Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Przegląd gier typu arcade z App Store, czyli sposób na skok w przeszłość!
Przegląd gier typu arcade z App Store, czyli sposób na skok w przeszłość!

Przegląd gier typu arcade z App Store, czyli sposób na skok w przeszłość!

0

Czasami tęsknimy za dawnymi czasami. Klimat, ulubione zespoły muzyczne, gry na maszynach – cóż, w większości to się wytrąciło. Skoczmy w przeszłość, czyli… Zagrajmy w gry typu arcade XXI wieku! Zapraszam do lektury.

Subway Surfers

Subway Surfers to jedna z najbardziej popularnych, a w dodatku darmowych gier ze sklepu (ogółem). Zdobyła uwielbienie ludzi na całym świecie, w tym właśnie w Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą o tej grze, co trzeba zmienić – zdecydowanie warto mieć ją na swoim smartfonie, gdyż pomimo wielu lat na karku jest dalej aktualizowana – hej, nawet na święta! Wow, to się nazywa coś… Zmieniono całą planszę. Od niedawna można pykać też w to na komputerach stacjonarnych, co pokazuje postępy studia. Tworzą też animowaną serię krótkometrażówek! Okej, wracając… W grze chodzi o jedną, bardzo prostą rzecz.

Wystarczy uciekać przed policjantem, który chce złapać nas za to, że niszczymy miasto naszymi sprejami. Wraz z wynikiem rośnie poziom trudności – możemy wtedy korzystać z desek, które są unikalnym i bardzo przydatnym narzędziem. Działają w ten sposób, że naprawiają nasz jeden błąd podczas swojego trwania. Przykładowo – jeżeli wjedziemy w pociąg, przeżyjemy. Możemy rywalizować ze znajomymi na Facebooku, więc na pewno Wam się to szybko nie znudzi! Grę znajdziecie w sklepie. Możecie dodatkowo skorzystać z mikropłatności, dzięki którym uzyskacie dodatkowe postacie, deskorolki czy kredyty. Czy to jest jednak potrzebne? Uważam, że nie, chyba że grać będziecie bardzo, bardzo dużo.

Crossy Road

Jejku, Crossy Road to jedna z najsłodszych gier, z którą miałem do czynienia. Naprawdę! Spójrzcie tylko na jej ikonkę (jest ona ukazana na miniaturze posta) oraz bohaterów gry, którzy są po prostu piękni. Wszystkie plansze zmieniają się w zależności od tego, jaką z nich wybierzemy – dla przykładu, starsza osoba wywoła efekt retro, dinozaury sprawią, że zamiast aut czy pociągów znajdziemy inne potwory i tak dalej. Ciekawie wygląda na przykład trasa pingwina – gra więc nie jest nudna, a rozbudowujemy ją właśnie dzięki losowaniu bohaterów.

Kosztuje to monety (losowanie, o którym wspomniałem wcześniej), które zdobywamy za grę i dobrowolne oglądanie reklam. Apka ma typowy wygląd i efekty dla stylu arcade – pikseli jest dużo, kolory są żywe, a rozgrywka bardzo prosta i przejrzysta. Korzystamy tak naprawdę tylko z przesunięć palców w cztery kierunki – przód, tył, lewo, prawo. Nie ma tutaj żadnych wyznaczonych przycisków. Czego chcieć więcej? Polecam Wam Crossy Road – zdecydowanie! Dostępne jest za darmo w App Store.

Fruit Ninja

Fruit Ninja to mega relaksująca i wciągająca gierka. Musimy przecinać owoce, a bomb mamy zakaz. To ważna kwestia, gdyż jeżeli zrobicie to chociaż raz… Od razu przegrywacie. Trudno ich uniknąć w dalszej części gry, gdyż przedmiotów na ekranie jest tak dużo, że niełatwo te ciemniejsze od nich odróżnić. Na końcu każdej rundy mamy do pokonania ogromny owoc, którego musimy ciąć kilka razy. Im więcej, tym lepiej – bonus za niego jest na tyle ogromny, że może zmienić Waszą sytuację o 180 stopni.

W kwestii zmian – możemy zmieniać ostrza, tła. I choć wydają się to mało znaczące zmiany – hej, naprawdę są one przyjemne! Do dyspozycji mamy kilka trybów, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ja na przykład bardzo lubię tryb arcade, z czym najbardziej kojarzą się właśnie wielokolorowe banany (ukazane na zrzucie poniżej). Cóż, nie chcę też zbyt dużo zdradzać – powinniście to wszystko przetestować sami, aby stwierdzić czy Fruit Ninja powinno zostać z Wami na dłużej. Jeżeli macie w rodzinie małe dzieci, może to okazać się fajnym sposobem na zyskanie chwili dla siebie. Nie dziękujcie! Standardowo, apkę pobierzecie za darmo z App Store.

PAC-MAN 256

Tego klasyka nie można nie znać. Kurczę, będąc jeszcze małym dzieckiem grałem tak dużo w PAC-MANA, że tego nie zliczę. Nie chcę więc wiedzieć, jak wiele razy musiały to robić osoby, które korzystały jeszcze z maszyn, bo opcji innych nie było. Wow! Jeżeli lubicie więc takie klimaty retro, to gra w wersji 256 będzie dla Was idealna. Okej, ale może nie wszyscy są w temacie – po zrzutach co prawda łatwo oszacować o co w niej chodzi, ale lepiej pomogę wyjaśnić.

W grze zjadamy (dosłownie) punkty i obiekty specjalne, którymi są na przykład wiśnia. Gonią nas duszki, a my nie możemy dać się im złapać. Możemy je jednak pokonać dzięki specjalnym efektom, które nakładają na nas właśnie te wcześniej omówione przeze mnie przedmioty. To jest główne założenie tej gry, jednak uwierzcie mi, że stres i chęć zwycięstwa towarzyszy przez całą rozgrywkę. Warto też wspomnieć o tym, że wcześniej grafika PAC-MANa naprawdę była oszczędna – ta edycja jest piękna i spodoba się użytkownikom w każdym wieku, szczególnie tym, co dobrze wspominają go z przeszłości. Kto wie, może polubią go też nowi, młodzi gracze? Lećcie do App Store i się przekonajcie – za darmo.

To już wszystkie gry z tego zestawienia. Mam nadzieję, że choć jedna z nich znajdzie się na Waszych iUrządzeniach. Trzymajcie się i do zobaczenia już w… Następnym roku!

Przegląd gier typu arcade z App Store, czyli sposób na skok w przeszłość!

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/