Home Artykuły MacBook a iPad do szkoły i na studia – co wybrać?
MacBook a iPad do szkoły i na studia – co wybrać?

MacBook a iPad do szkoły i na studia – co wybrać?

0

Cześć wszystkim! Jako, że rok szkolny i akademicki zbliżają się coraz większymi krokami, a każdy z nas z wyprzedzeniem musi kupić sprzęt, gdyż do najtańszych on nie należy – postanowiłem stworzyć artykuł, gdzie porównamy sobie MacBooka oraz iPada do szkoły i na studia. Nie przedłużając – zapraszam!

MacBook a iPad do szkoły i na studia – co wybrać?

Artykuł podzielimy sobie na czynności, gdzie w każdej będę przydzielać zwycięzcę. Pamiętajcie, że tylko od Waszych preferencji zależy to, co zwycięży. Wszystkiego dowiecie się zresztą niżej. Zaczynamy od pierwszej kategorii, czyli…

Nauka zdalna

Nie ukrywajmy, że nadal żyjemy podczas pandemii i nie wiemy, jak to wszystko dalej się potoczy. Być może będziemy musieli powrócić do zdalnego trybu nauczania – czy nam się to podoba, czy też nie. Odchodząc od tego typu tematów, a skupiając się na technologii – oba sprzęty sprawdzą się przy tym naprawdę dobrze. Uważam jednak, że na zajęciach, gdzie musimy udostępnić naszą kamerkę lub korzystać z różnych programów, przyda się nam bardziej MacBook. Choć system Windows oferuje większą swobodę w instalacji programów komputerowych, to na MacBooka i tak znajdziecie większość z nich. iPad to coś pomiędzy MacBookiem a iPhonem, przez co nie możemy na ten moment instalować na nim tego typu aplikacji, a rozmowa na kamerce, podczas gdy może on nam upaść… Nie musi należeć do najprzyjemniejszych. Szczególnie dla wykładowcy lub nauczyciela.

Źródło: apple.com

Chyba, że podczas zajęć lekcyjnych śpicie… A wiem, że każdy to robi. Wtedy iPad będzie nieco poręczniejszy, aby wziąć go ze sobą do łóżka. Oczywiście do tego nie zachęcam i żartuję! Chociaż…

Rozrywka

Na laptopa możecie zainstalować gry, ale uważam, że iPad da Wam wiele więcej rozrywki. Możecie dokupić Apple Pencil i zagłębić się w świat rysowania, albo skorzystać z wielu ciekawych tytułów dostępnych za darmo w App Store. Warto też przejrzeć ofertę Apple Arcade, gdzie czeka na Was wiele świetnych gier za małe pieniądze. iPad będzie też lepszy pod tym względem, że jest nieco lżejszy i wygodniej trzymać go podczas odpoczynku w łóżku i oglądania Netflixa czy YouTube’a. Skorzystacie też z aplikacji mediów społecznościowych – to plus, bo ich wersje internetowe, a w szczególności Facebooka, to istny dramat.

Rozmowy w czasie wolnym

Nie tylko nauką człowiek żyje – może skorzystać ze sprzętu w ciekawszy sposób. Nie oszukujmy się – nikt nie rozmawia przez iPada jak przez telefon. Oba urządzenia są jednak bardzo wygodne do rozmowy z bliskimi, czy to przez kamerkę czy zwykłe audio. Tutaj musicie zdecydować sami, jednak osobiście wybieram iPada. Mogę nosić go po całym domu lub nawet wyjść do ogródka i nadal mieć bliskich pod ręką. No… Może niedosłownie. Nie muszę nosić ze sobą cięższego MacBooka, w szczególności modeli typu Pro, które niemało ważą. Jeżeli jednak chcecie połączyć się na kamerce – praktycznie tak samo, jak w przypadku e-lekcji, MacBook może okazać się lepszą opcją, gdyż można go po prostu postawić i ustawić ekran z kamerą pod dowolnym kątem.

Źródło: apple.com

Czysta praca

W tej konkurencji bez dwóch zdań wygrywa MacBook. Choć na iPadzie możecie stworzyć prezentacje lub nawet napisać coś w programach typu Word, bez dodatkowej klawiatury będzie to naprawdę uciążliwe i zrezygnujecie z tego po kilku chwilach. Fizyczna klawiatura pozwoli Wam napisać wszystko o wiele szybciej, przez co nauka będzie o wiele sprawniejsza i bardziej efektywna. Nikt bowiem nie lubi siedzieć nad czymś godzinami wtedy, gdy dostępna jest szybsza opcja. Jeżeli więc wiecie, że pisać będziecie naprawdę dużo i to głównie na tym polegać będzie Wasza praca – koniecznie wybierzcie MacBooka lub dokupcie (niezbyt tanią) klawiaturę do iPada.

Źródło: apple.com

Jeżeli tworzycie notatki pisemnie (na kartce) lub cyfrowo w aplikacjach służących do tworzenia notatek pisemnych – iPad może okazać się również przyjemnym narzędziem do pracy. Warto dodać, że na rynku dostępne są także folie ochronne na ekran, które mają imitować poczucie, jakbyście pisali ołówkiem po prawdziwym papierze. To jednak ważna informacja dla potencjalnych posiadaczy Apple Pencila.

Poręczność

Remis. Oba urządzenia bez problemu zmieszczą się do każdej torby i nie będą jej obciążać. Jeżeli więc wrócicie na uczelnie lub będziecie musieli raz na jakiś czas przedstawić coś w szkole, bo wiemy jak działa szkolny sprzęt – nie odczujecie różnicy w ciężarze torby. Warto jednak dokupić specjalne etui, zarówno na jedno lub drugie urządzenie, aby podczas transportu nic mu się nie stało.

Źródło: apple.com

Model, podsumowanie

Artykuł nie ma na celu zaproponować Wam konkretnego modelu, a jedynie typ urządzenia do nauki na studia lub do szkoły. Warto mieć jednak na uwadze, że do samej pracy nie jest potrzebne urządzenie typu Pro – polecam je wtedy, gdy robić chcecie na nich coś więcej, na przykład montować filmy, edytować zdjęcia i tak dalej. MacBook jest zdecydowanie lepszą opcją dla osób, które korzystać będą z klawiatury i cenią sobie komfort pracy przy biurku. Jeżeli lubicie pracować w plenerze i tworzyć notatki w formie pisemnej, a chcecie, aby wybrane urządzenie było dla Was także formą rozrywki – może okazać się, że iPad został stworzony właśnie dla Was. W razie pytań – zapraszam do sekcji komentarzy niżej.

MacBook a iPad do szkoły i na studia – co wybrać?

4/5 - (3 votes)
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *