Podstawy Smart Home: Jak skonfigurować głośnik Google?

Podstawy Smart Home: Jak skonfigurować głośnik Google?

0

Opisuję od pewnego czasu różne elementy, urządzenia czy porady dotyczące zagadnień Smart Home, jednakże nigdy nie wpadłem na to, aby wytłumaczyć wam jak zabrać się do pierwszej konfiguracji głośnika. Dziś zatem ukłon w stronę początkujących – gdyż ten artykuł jest przeznaczony głównie dla was. Zapraszam! 

Konfiguracja pierwszego głośnika – aplikacja.

Na samym wstępie potrenować będziecie aplikacji, gdyż to dzięki niej będzie działa się cała magia. Pobierzecie ją za darmo z AppStore klikając tutaj – *KLIK*. Kiedy pobraliście mapkę, musicie zalogować się w niej na swoje konto Google. Następnie zaczynamy konfigurację!

Wyszukiwanie urządzenia:

  1. Wchodzimy w aplikację Google Home
  2. W lewym górnym rogu ekranu klikamy „+”
  3. Z dostępnych opcji musimy wybrać „Skonfiguruj urządzenie” 
  4. Następnie w kategorii „Nowe urządzenia” wybieramy opcję „Konfigurowanie nowych urządzeń” z ikonką domu po lewej stronie. 
  5. Google poprosi nas o wybranie istniejącego / utworzenie nowego domu. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami.
  6. Aplikacja rozpocznie poszukiwanie naszego głośnika (który musi być wpięty do zasilania) i po chwili powinna powitać nas dużym napisem „Urządzenie w pobliżu”.
  7. Z listy dostępnych urządzeń musimy wybrać nasz głośnik. W moim przypadku jest to Nest Mini.

Łączenie się z urządzeniem i podstawowa konfiguracja:

  1. Aplikacja powinna połączyć nas z głośnikiem. Jeżeli wszystko pójdzie prawidłowo powinniśmy usłyszeć dźwięk wydobywający się z głośnika. Aplikacja zapyta was, czy było słychać dźwięk – jeśli tak, odpowiedzcie „Tak”.
  2. Aplikacja zapyta, czy wyrażamy zgodę na „Ulepszanie urządzenia” – chodzi o wysyłanie próbek głosu, statystyk, raportów o błędach itp. Do Google. Pozostawiam to wam jako wybór opcjonalny, natomiast ja z tej opcji nie skorzystam.
  3. Następnym krokiem obowiązkowym jest wybranie pomieszczenia w którym głośnik się znajduje. Jeżeli chcecie, to możecie utworzyć sobie własne, nietypowe pomieszczenie. Np. „Sypialnia nr. 4” czy coś takiego. U mnie możecie zobaczyć np. „Car”, ponieważ z jednego głośnika korzystam w aucie.
  4. Z listy dostępnych sieci bezprzewodowych musicie wybrać waszą, ale jest jeden haczyk! Wasze WiFi musi działać w częstotliwości 2,4 GHz – ponieważ 5 GHz nie jest obsługiwane. Dlatego wybieram moją drugą sieć, czyli Orange Światłowód. Wpisujecie hasło do waszej sieci i aplikacja rozpoczyna uwierzytelnianie głośnika z waszym internetem.
  5. Po zakończeniu kroku czwartego, przychodzi pora na wybór języka. Oczywiście zapewne wiecie, że Google Home/Nest nie współpracują jeszcze z naszym ojczystym językiem, więc będziecie musieli posłużyć się tym, który dostępny jest na liście. W moim przypadku będzie to Angielski (Stany Zjednoczone).

Konfigurowanie opcjonalne:

  1. Konfiguracja Asystenta Google – czyli typowy ekran, który każdy przeklikuje. Jeżeli jednak chcecie się dowiedzieć czegoś o sposobie działania asystenta, partnerach Google czy o prywatności – możecie się tutaj na chwilę zatrzymać i poczytać. Warto zaznaczyć, iż Google informuje nas, że powinniśmy powiedzieć swoim gościom o tym, że w domu jest Głośnik, który może nagrywać nasze rozmowy. Ciekawe
  2. Konfiguracja Voice Match (opcjonalna) – asystent dzięki próbce waszego głosu będzie personalizować odpowiedzi specjalnie pod was. Zapytacie o wydarzenie z kalendarza – poda wam wasz kalendarz, nie chłopaka. Zapytacie o ulubioną playlistę? Poda waszą, a nie mamy. Super opcja którą polecam skonfigurować, jeżeli z głośnika będzie korzystać więcej osób niż jedna. Będziecie musieli odpowiedzieć kilka razy na wybrane przez głośnik frazy, typu: „Okay Google, what’s the weather?”.
  3. Domyślna usługa muzyczna (opcjonalne) – w tym kroku wybieracie z jakiego serwisu poleci muzyka, jeżeli poprosić głośnik o uruchomienie jej. Przykładowo, jeżeli korzystacie z Muzyki Google Play lub YouTube Music, to po wypowiedzeniu „Hey Google, play Ariana Grande” – głośnik odtworzy muzykę z wybranej przez was usługi. W moim przypadku będzie to Spotify Premium. 
  4. Rozmowy Google Duo (opcjonalne) – opcja pozwalająca dzwonić wam i odbierać połączenia na głośniku poprzez usługę Google Duo. Fajny bajer, kiedy chcecie skontaktować się z kimś z domu, a ma np. Wyciszony telefon. Chcąc spokojnie żyć, będzie musiał odebrać, bo głośnik dzwoni bardzo głośno. Serio.
  5. Podsumowanie – czyli wszystko co ustawiliście w jednym miejscu. Możecie tutaj szybko przejrzeć takie rzeczy jak wasz adres, wybrane WiFi czy usługi. Takie krótkie sprawdzenie, czy aby na pewno  wszystko się zgadza.

Informacje o sterowaniu:

  • Odtwarzanie muzyki – poprzez puknięcie w górę głośnika możecie zatrzymać bądź odtworzyć muzykę.
  • Zmienianie głośności – dotykając prawego lub lewego boku możecie zmienić głośność.
  • Wyciszenie mikrofonu – jeżeli chcecie całkowicie wyłączyć mikrofon, musicie przełączyć suwak z tyłu urządzenia. Diody powinny zapalić się na pomarańczowo.

To już wszystko! Wasze urządzenie jest już skonfigurowane i gotowe do działania. Teraz możecie wypróbować swojego asystenta zadając mu kilka pytań, czy każąc wykonać jakąś czynność (np wyłączyć światła, o ile posiadacie takie sterowane poprzez Google Assistant).

Konfiguracja głośników nie należy do najtrudniejszych rzeczy na świecie, jednakże jak we wszystkim – można popełnić błąd. Źle wybrana sieć (5 GHz) i potem godziny zastanawiania się „dlaczego mój głośnik nie chce działać?!”. Żeby uniknąć takich dramatów, powstał właśnie ten poradnik, który mam nadzieje w przystępny dla każdego sposób pokazuje jak to ogarnąć. Konfiguracja każdego z glośników (Google Home Mini, Google Nest Mini, Google Home, Google Home Hub) wygląda praktycznie identycznie. W przypadku Huba aplikacja zapyta was jeszcze o rozpoznawanie twarzy itp. – czyli o funkcje, którą ma tylko to urządzenie. W razie jakichkolwiek problemów możecie kontaktować się z anglojęzycznym supportem Google oraz pisać do mnie, w razie możliwości postaram się pomóc.

4.7/5 - (8)
Dominik Rudkowski Hej! Fajnie że tu wpadłeś :)Możesz zajrzeć także tutaj: Instagram: https://www.instagram.com/dominikrudkowski/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *