Home Newsy Własna aplikacja. Jakie są zalety współpracy z software house?

Własna aplikacja. Jakie są zalety współpracy z software house?

Własna aplikacja. Jakie są zalety współpracy z software house?
0

Dobry program może przenieść funkcjonowanie Twojej firmy na całkowicie nowy poziom. A to zwykle przekłada się na lepsze dochody. Pomysłowa apka może też stać się źródłem zarobkowania. I to dość lukratywnym, jeśli wziąć pod uwagę, że średni przychód z 200 najbardziej popularnych aplikacji to średnio 82 500 dolarów. I to dziennie.

Masz pomysł na aplikację? Sprawdź, kto może ją stworzyć.

Co to jest software house?

Software house to firma tworząca oprogramowanie. Może ono przybierać różne postacie. Przedsiębiorstwo nie będzie mieć najmniejszych problemów ze stworzeniem zaawansowanych systemów do zarządzania, jak i niewielkich aplikacji mobilnych. Bez trudności poradzi sobie także ze stworzeniem stron internetowych wyposażonych w wiele różnorodnych funkcjonalności.

Firmy typu software house pomagają zarówno klientom prywatnym, jak i biznesowym. Wszelkie obawy, że nie będziesz dla nich przekonującym kontrahentem, można więc od razu odłożyć na bok.

Jak nie warto tworzyć aplikacji?

Co robisz, kiedy w Twojej głowie pojawia się pomysł na przydatny program? Być może wykonujesz telefon do zatrudnionych w Twojej firmie programistów. Co zrobią Twoi pracownicy w takiej sytuacji? Staną na głowie, żeby Cię zadowolić. Pytanie brzmi, czy masz wystarczającą wiedzę, by ocenić ich umiejętności już na etapie planowania?

W branży IT panuje silna specjalizacja. Tylko największe korporacje mogą sobie pozwolić na zatrudnienie świetnych fachowców od każdego języka programowania. I nie chodzi tu bynajmniej o pieniądze. Większość firm rzadko kiedy jest w stanie zapewnić informatykom regularne wyzwania. A najwyższy poziom umiejętności mają właśnie ci programiści, którzy stawiają na intensywny, niekończący się rozwój.

Może być też tak, że szukasz na oślep. W końcu trafiasz w ręce freelancera, który ma całkiem nieźle skonstruowany profil w sieci i dobrą opinię. Tylko czy naprawdę wierzysz, że jest on w stanie wykonać pracę front-end i back-end developera, UX designera, testera i projekt menadżera? A do tego, że pracuje w środowisku, które nadaje się do realizowania każdego celu?

Dlaczego niektóre osoby działają w sposób opisany powyżej?

Odruchowa odpowiedź na to pytanie dotyczyłaby pewnie pieniędzy. A wcale tak nie jest.

Ludzie omijają software house’y tylko wtedy, kiedy nie wiedzą o ich istnieniu. Współpraca z firmą programistyczną jest bowiem mniej kosztowna, niż utrzymywanie zespołu programistów na stałe. I zdecydowanie tańsza, niż płacenie za wszelkie błędy wynikłe z pracy z nawet najbardziej ambitnym i zdolnym freelancerem.

Co możesz zrobić, by nie popełnić błędu przy wyborze?

Zadzwoń do wybranego software house i zadaj każde pytanie, jakie przyjdzie Ci do głowy. Zorientuj się, jakie projekty firma ma w swoim portfolio. W miarę możliwości skorzystaj z kilku z nich. Na stronie dobrej firmy programistycznej znajdziesz też tajemniczy przycisk case study. Dzięki temu zapoznasz się z tym, jak wyglądała współpraca w konkretnym przypadku, jakie wyzwania stanęły przed ekipą i jak sobie z nimi poradzono.

Zorientuj się także, w jaki sposób będzie przebiegać praca nad projektem. Zapytaj, kiedy otrzymasz wycenę. Zwróć uwagę na to, jak czujesz się podczas rozmowy. Czy masz wrażenie, że przedstawiciel software house dobrze rozumie, z czym do niego przychodzisz? Czy zgadza się na wszystko, jakby bojąc się, że uciekniesz? A może potrafi wskazać, co jest możliwe do zrealizowania, a co nie i dlaczego? To drugie podejście jest może mnie przyjemne, jeśli uwielbiasz swój pomysł. Jednak zdecydowanie lepiej zaprocentuje w przyszłości.

Co zyskasz na współpracy z firmą programistyczną?

W software house panuje jedna podstawowa zasada. Rozwiązania technologiczne są dobierane do projektu. A nie odwrotnie. W ten sposób poszczególne funkcjonalności mogą działać szybciej, a program będzie lepiej dostosowany do przyszłych użytkowników.

Nad Twoim oprogramowaniem pracuje dedykowany zespół. Jego dobór jest uzależniony nie tylko od umiejętności poszczególnych osób. Liczy się także to, by potrafili oni efektywnie współpracować z Tobą i ze sobą nawzajem. To bardzo ważne, ponieważ realizacja projektu będzie następować w małych porcjach, czyli tak zwanych sprintach. Rezultatem każdego sprintu jest działający fragment oprogramowania. Członkowie zespołu mogą zgłosić do niego swoje uwagi. A co najważniejsze, możesz to zrobić również Ty.

Efekt? Cały czas wiesz, co dzieje się z powierzonym projektem. Zdajesz sobie też sprawę, na którym jest etapie i jak wiele zadań zostało jeszcze do jego zakończenia.

I jak? Co wybierasz?

Wybór zawsze należy do Ciebie. Wiesz już, że wielu ludzi przeszło drogę do własnej aplikacji, popełniając po drodze wszystkie możliwe błędy. Często ich program i tak trafiał w końcu w ręce software house. Niestety pewnych decyzji nie da się cofnąć. Zdarza się, że w takiej sytuacji całe oprogramowanie trzeba pisać od nowa.

Kiedy zaczniesz współpracę z software house, zyskasz pełen komfort psychiczny. Przestaniesz samodzielnie walczyć o swój pomysł. O to, by Twój program był świetnej jakości, zadbają doświadczeni specjaliści. Czy warto? To już oceń we własnym zakresie.