Home Artykuły Jak odstąpić od programu publicznych testów systemu iOS
Jak odstąpić od programu publicznych testów systemu iOS

Jak odstąpić od programu publicznych testów systemu iOS

0

Apple chcąc poszerzyć grono osób testujących poglądowe wersje systemów po to by szybciej w nich wyłapać nawet najmniejsze niedociągnięcia wprowadziło w marcu 2015 roku program publicznych testów dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy się zarejestrować na [dedykowanej stronie], pobrać na urządzenie odpowiedni profil, zrestartować sprzęt i można cieszyć się nowymi funkcjami jeszcze przed ich oficjalną premierą.

Dobro

Rozwiązanie to spotkało się ze sporą aprobatą ze strony zwykłych użytkowników, którzy nie posiadają dostępu do konta deweloperskiego, a ciekawi są możliwości jakie niesie ze sobą nowe oprogramowanie zanim to ostatecznie trafi do oficjalnego kanału dystrybucji. Zazwyczaj można zainstalować nowy twór na blisko dwa miesiące przed premierą finalnej wersji, co postrzegane jest jako przywilej i motywuje użytkownika do rejestracji w programie publicznych testów. Trzeba dodać, że cały proceder jest także darmowy.

Zło

Druga strona medalu już nie jest taka różowa, bowiem trzeba zdać sobie sprawę ze skutków obcowania z softem naszpikowanym błędami, w którym szwankują zarazem kwestie bezpieczeństwa i stabilność działania. Już po instalacji może okazać się, że niektóre aplikacje w ogóle nie działają, część starszych funkcji jest dezaktywowana, system wiesza się, przegrzewa urządzenie, a na domiar złego bateria traci na swojej żywotności i częściej trzeba dbać o jej ładowanie.

Przystępując do programu publicznych testów podpisujemy się również pod klauzulą ostrzegającą, iż testowe oprogramowanie instalujemy na własną odpowiedzialność, a firma nie ponosi żadnych konsekwencji związanych z wadliwym działaniem softu i jego negatywnym skutkiem na sprzęt, wliczając w to jego trwałe uszkodzenie.

Rezygnuję, wracam do oficjalnej wersji softu iOS

Ciekawość nowych funkcji jest często silniejsza niż zdrowy rozsądek, a zderzenie z irytującą rzeczywistością po instalacji beta wersji wywołuje panikę i mnóstwo pytań co zrobić, by wrócić do stabilnej odsłony systemu. W tym poradniku pokażemy jak w takiej sytuacji należy się zachować.

Jak pisałem już kilka zdań wcześniej przystąpienie do publicznych testów i dopisanie do nich urządzenia wiąże się z pobraniem i zainstalowaniem w jego pamięci specjalnego profilu zaufanego. Chcąc usunąć iPhone’a lub iPada z bazy sprzętu testowego musimy owy profil usunąć. Gdzie go szukać w systemie iOS?

Trzeba udać się do Ustawień systemowych i zakładki Ogólne. W dolnej części wyświetlanych opcji znajdziemy sekcję Profil. Po jej wybraniu oprogramowanie wyświetli wszystkie zainstalowane profile uprawniające nad do czegoś. My szukamy iOS Beta Software Profile. Po jego wybraniu ukaże się nam opcja Usuń, z której korzystamy. Pozostaje już teraz zrestartować urządzenie. Od tej chwili po ponownym uruchomieniu w sklepowej zakładce Uaktualnienia pojawiać się będą wyłącznie oficjalne, finalne wersje aktualizacji systemowych.

 

Jak odstąpić od programu publicznych testów systemu iOS

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)