dodatkowo pozwala sprawdzone parametry wykorzystać do domowych działań. Prawdziwie nowoczesny smart czujnik. Jednak dość drogi i jednak mimo wszystko pozbawiony funkcjonalności jakich oczekiwalibyśmy od urządzenia nazywanego stacją pogodową.

Dobry czujnik pogody do domu
Dobry czujnik pogody do domu

To najpewniej nie urządzenie smart, którego będą potrzebowali wszyscy, ale na pewno urządzenie, które będzie świetnie wyglądać i realizować wszystkie funkcje do których został stworzony. Jeżeli chodzi o prawdziwość wskazań, pojawiają się odchylenia względem konkurencyjnych czujników. Dla porównania Aqara TVOC pokazuje 20.5 i 43% wilgotności, EVE 20.5  36% wilgotności, a Netatmo 20.4 i 39% wilgotności. Komu wierzyć ?:-) Nie mniej jednak widać, że pomiary są takie same. Można zatem powiedzieć, że urządzenie jest dokładne.

Porównanie czujnika Eve Weather, Aqara TVOC oraz Netatmo Weather

Czujnik Eve Weather z Thread do recenzji dostarczył ALSTOR, właściciel iCorner.pl i oficjalny polski dystrybutor produktów Eve w Polsce.

5/5 - (3)
ZaletyWady

Zalety

  • Wysokiej jakości wykonanie i użyte materiały
  • Przyjazny interfejs
  • Długi czas pracy na baterii
  • Komunikacja poprzez Thread
  • Współpraca z Apple Home

Wady

  • Ciśnienie pobierane z sieci, a nie z czujnika
  • Brak Matter
  • Brak akcesoriów w postaci wiatromierza czy sensora deszczu
  • Dość drogi
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *