Home Newsy Petycje dotyczące poprawy jakości pracy i wyzyskiwania pracowników przez Apple zostaną złożone już jutro!
Petycje dotyczące poprawy jakości pracy i wyzyskiwania pracowników przez Apple zostaną złożone już jutro!
2

Petycje dotyczące poprawy jakości pracy i wyzyskiwania pracowników przez Apple zostaną złożone już jutro!

2

AppleDwie petycje, kierujące prośbę do Apple, o poprawienie warunków pracy w zagranicznych zakładach produkcyjnych przed przystąpieniem do produkcji iPhone’a 5, zostaną przekazane na ręce przedstawicieli poszczególnych punktów sprzedaży detalicznej przedsiębiorstwa w dniu jutrzejszym.

W dzisiejszym oświadczeniu, organizacja SumOfUs poinformowała, że posiada plany wręczenia własnej petycji, razem z przedstawicielami Change.org w różnych miejscach świata, między innymi w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie, Sydney oraz Bangalore.
Biorąc pod uwagę łączną liczbę podpisów pod obiema petycjami, jest ich ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy, co jest naprawdę sporą liczbą. Warto zaznaczyć, że SumOfUS zebrało 55 tysięcy podpisów, z czego aż połowa należało do osób, które podawały się za aktywnych użytkowników iPhone?ów. Osobna petycja, umieszczona na Change.org, prosząca o ochronę pracowników w chińskich fabrykach, otrzymała ponad 194 tysiące podpisów.

Obie petycje zostały ogłoszone pod koniec zeszłego miesiąca, jako następstwo kilku śledczych opowieści opublikowanych przez The New York Times, które miały niejako pokazać prawdziwy obraz pracy i kwestii bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych Apple znajdujących się zagranicą oraz politykę przedsiębiorstwa, która zakazywała wprowadzanie jakichkolwiek ulepszeń do dotychczasowego systemu traktowania zatrudnionych.

Czy Apple jest w stanie wpłynąć na sytuację w tychże fabrykach? Jak najbardziej. Według anonimowego informatora z wnętrza Apple, wystarczy tylko, że przedsiębiorstwo zażąda wprowadzenia zmian i takowe będą musiały mieć miejsce.

Jak już wspominano wcześniej, obie petycje mają trafić do sklepów Apple jutro, z czego o godzinie dziesiątej, odbyć ma się hapenning pod nowo otwartym sklepem w Grand Central. Osoby domagające się wprowadzenia przez Apple zmian zapowiedziały, że pojawiają się z transparentami oraz drukowanymi materiałami informacyjnymi, które rozdawać będą przechodniom.

Chociaż działanie osób zbierających podpisy i chcących wręczyć petycje wydaje się jak najbardziej szlachetne, to musimy pamiętać, że życie w krajach pierwszego świata, a szczególnie w USA, różni się całkowicie od rzeczywistości panującej w większości krajów azjatyckich, między innymi w Chinach. O ile, stawki przeciętnego pracownika firmy Apple w zagranicznych fabrykach mogą nam wydawać się niewolnicze lub niegodziwie niskie, to dla osób w nich zatrudnionych, jest to niezwykle często jedyna szansa i perspektywa zarobku, nierzadko kilkukrotnie większego niż w przypadku pracy u rodzimych przedsiębiorców. Problem nie jest więc tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoimi opiniami! 🙂

Źrodło: cnet.com

Comment(2)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *