Kilka powodów, dla których warto używać Signal na iPhonie

Kilka powodów, dla których warto używać Signal na iPhonie

0

Coraz częściej podczas korzystania z internetu naszym priorytetem stają się prywatność i bezpieczeństwo. Niestety potentaci na rynku komunikatorów narzucają bardzo niekorzystane warunki polityki prywatności, przez co nasze osobiste informacje są analizowane metodami big data i sprzedawane reklamodawcom. Na całe szczęście nadal istnieje kilka aplikacji, które priorytetowo traktują prywatność swoich użytkowników. Jednym z nich jest Signal.

Signal to aplikacja do przesyłania wiadomości, która w ciągu ostatnich kilku tygodni skokowo zyskuje na popularności. Aplikacja wydaje się być doskonałą alternatywą dla wielu komunikatorów, zwłaszcza tych znajdujących się pod kontrolą gigantów takich jak Facebook, Microsoft czy Google. Jeśli zależy ci na zachowaniu poufności rozmów, Signal wydaje się idealnym rozwiązaniem. Poniżej znajdziesz kilka argumentów, które popierają tę tezę.

Signal jest w 100% darmowy. Na serio.

Powiedzmy to szczerze. Obecnie jest bardzo mało wartościowych aplikacji, które są darmowe. Nawet jeśli nie musimy płacić za pobranie aplikacji z AppStore to często trzeba płacić abonamenty za pełną funkcjonalność lub dokupować funkcjonalne dodatki. A nawet jeśli nie to ceną za korzystanie aplikacji jest nasza prywatność, ponieważ aplikacja zbiera dane o użytkowniku lub wyświetla reklamy. Tymczasem Signal jest całkowicie i bezwarunkowo darmowy. Pobranie aplikacji nie kosztuje ani grosza, nie ma też żadnych opłat abonamentowych. Signal nie wyświetla reklam, ani nie sprzedaje danych o użytkownikach. Nie sprzedaje płatnych dodatków ani zabezpieczeń.

Przeczytaj też: Jak zainstalować i skonfigurować komunikator Signal na iPhonie

Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe, że Signal jest darmowy i nie jest finansowany komercyjnych przychodów, a jednak ma środki na działalność. Aplikacja Signal została stworzona przez fundację non-profit. Fundacja finansuje rozwój aplikacji Signal i protokołu Signal, otrzymując darowizny i dotacje na bieżącą działalność. Niektóre z tych darowizn są bardzo hojne i pochodzą od innych organizacji lub osób, które silnie koncentrują się na kwestiach związanych z prywatnością. Ciekawostką jest fakt, że po współzałożyciel WhatsApp, Brian Actor przekazał 50 milionów dolarów Signal Foundation, a pieniądze pochodziły ze sprzedaży komunikatora Whatsapp Facebookowi.

Zapewnia transparentność oprogramowania Open Source

Aplikacja Signal tworzona jest na zasadach Open Source. Oznacza to, że kod Signal jest jawny. I nie ogranicza się to jedynie do kodu samej aplikacji. Jawny jest też kod serwerów. Każdy może go pobrać i przeanalizować. Dlatego Signal jest tak transparentny, jak to tylko możliwe, bez ukrytych funkcji i zaskakujących, budzących niepokój elementów, które pozwalają na wyciek danych.

Signal oferuje pełne szyfrowanie przesyłanych informacji

Signal szyfruje wszystko, co robisz online. Bez względu na to, czy są to wiadomości tekstowe, połącznie głosowe lub wideo. Wszystkie formy komunikacji przy użyciu aplikacji Signal są szyfrowane. Bezwarunkowo. Nie trzeba nic specjalnie konfigurować, zakładać sekretnych pokojów rozmów czy przełączać rozmowy w tryb prywatny. W Singal prywatne i zaszyfrowane jest wszystko, co wychodzi do sieci internet.

Signal chroni konto przed przejęciem

Podobnie jak inne popularne aplikacje do przesyłania wiadomości, w tym WhatsApp czy Telegram, Signal wymaga podania numeru telefonu do założenia konta użytkownika. Niestety numer telefonu dość łatwo zdobyć, podobnie jak i przechwycić sms z kodem niezbędnym do aktywacji konta. Wychodzi więc na to, że stracić kontrolę nad kontem jest niepokojąco łatwo. Jednak Signal jest przegotowany na wypadek prób wrogiego przejęcia konta użytkownika. Po włączeniu funkcji Blokada rejestracji, Signal wymaga dodatkowego zabezpieczenia w celu potwierdzenia numerów telefonów. Konta nie można aktywować na kolejnym urządzeniu albo po ponownej instalacji aplikacji Signal bez podania alfanumerycznego kodu PIN, który znany jest wyłącznie posiadaczowi konta.

Dostęp Signal zabezpieczony jest biometrycznie

W przypadku, gdy hasła i kody nie są dla Ciebie wystarczające, Signal umożliwia korzystanie z opcji zabezpieczeń biometrycznych. W zależności od posiadanego modelu iPhone’a możesz korzystać z TouchID lub FaceID. Możesz włączyć lub wyłączyć blokadę ekranu w zależności od potrzeb i po wybranym przez siebie okresie czasu.

Przechowywanie danych tylko w pamięci iPhone’a to dodatkowy środek bezpieczeństwa

Signal nie przechowuje zapisów rozmów i przesłanych plików na zewnętrznych serwerach. Wszystkie dane zapisywane są wyłącznie w pamięci telefonu. Z jednej strony może się to wydawać uciążliwe, bo jeśli zgubisz lub zmienisz telefon to utracisz pliki i wiadomości wymieniane za pośrednictwem Signal. Ale jest to dodatkowy środek bezpieczeństwa. W przypadku przechowywania danych w chmurze, są on potencjalnie dostępne dla hakerów.

Przeczytaj też: Signal vs.Telegram dla iPhone: który komunikator jest lepszy?

Gdy rozmowy i pliki są przechowywane lokalnie na twoim iPhonie, do ich przejęcia wymagane jest fizyczne przejęcie samego urządzenia. To tak, jakby mieć tylko jedną kopię jakiegoś ważnego dokumentu i trzymać go w zamkniętym sejfie. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej bezpieczny, możesz skonfigurować wiadomości tak, aby znikały automatycznie po zakończeniu rozmowy.

Signal ukrywa twój adres IP

Oprócz wiadomości tekstowych, Signal oferuje również szyfrowane rozmowy wideo, w tym grupowe i rozmowy audio. To właśnie dla nich istnieje funkcja przekazywania połączeń. Po jej włączeniu, połącznie kierowane jest najpierw do specjalnego serwera Signal, a stamtąd przekierowane do odbiorcy. Dzięki temu, odbiorca nie może namierzyć twojego IP, a jednie IP serwera Signal, który przekazał połącznie.

Signal chroni przed wścibskimi

Signal ma również dodatkowe ustawienia, które chronią Twoje rozmowy przed innymi osobami korzystającymi z Twojego telefonu. Jak pewnie wiesz, w systemie iOS istnieje przełącznik aplikacji, który pozwala wybierać pomiędzy zminimalizowanym aplikacjami. Problem polega na tym, że przełącznik wyświetla podgląd okna aplikacji. Na przykład jeśli używasz jakiegoś komunikatora zabezpieczonego hasłem to w przełączniku aplikacji i tak będzie widoczny ekran tej aplikacji bez zabezpieczenia. Więc wścibska osoba może podejrzeć fragment ostatniej rozmowy czy listę kontaktów. Singnal posiada funkcję ochrony ekranu. Gdy ją włączysz, w przełączniku aplikacji będzie widoczny ekran Signal wyświetlający wyłącznie logo.

Kilka powodów, dla których warto używać Signal na iPhone

 

5/5 - (5)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *