Recenzja bezprzewodowych słuchawek dousznych Teufel Airy Sports

Recenzja bezprzewodowych słuchawek dousznych Teufel Airy Sports

Recenzja bezprzewodowych słuchawek dousznych Teufel Airy Sports

0

W połowie października dotarły do mnie bezprzewodowe słuchawki douszne Teufel Airy Sports. Po raz pierwszy miałem do czynienia z produktem tej marki, więc z tym większym zapałem zabrałem się do ich testowania. Zachęcam do przeczytania moich przemyśleń na temat tego produktu. Zwłaszcza jeśli planujesz zakup dobrych słuchawek sportowych. Bo słuchawki Teufel Airy Spots są warte uwagi.

Pierwsze wrażenie

Zestaw sprzedażowy składa się ze słuchawek, dodatkowych dousznych wkładek silikonowych, kabelka do ładowania oraz twardy futerał. W zestawie brak ładowarki. Nie dziwi to, ani nie przeszkadza. Wiele innych renomowanych firm od lat nie dodaje ładowarek do swoich produktów. Żadna to nowość. Do zapakowania słuchawek nie użyto plastiku. Opakowanie jest z szarego kartonu. Wytłoczkę w której umieszczono słuchawki wykonano z grubego papieru. Wielki plus dla firmy Teufel za ekologiczne podejście.

Zasilanie

Słuchawki napędza akumulator litowo-jonowy o bliżej nieokreślonej pojemności. Na stronach internetowych producenta znalazłem informację, że słuchawki Airy Sports na jednym ładowaniu działają przez 25 godzin. Za to na pudełku jest informacja, że czas działania słuchawek waha się między 20 a 28 godzin. Przyznam, że poczułem się lekko zdezorientowany, bo różnice są spore. Jednak w trakcie testowania słuchawek spotkało mnie jeszcze większe zaskoczenie. 

Patrząc na rozmiar pilota, w którym znajduje się akumulator, nie oczekiwałbym cudów w kwestii czasu działania. Jednak pozory mylą. I to bardzo mylą. Słuchawki Airy Sports potrafią grać do 28 godzin na jednym ładowaniu, a nawet troszkę dłużej, ale pod pewnymi warunkami.

Po czterech godzinach bardzo głośnego słuchania muzyki z dużą ilością basów, według aplikacji poziom naładowania akumulatora spadł ze 100 do 84%. Potem akumulator tracił około 6% na każdą godzinę. W sumie po 16 godzinach odtwarzania poziom naładowania spadł do 21%.

Zupełnie inaczej wyglądało to podczas słuchania audiobooków, przy umiarkowanej oraz małej głośności. Na jednym ładowaniu udało się odsłuchać trzy książki, mające kolejno: 11 godzin 17 minut, 7 godzin 22 minuty i 10 godzin 56 minut. Daje to w sumie 29 godzin 35 minut. Na koniec, według aplikacji akumulator rozładowany był do 3%. Powyższe czasy uważam za doskonały wynik.

Obsługa

Sterowanie słuchawkami odbywa się za pomocą pilota z trzema przyciskami. Jest to w miarę proste, ale na początku nie obejdzie się bez instrukcji obsługi. Przyciski pełnią podwójną funkcję i trzeba zapamietać co i ile razy wcisnąć, by uruchomić dodatkowe funkcje.

Pilot jest bardzo mały, umieszczony blisko twarzy, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej trochę przeszkadza. Nie do końca spodobały mi się przyciski. Słuchawki są wodoodporne, więc konstrukcyjnie wyeliminowano miejsca, w których potencjalnie mogłaby się gromadzić woda. Wszystkie trzy przycisk umieszczono pod jednym kawałkiem plastiku, który jednocześnie stanowi obudowę. Zapewnia to szczelność ale przyciski są trudne do wyczucia i mają bardzo słaby klik. Zwłaszcza podczas ruchu to nieco przeszkadza, szczególnie wtedy, gdy trzeba wcisnąć kombinację przycisków potrzebną do aktywacji jakiejś funkcji. Ładnych parę razy zastanawiałem się „wcisnąłem czy nie?”. Choć przyciski działają bez zarzutu to ich wyraźnie wyczuwalny skok zwiększyłby komfort obsługi Airy Sports.

Użytkowanie

Według mnie dobre słuchawki sportowe to takie, które pewnie siedzą na swoim miejscu, a do tego nie męczą i nie obcierają uszu. Z początku miałem wątpliwości czy słuchawki Teufel będą wygodne, bo pałąki zauszne choć w miarę elastyczne, wyglądają na dość twarde. A jednak mogę śmiało stwierdzić, że Airy Sports są diablo wygodne. Słuchawki trzymają się w uszach bardzo stabilnie i żadne machanie głową, prace domowe czy bieganie nie są im straszne. Biegając na dystansie 5 km nie musiałem ich poprawiać ani razu. Słuchawek Airy Sports używałem także podczas górskich wędrówek i tu zaskoczyły mnie najbardziej. Nawet po siedmiu godzinach wędrówki nie bolały mnie po nich uszy. Silikon z którego wykonane są pałąki słuchawek nie wbija się w uszy, ani nie obciera skóry nawet wtedy, gdy ma z nią kontakt przez długie godziny.

Według zapewnień producenta słuchawki są wodoszczelne i można się w nich nawet kąpać. Tym bardziej nie straszny im ulewny deszcz, o pocie nawet nie wspominając. Po powrocie z treningu słuchawki bez problemu można umyć pod kranem.

Jakość dźwięku

Słuchawki Airy Sports są mają mało opływowy kształt i byłem bardzo ciekawy jak poradzą sobie na wietrze. Wbrew pozorom kształt obudowy nie jest tylko kwestią estetyki, a ma dość duży wpływ odbiór dźwięku. Całkiem niedawno testowałem słuchawki innego producenta, o dość ostrych futurystycznych kształtach. Wyglądały kosmicznie, grały dobrze, ale koszmarnie gwizdały na wietrze, co praktycznie eliminowało je podczas górskich wędrówek. Kształt Airy Sports jest mało aerodynamiczny, ale nawet silny porywisty wiatr nie powoduje głośnych szumów czy gwizdów, które miałby destrukcyjny wpływ na odbiór emitowanego dźwięku.

Słuchawki dość dobrze izolują od hałasu z otoczenia, ale nie eliminują całkowicie wszystkich dźwięków. To, co dociera do uszu z zewnątrz pozwala zachować na tyle wystarczającą świadomość sytuacyjną, by bezpiecznie używać Airy Sports podczas jazdy rowerem czy biegania w miejscach o sporym ruchu. 

Muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem brzmienia słuchawek Teufel. Airy Sports zapewniają piękne mocne basy oraz wyraźne wokale, dzięki czemu piosenkarze nie są zagłuszani przez muzykę. Nawet przy ustawieniu głośności na poziomie bliskim maksymalnego, perkusja brzmi jak perkusja, a nie pokrywki od garnków. Bez względu na poziom głośności, dźwięk brzmi wystarczająco ostro i żywo. Nie wychwyciłem zniekształceń, które by niszczyły ogólną jakość dźwięku. Jak na słuchawki sportowe, Teufel Airy Sports brzmią świetnie.

W pilocie wbudowany jest także mikrofon, pozwalający na prowadzenie rozmów oraz interakcję z Siri. Mikrofon jest dość czuły i osoby, z którymi prowadziłem rozmowy korzystając ze słuchawek nie narzekały na jakość dźwięku, nawet wtedy, gdy byłem w ruchu.

Funkcje dodatkowe

Aplikacja Headphones

Słuchawkom towarzyszy aplikacja Headphones dostępna na systemy iOS oraz Android. Headphones pozwala sprawdzić stan baterii, dostroić brzmienie przy pomocy equalizera oraz sterować funkcją ShareMe. Korektor w aplikacja działa bardzo dobrze. Producent przygotował kilka profilów muzycznych. Można też w bardzo prosty sposób utworzyć własny. Co istotne własny profil jest zapisywany w słuchawkach i można z niego korzystać nawet bez dostępu do aplikacji. W aplikacji znajduje się także instrukcja obsługi.

ShareMe

Ciekawostką, której niestety nie miałem jak sprawdzić w praktyce, jest funkcja ShareMe. Polega on na tym, że die pary słuchawek można ze sobą połączyć, by korzystać z tego samego źrodła dźwięku.

Czego zabrakło?

Słuchawkom Teufel Airy Sports trudno coś zarzucić. Jeśli mógłbym dodać jakieś funkcje, które sposdobały mi się u innych producentów, a brakowało mi tego w Airy Sports to było by to:

  • wielokolorowa dioda informująca o tym, czy słuchawki się ładują (czerwona) / są naładowane (zielona)
  • komunikaty głosowe power on / power off zamiast muzyczki
  • mocniej wytłoczone symbole na przyciskach, tak by w ruchu bez trudu dało się je wyczuć opuszką palca
  • opcja pingowania, która pozwoli łatwo znaleźć odłożone gdzieś w domu słuchawki

Podsumowanie

Cena katalogowa słuchawek Teufel Airy Sports to 549 zł. Nie jest to mało, zwłaszcza w porównaniu z gadżetami chińskich producentów. Czy warto? Moim zdaniem tak. Mnie Teufel Airy Sports kupiły doskonałym akumulatorem. Ponieważ sporo czasu spędzam w terenie, bardzo doceniam urządzenia, których nie trzeba bez przerwy ładować. Zwłaszcza, że wiele razy jedynym źródłem prądu jest powerbank. Jakości dźwięku też nie można niczego zarzucić. Słuchawki grają świetnie.

Doskonale wiem, że wiele osób zadaje sobie pytanie, po co płacić więcej skoro można kupić sprzęt jednego z wielu chińskich producentów, który w zasadzie nie różni się od wyrobów firmowych. Odpowiedź jest prosta. Po to, żeby cieszyć się starannie wykonanym gadżetem z materiałów dobrej jakości. Żeby w razie problemów, mieć do dyspozycji fachową pomoc techniczną i dostęp do serwisu. Firma Teufel bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie podejściem do polskiego rynku. Wszystkie materiały zostały spolszczone. W dodatku starannie, bez błędów językowych. Także aplikacja obsługuje polski język. To nie jest standardem i mogę bez trudu wskazać większe firmy, z dużo większym udziałem w rynku, którym nie chciało się w całości zlokalizować produktu. Teufel do tematu podszedł rzetelnie, co świadczy o szacunku do polskiego klienta. W dodatku firma oferuje gwarancję 8 tygodniowego zwrotu towaru bez żadnych pytań. I wcale się nie dziwię, bo słuchawek Airy Sports trudno nie polubić.

Z czystym sumieniem mogę zarekomendować słuchawki Teufel Airy Sports. Stosunek ceny do jakości tych słuchawek jest bardzo dobry i myślę, że będzie to bardzo udany zakup.

Recenzja bezprzewodowych słuchawek dousznych Teufel Airy Sports

Zalety Wady

Zalety

  • staranne wykonanie
  • bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • jakość dźwięku
  • funkcje dodatkowe np. ShareMe
  • doskonałe dopasowanie do ucha

Wady

  • niewygodne przyciski na pilocie