10 fascynujących faktów o Apple, których pewnie nie znałeś

10 fascynujących faktów o Apple, których pewnie nie znałeś

0

Apple to jedna z najcenniejszych firm na świecie, z historią pełną fascynujących faktów, z których niektóre są prawie nieznane. Czy wiesz, że Apple ma więcej gotówki niż rząd USA? A MacBook Pro może na serio zatrzymać kulę z wystrzeloną z pistoletu? Ile naprawdę wiesz o o tej firmie technologicznej? Oto kilka interesujących faktów na temat Apple, które mogą Cię zaskoczyć.

Apple ma więcej gotówki niż rząd USA

Nie jest tajemnicą, że Apple jest jedną z największych korporacji technologicznych na świecie. Jednak to, co może zdziwić, to fakt, że ma więcej gotówki, tak gotówki, niż najpotężniejszy rząd świata. W rzeczywistości, jak donosił Forbes, były momenty, kiedy Apple miał nawet dwa razy więcej gotówki niż rząd USA.

Pierwszy komputer Apple sprzedawany za 666,66 USD

Komputer Apple I trafił do sprzedaży w 1976 roku za iście diabelską cenę 666,66 dolarów. Chociaż ta cena wprawia w zakłopotanie zwolenników teorii spiskowych, prawda, która za nią kryje się, jest znacznie bardziej przyziemna. Współzałożyciel Apple Steve Wozniak wielokrotnie zapewniał, że cena nie ma nic wspólnego a szatenam i że po prostu lubi powtarzać cyfry.

Izaak Newton pierwszym logo firmy Apple

Logo Apple jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Jednak nie zawsze wyglądało w ten sposób. Oryginalne logo Apple zostało zaprojektowane przez współzałożyciela Apple Ronalda Wayne’a i przedstawiało Sir Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią z cytatem angielskiego poety Williama Wordswortha: „Newton… umysł wiecznie podróżujący samotnie przez dziwne morza myśli”.

Pierwotne logo nie zachwyciło Steve’a Jobsa, który uważał, że jest nie tylko staromodne, ale także nie będzie dobrze skalować do mniejszych rozmiarów. O stworzenie nowego logo został poproszony grafik Rob Janoff i to on jest twórcą logo nadgryzionego jabłka, które znamy dzisiaj.

W 1986 roku Apple wypuściło linię odzieży

Kiedy ludzie myślą o największych hitach Apple, przychodzą im na myśl iPhone i iPad. Większość ludzi nie ma pojęcia, że Apple miało krótką przygodę ze światem mody. W 1986 roku, Apple wypuściło swoją linię ubrań „The Apple Collection”. Daleka od znanej minimalistycznej estetyki Apple, kolekcja obejmowała markowe ubrania, akcesoria i artykuły lifestylowe w jasnych kolorach i odważnych wzorach.

Urządzenia są prawie zawsze ustawione na 9:41 w reklamach Apple

Osoby, które uważnie przyglądają się reklamom Apple, mogły zauważyć, że na urządzeniach Apple często pojawia się godzina 9:41. To nie przypadek, jak wszystko, co dotyczy Apple. Pierwotnie w reklamach Apple prezentowano godzinę 9:42 – czas, w którym Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a w 2007 roku. Jednak kiedy w 2010 roku zaprezentowano pierwszego iPada, ten czas zmienił się na 9:41. Ale dlaczego właśnie 9:41? Według byłego starszego wiceprezesa, Scotta Forstalla, wytłumaczenie jest bardzo proste: premiery nowych produktów prawie zawsze mają miejsce w okolicach czterdziestej minuty prezentacji.

Wyświetlacz Retina dla iPada produkuje Samsung

Pełen pikseli wyświetlacz Retina firmy Apple sprawił, że iPad jest popularnym wyborem dla wielu konsumentów oczekujących wysokiej jakości. Jednak prawdopodobnie większość osób zaskoczy fakt, że Samsung, jeden z głównych konkurentów Apple na rynku smartfonów, produkuje wyświetlacz dla Apple. Sytuacja staje się nieco bardziej kłopotliwa, gdy weźmie się pod uwagę, że Apple wygrał amerykański proces sądowy przeciwko Samsungowi za kopiowanie funkcji iPhone’a w 2018 roku.

Jedynie cztery kraje na świecie mają większą kapitalizację rynkową niż Apple

W rok 2022 Apple wkroczył jako pierwsza firma w dziejach, która osiągnęła wartość rynkową 3 biliony dolarów. Tym samym pobił wszystkie wcześniejsze rekordy, które sam ustanowił stając się pierwszą firmą z kapitalizacją rynkową 1 biliona i 2 biliony. Co to oznacza w praktyce? Gdyby Apple był krajem to większą kapitalizację rynkową miałby by tylko 4 kraje: Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy. A Apple byłby przed takimi potęgami finansowymi jak Wielka Brytania, Francja i Indie.

Apple nie wymyśliło iPod’a

Jednym z najpopularniejszych produktów Apple jest iPod, który zrewolucjonizował sposób słuchania muzyki na urządzeniach osobistych. Jednak prawie nikt nie zdaje sobie sprawy, że iPod nie jest dziełem Apple.

Tony Fadell, wynalazca iPoda, wpadł na pomysł stworzenia przenośnych urządzeń do odtwarzania muzyki. Najpierw przedstawił swój pomysł RealNetworks i Phillips, jednak oni nie byli zainteresowani produkcją takiego odtwarzacza i ofertę współpracy odrzucili. Apple dostrzegł potencjał w pomyśle Ferdell’a i zatrudnił go w 2001 roku, aby poprowadził 30-osobowy zespół do zaprojektowania iPoda.

Carl Sagan dwukrotnie pozwał Apple

Większość ludzi zna batalię prawną Apple z Epic i innymi technologicznymi korporacjami. Jednak niewiele osób pamięta, że ​​Apple był kiedyś uwikłany w prawną batalię przeciwko znanemu astronomowi Carlowi Saganowi. Na początku lat 90. inżynierowie Apple nazwali Power Mac’a 7100 „Carl Sagan”, mając nadzieję, że przyniesie im to dodatkowe miliardy. To była gra słów oparta na sloganie Sagana, „miliardy i miliardy (gwizad)”. Kiedy kryptonim Mac’a został ujawniony w publikacji, Sagan był niezadowolony, widząc, że jego nazwisko kojarzy się z produktem w sposób, który może być postrzegany jako jego aprobata i polecenie. Sagan wysłał do Apple wezwanie do zaprzestania używania tej nazwy kodowej. Wezwanie skłoniło Apple do zmiany wewnętrznego kryptonimu Power Mac 7100 na „BHA”, skrót od „Butt-Head (w wolnym tłumaczeniu: kretyn) Astronomer”. Dowiedziawszy się o tym, Sagan pozwał Apple o zniesławienie. Jednak sprawa została szybko umorzona, ponieważ nazw kodowa była używana wyłącznie wewnętrznie w Apple.

Drugi pozew przeciwko Apple, który został złożony przez Sagana za użycie jego nazwiska jako wewnętrznej nazwy kodowej, również został oddalony. Jednak Sagan odwołał się od decyzji, a Apple zgodził się na ugodę pozasądową i przeprosił. Kierownictwo Apple najwyraźniej nie było zadowolone z ugody, ponieważ ostateczną nazwą kodową dla Power Maca 7100 stał się „LAW”, skrót od „Lawyers Are Wimps” (w wolnym tłumaczeniu: prawnicy to mięczaki).

MacBook Pro może zatrzymać pocisk swoją płytą główną

Oprócz tego, że jest najnowocześniejszym laptopem osobistym, MacBook Pro najwyraźniej sprawdza się również jako kuloodporny ochraniacz. YouTuber 22plinkster znany z kontrowersyjnych filmów, starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy MacBook Pro może uratować ci życie?”. Efekt zabawy przerósł jego oczekiwnia. MacBook’a Pro nie udało się przestrzelić, kula utknęła między ścieżkami na płycie głównej. Więc następnym razem, gdy napotkasz uzbrojonego intruza, możesz użyć swojego MacBook’a Pro jako tarczy ochronnej LOL.

10 fascynujących faktów o Apple, których pewnie nie znałeś

1.8/5 - (5 votes)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *