Nowa linia głośników mobilnych Xblitz – JOY | HARMONY | GLOW – Recenzja porównawcza

Nowa linia głośników mobilnych Xblitz – JOY | HARMONY | GLOW – Recenzja porównawcza

Nowa linia głośników mobilnych Xblitz – JOY | HARMONY | GLOW – Recenzja porównawcza

0

Xblitz zaskakuje nas nowymi produktami już od jakiegoś czasu. Tym razem do testów dostaliśmy trzech przedstawicieli najnowszej linii głośników mobilnych Bluetooth – Xblitz Joy, Xblitz GLOW oraz Xblitz Harmony. Każdy z nich jest głośnikiem mobilnym z komunikacją bluetooth, ale przy tym każdy z nich jest inny i oferuje zupełnie inne funkcje dodatkowe, które definiują jego zastosowanie. Który podoba Wam się najbardziej?

Xblitz JOY muzyka z bluetooth, radia FM, karty pamięci i AUX gdziekolwiek jesteś

Xblitz JOY to najmniejszy z przedstawicieli nowej serii mobilnych głośników marki Xblitz. Najmniejszy, nie oznacza wcale najmniej funkcjonalny. Ten model poza komunikacją Bluetooth, oferuje także wbudowane radio FM oraz odtwarzanie utworów z wbudowanego czytnika kart pamięci microSD.

Jest to głośnik w pełni mobilny z racji swoich niewielkich gabarytów i masy. Jego rozmiary to 79 x 69 x 176 mm, a masa nie przekracza 0.5 kilograma. Producent zadbał o to, aby w zestawie znalazły się niezbędne akcesoria jak przewód USB do ładowania wbudowanego akumulatora o pojemności 1800mAh oraz JACK-JACK do skorzystania z portu AUX, pozwalającego na podanie sygnału dźwiękowego z dowolnego źródła dźwięku (odtwarzacz muzyczny, telefon itd.).

Obudowa urządzenia wykonana została z przyjemnego, matowego tworzywa sztucznego. Na górnej podstawie znajdziemy panel sterowania. Pozwala on przełączać utwory z odtwarzaczu muzycznym, sterowania poziomem głośności, ale również wznawiać i pauzować odtwarzanie czy zarządzać połączeniami głosowymi, ponieważ JOY to także całkiem sprawny głośnik do rozmów konferencyjnych wyposażony w dwa mikrofony.

Pozostaje jeszcze klawisz M. Jest to przełącznikiem trybu pracy. Każde jego naciśnięcie pozwala zmienić tryb pracy na Bluetooth, odtwarzanie z karty pamięci (czytnik znajduje się z tyłu), radio FM z funkcję automatycznego wyszukiwania radiostacji czy AUX (ten także jest z tyłu).

Front głośnika niemal w całości pokrywa materiałowa maskownica zasłaniająca dwa 5W przetworniki stereo. Przyznacie, że ten granat jest bardzo sexy i fajnie się komponuje z całą resztę obudowy. Nie mówiąc już o tym subtelnym, lekko doświetlającym całość podświetleniu białymi diodami LED w krawędzi z prawej strony.

Tu jednak jeden przytyk – podświetlenia nie można wyłączyć, dlatego jeżeli właśnie pomyślałeś, że będzie to fajny głośnik do sypialni, który pozwoli ci zasnąć przy ulubionej nocnej audycji, to sorry. Przynajmniej u mnie rozświetla całą sypialnię.

Dźwiękowo urządzenie daje radę. Jest głośne, a stereofoniczny dźwięk to zawsze stereo, które daje więcej funu niż monofoniczny, który najczęściej oferuję tego typu małe konstrukcje. Największe problemy urządzenie ma, jak można się domyślić, z dolnymi partiami.

Po prostu brakuje mu dociążenia basowych rejestrów, przez co fani ciężkich kawałków nie będą zaspokojeni. Natomiast nie każdy lubi łupanki, a odtwarzanie popularnych kawałków czy słuchanie radiowych nagrań odbywa się bez zastrzeżeń i potrafi całkiem fajnie uprzyjemnić chwile podczas pracy.

Nie testowałem pracy z karty pamięci. Nie pamiętam, kiedy to ostatni raz poszukiwałem jakichś nagrań w mp3. Dzisiejszy świat muzyki streamingiem stoi, dlatego choć miło, że producent pomyślał o dodaniu czytnika kart pamięci, to obawiam się, że niewielu z niego skorzysta.

Czas pracy na baterii to nawet 6 godzin ciągłego grania z niemal pełną głośnością. Dużo jak na tak niewielki akumulator o pojemności 1800mAh. Niewielka bateria pozwoliło zamknąć to sprytne urządzenie w wadze nieprzekraczającej połowy kilograma. Jeżeli ktoś poszukuje bardzo mobilnego i przyjemnie grającego głośnika, to Xblitz Joy spełni jego wymagania. Przy tym jest ładny i nie będzie wstyd go wyjąć z plecaka.

 

Xblitz GLOW wodoodporny głośnik bluetooth z czaderskim podświetleniem 

Według mnie model GLOW to najbardziej „WOW-model” z całej oferty Xblitz. Jego kolorowe podświetlenie RGB daje fajny, gadżeciarski efekt wielokolorowego podświetlenia. Głośnik wygląda trochę jak termos, ale użyte materiały w połączeniu z ciekawym wzornictwem sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie.

W zestawie z tym urządzeniem podobnie, jak w modelu JOY, znalazł się przewód do ładowania wbudowanej baterii o pojemności 2200mAh. Niestety, ale większa pojemność akumulatora w tym przypadku nie przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii, ponieważ dodatkową energię zjada nam podświetlenie.

Z tego też powodu, w zależności od źródła dźwięku oraz poziomu głośności, urządzenie pozwala na pracę bez zasilacza przez około 4 do 8 godzin.

Panel sterowania znajdujący się na górze umożliwia regulację poziomu głośności, wznawianie oraz pauzowanie odtwarzania, a także sterowanie kolorem oświetlenia. Niestety, nie pozwala na przełączanie utworów. Dlatego też zarządzanie odtwarzaniem musi się odbywać z poziomu tabletu czy smartfona.

Funkcjonalnie GLOW nie jest tak dobry jak jego mniejszy brat Joy. Nie ma czytnika kart pamięci microSD. Nie posiada także wbudowanego radia FM. Posiada natomiast wbudowane złącze AUX, a w zestawie znajdziemy potrzeby do połączenia przewód JACK-JACK.

Jest natomiast znacznie lepszy dźwiękowo, choć i tu kryją się dwa przetworniki od średnicy 45mm, jednak napędzane wzmacniaczem klasy D, a nie AB/D jako to ma miejsce u malucha. Empirycznie porównując GLOW oferuje znacznie szerszy zakres tonalny, a szczególnie dużo lepiej reprodukowane dolne rejestry niż JOY.

Jeżeli nie wyobrażacie sobie muzyki bez wyraźnie słyszalnego basu, musicie wybrać GLOW, mimo, że jest mniej funkcjonalny.

GLOW to podobnie jak JOY dobry głośnik mobilny. Będzie jednak lepszy na wypady w teren czy na plażę, a to dlatego, że jest głośnikiem wodoodpornym. Jeżeli przypadkowo go oblejecie lub spadnie deszcz, nie powinno się mu nic stać.

Xblitz HARMONY – głośnik wielozadaniowy z wbudowanym zegarem i nocną lampką

HARMONY to najbardziej wszechstronny głośnik z całej trójki. Jest także najlepszy pod względem dźwiękowym, ale również funkcjonalnym, choć nie nadaje się za bardzo do zabrania go na plaże z racji całkowitego braku szczelności na zachlapania. W zasadzie to głośnik typowo do sypialni.

Posiada wbudowany zegar cyfrowy z funkcją sterowania intensywnością świecenia, aby zbytnio nie przeszkadzał w ciemnym pomieszczeniu, a także z dwoma alarmami, które można wprowadzać w tryb drzemki.

Ponadto głośnik ten oferuje możliwość słuchania muzyki z bluetooth, wbudowanego radia fm, portu USB do którego możemy podłączyć pendriva, karty pamięci microSD, którą wetkniemy z tyłu obudowy czy złącza AUX. Sami widzicie, że możliwości jest mnóstwo.

Dodatkowo producent umieścił podświetlenie LED, dzięki czemu głośnik ma być swego rodzaju lampką nocną. Trzeba przyznać, że ciekawe rozwiązanie. Jeżeli podświetlenie nas przeszkadza, możemy je wyłączyć wraz z zegarem. Mimo wyłączenia, budzik oczywiście zadziała i nas obudzi.

HARMONY oferuje także najlepszy dźwięk. Wyposażony został w dwa 6W przetworniki o średnicy 52mm. Wydobywający się z niego dźwięk charakteryzuje się dużą skutecznością i przede wszystkim bardzo głębokim basem. Z całej trójki to on oferuje najlepsze dźwiękowe doznania, choć jest urządzeniem typowo domowym, do używania o poranku w sypialni.

Xblitz Harmony zasilany jest wbudowanej baterii o pojemności 2200mAh. Czas pracy, jaki oferuje to w zależności od źródła dźwięku i poziomu głośności, między 4 a 8 godzin.

Podsumowując

Sami przyznacie, że nowe głośniki mobilne Xblitz to ciekawe i wszechstronne urządzenia, które spełnią oczekiwania większości użytkowników.

Dla mnie najbardziej interesujący jest model GLOW, który choć z całej trójki jest najmniej funkcjonalny, to wygląda najlepiej, a oferowany przez niego dźwięk spełnia moje oczekiwania głośnika przenośnego. Jeżeli zależałoby mi na tym, aby głośnik był tani, oferował długi czas pracy i wiele możliwości podłączenia źródeł, JOY byłby bezkonkurencyjny.

HARMONY, to jak pisałem w poświęconych my akapitach – typowo domowe urządzenie, które od święta można wynieść na zewnątrz i cieszyć się pracą na baterii. Jednak najlepiej sprawdzi się w sypialni. Który ty wybierzesz?

Nowa linia głośników mobilnych Xblitz – JOY | HARMONY | GLOW – Recenzja porównawcza

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.