Jak odtworzyć muzykę z iPhone przez bluetooth w starym aucie?

Jak odtworzyć muzykę z iPhone przez bluetooth w starym aucie?

Jak odtworzyć muzykę z iPhone przez bluetooth w starym aucie?

70
0

No właśnie… oto jest pytanie! Nie każdego kierowcę stać na auto wyposażone w łączność bezprzewodową z telefonem. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi opłatami bądź zakupem nowego radia. A co gdyby dało się to zrobić taniej… i szybciej? Zapraszam!

Muzyka w aucie

Każdy kierowca lubi słuchać muzyki. Nie oszukujmy się – nieważne czy jesteś mamą, babcią, dziadkiem, inżynierem, lekarzem czy artystą – mogę się założyć, że w twoim aucie od czasu do czasu chociażby leci muzyka. Fajna muzyka potrafi nam nie tylko umilić podróż, ale pomóc np. w podróży z innymi osobami, kiedy panuje niezręczna cisza (kto choć raz jechał BlaBlaCarem, ten zrozumie…) Zazwyczaj auta z lat 2005-2012 nie są wyposażone w bluetooth, a większość z nich nie ma nawet złącza AUX (jack 3,5 mm). Co zrobić, kiedy jesteśmy właścicielami takiego auta, a chcemy słuchać swoich playlist? Pozostaje inwestycja w… nowe auto, nowe radio lub transmiter FB obsługujący technologię Bluetooth.

Bluetooth – ale jak on działa?

Abyście lepiej mogli zrozumieć cały mechanizm na jakim opiera się działanie transmitera FM w aucie, muszę pokrótce wyjaśnić wam czym jest technologia Bluetooth. Nie każdy musi znać się na technologii, jednakże warto wiedzieć z czym będziemy mieć do czynienia. W prostym wytłumaczeniu wam zasad działania Bluetooth pomoże mi strona supportu Sony, którą znajdziecie tutaj – *KLIK*


Bluetooth® to technologia bezprzewodowa krótkiego zasięgu umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami cyfrowymi, na przykład komputerem lub cyfrowym aparatem fotograficznym. Technologia bezprzewodowa BLUETOOTH działa w zasięgu około 10 m.

Zwykle łączność nawiązywana jest między 2 urządzeniami, ale niektóre urządzenia można równocześnie podłączyć do kilku innych urządzeń.

Do nawiązania połączenia nie ma potrzeby stosowania kabla. Nie jest również konieczne, aby urządzenia były skierowane ku sobie, jak w przypadku technologii podczerwieni. Z urządzenia takiego można na przykład korzystać, gdy znajduje się ono w torebce lub w kieszeni.

Standard BLUETOOTH to międzynarodowa norma wspierana przez tysiące firm na całym świecie i stosowana przez różne firmy na świecie.

Götze & Jensen FT002

Jeżeli zadecydowaliście, że nie uśmiecha wam się kupno nowego auta, na wymianie radia znacie się jak baletnica na broni jądrowej, a ten cały Bluetooth to w sumie spoko ziomek – mam dla was rozwiązanie. Jest nim transmiter FT002 od Götze & Jensen. Małe urządzenie, które wpięte w zapalniczkę waszego auta może zdziałać cuda.

Jak on się łączy?!

Dzięki radiu w waszym aucie transmiter może nadawać sygnał FM z zawartości waszego Pendrive, karty micro SD lub połączenia bluetooth wprost do radia, a ono do głośników w aucie. To trochę tak, jak gdyby FT002 zrobił z waszego auta mobilną stację radiową, nad którą tylko wy macie kontrolę. Tak jak już wspomniałem wyżej – transmiter poza technologią łączności bluetooth obsługuje także zwykłego pendrive, karty micro SD oraz złącze Jack 3,5 mm, które jak zapewne wiecie nie jest obecne w iPhonach od modelu 7 w górę. Jeżeli nie zależy wam na gnieździe USB, to możecie wykorzystać je jako ładowarkę waszego smartfona – dwie pieczenie na jednym ogniu. 🔥🔋

Jak sparować FT002 z radiem?

To także niezwykle prosta czynność. Wyjmujecie urządzenie z pudełka i wykonujecie następujące kroki:

 1. Uruchom auto, włącz radio
 2. Wepnij transmiter od Götze & Jensen w gniazdo zapalniczki – ekran powinien zapalić się na czerwono
 3. Wyszukaj w radiu dowolną pustą stację (pusta stacja – taka, na której występuje tylko szum)
 4. Tą samą stację musisz ustawić na swoim transmiterze przyciskami znajdującymi się na jego lewym boku.
 5. Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, weź w dłoń smartfon i wyszukaj w oknie bluetooth urządzenie o nazwie FT002, następnie się z nim połącz.
 6. Gotowe! Możesz słuchać swoich playlist bez końca.

Wygoda i bezpieczeństwo

Nie muszę tłumaczyć wam, jak nieodpowiedzialne i niebezpieczne jest prowadzenie auta i jednoczesna zabawa smartfonem. Nawet, jeżeli chcemy tylko zmienić piosenkę – w każdej sekundzie ktoś może wyskoczyć nam na drogę i co wtedy? Tragedia. Dzięki transmiterowi możecie odbierać połączenia w trybie głośnomówiącym, dzięki czemu wasza uwaga skupia się nie na telefonie, a na jezdni. FT002 nie tylko umili wam jazdę autem odtwarzając wasze ulubione piosenki, ale zapewni także bezpieczeństwo podczas rozmów telefonicznych.


Czy zniekształca dźwięk?

Nie. Chociaż w sumie to tak! Zniekształca, ale na plus! Martwiłem się o basy, że będzie je zjadać, oraz o to, że będzie powodował opóźnienie względem smartfona, a nawet o głośność. Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane po pierwszej rozmowie telefonicznej oraz pierwszej odsłuchanej piosence. Głos rozmówcy jest wyraźny, czysty oraz wystarczający głośny. Piosenki zaś mają delikatnie podbite basy (!) względem tego samego, tylko odtworzonego po prostu z radia. Z jakości dźwięku wydobywającego się z tego malca jestem naprawdę bardzo, ale to bardzo zadowolony.

Czysta specyfikacja (może niektórych zanudzić na śmierć)

Jeżeli interesują was parametry FT002, to proszę bardzo! Oto co oferuje nam ten transmiter:

 • Częstotliwość 87,5 – 108,0 MHZ
 • Zniekształcenie przesyłu <1%
 • Zasięg działania transmitera <3 metrów
 • Bluetooth 2.1 +EDR
 • Napięcie wyjściowe portu USB 5V
 • Czytnik kart micro SD
 • Złącze AUX
 • Port USB
 • Wsparcie dla protokołów A2DP/AVRCP/HSP/HFP
 • Tryb głośnomówiący

Gdzie kupić i za ile?

Ja swój transmiter kupiłem w sieci sklepów Media Expert za kwotę 99 złotych. Czy to dużo? Sporo, można znaleźć tańsze transmitery FM niż FT002, ale wtedy ich jakość może pozostawiać nam wiele do życzenia. Z tego co się orientuje, model ten można nabyć nieco taniej na Aliexpres, więc polecam się rozejrzeć również tam, jeżeli tylko macie więcej czasu i cierpliwości. Polecam wam Transmiter Götze & Jensen FT002 z całego serca, gdyż jeżdżę z nim już miesiąc i jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Można powiedzieć, że polubiłem tego malca i nie wyobrażam sobie teraz jazdy bez niego.

Jak odtworzyć muzykę z iPhone przez bluetooth w starym aucie?

(70)

Zalety Wady

Zalety

 • Jakość wykonania
 • Ilość złącz
 • Jakość dźwięku
 • Możliwość ładowania telefonu
 • Obrotowy trzonek, dzięki czemu wpasuje się do każdej wtyczki

Wady

 • Cena
 • Dostępność może sprawiać problem
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/