Jak stworzyć ładną i profesjonalną stopkę dla Mail w macOS i dodać ją w HMTL do programu?
Aplikacja Mail w macOS to bardzo dobry program do obsługi poczty elektronicznej e-mail, jednak niepozbawiony wad. Jedną z nich jest fatalny edytor stopki, którą dodajemy automatycznie do każdej wiadomości, pozbawiony chociażby obsługi formatowania w HTML. Jest jednak możliwość dodania sformatowanej w HTML stopki w Mail, a co za tym idzie skorzystania z dostępnych w sieci generatorów profesjonalnie wyglądających stopek i dodania jej w aplikacji Mail na komputerze Apple z macOS. W tym poradniku pokażę krok po kroku jak to zrobić.
Stopka w wiadomości email, szczególnie jeśli jest to mail używany w ramach twojej działalności zawodowej ma ogromne znaczenie. Profesjonalnie wyglądają stopka pozwala przestawić siebie jako nadawcę w roli profesjonalisty, a sama wiadomość po prostu pomaga wzbudzić zaufanie, a co za tym idzie zbudować relację z klientami czy partnerami. W sieci można znaleźć mnóstwo generatorów stopek do wiadomości mailowych. Dużo większym problemem jest ich implementacja, szczególnie w programie Mail, który jest wbudowany w system macOS. Z pozycji ustawień nie pozwala on chociażby na korzystanie ze stopek sformatowanych w HTML. Można to jednak obejść i dodać działającą stopkę w HTML w programie Mail, co pokaże na przykładzie generatora HubSpot.
Tworzymy stopkę dla wiadomości mail dla macOS
Darmową stopkę Mail można utworzyć między innymi za pomocą generatora HubSpot klikając w ten link . Po otwarciu strony wybieramy w belce po lewej stronie najbardziej odpowiadający nam układ stopki.
Następnie w lewym górnym rogu przełączamy się na kolejną ikonę, aby wypełnić stopkę treścią.
Wypełniamy wszystkie informacje, które chcemy aby znalazły się na naszej stopce.
Kolejną ikonką z lewego górnego rogu możemy zmienić kolorystykę, rodzaj czcionki oraz jej wielkość.
W czwartej ikonie możemy dodać nasze zdjęcie, a także logo firmy.
Aby móc dodać zdjęcie do naszej stopki, należy najpierw wgrać je na jakiś serwer z możliwością podlinkowania. Ja wrzuciłem na serwer naszej strony. Możecie zrobić tak samo lub podlinkować do zdjęcia z FB. Link wklejamy do sekcji Profile Picture.
Kolejnym krokiem jest dodanie logotypu naszej firmy czy strony. Tu postępujemy tak samo. Logo musi być umieszczone na zewnętrznym serwerze, a sam plik z logo podlinkowany.
Jeżeli prowadzicie jakiś sklep internetowy lub macie firmowe aukcje na allegro czy innej platformie, warto skorzystać z sekcji Custom CTA i utworzyć przycisk z odnośnikiem do niego. Nie zalecam korzystania z tej funkcji, ponieważ narobiła mi ona sporo problemów i w konsekwencji nie chciało mi to zadziałać. Zalecam pozostawić tę funkcję pusta i przejść do kolejnego kroku.
Nasza stopka jest w zasadzie ukończona. Klikamy przycisk Create signature, aby wygenerować jej kod HTML, Następnie Confirm & submit. Nasza stopka jest gotowa.
Jak wkleić stopkę HTML do aplikacji Mail w macOS?
Apple lubi utrudniać życie swoim użytkownikom, co pokazało wielokrotnie. Podobnie jest z tworzeniem stopki w HTML w programie Mail. W innych aplikacjach do obsługi poczty elektronicznej najczęściej wystarczy użyć przycisku Copy Signature, wkleić ją w odpowiednie okienko i zapisać. W najgorszym wypadku użyć Copy Signature soruce code, aby skopiować formatowanie w HTML. Jednak w przypadku aplikacji Mail będzie to wyglądało następująco…
Zdecydowanie nie o to mi chodziło, ale niestety aplikacja Mail tylko na tyle pozwala z poziomu swoich ustawień. Jak w takim razie zmusić Mail do poprawnego wyświetlania naszej nowoutworzonej stopki w HTML? Wystarczy skorzystać aplikacji wbudowanej w system – TERMINAL. Terminal uruchamiamy z poziomu Spotlight czyli CMD + Spacja i wpisując Terminal lub ręcznie przechodząc do aplikacji > Narzędzia > Terminal.
Nim jednak skorzystamy z terminala, wracamy do aplikacji Mail i wybieramy w menu Mail > Preferencje.
Następnie postępujemy w kolejności jak na obrazku poniżej:
- Klikamy w Podpisy aby wyświetlić stopki dla naszych kont w aplikacji Mail.
- Wybieramy konto dla którego chcemy utworzyć stopkę, w moim wypadku Michal Gruszka
- Wciskamy + aby dodac nową stopkę
- Wpisujemy nazwę stopki dla łatwiejszego rozpoznania później. Potwierdzamy zapis nazwy wciskając Enter. Treścią się nie przejmujemy, nawet jeśli wklei się jakaś domyślna, której nie chcemy jak na moim obrazku. Warto jednak wpisać sobie jakieś słowo do łatwiejszego rozpoznania, szczególnie jeśli mamy już inne podpisy dla innych kont. WPISZMY dowolne słowo w treści stopki. Ja mam wpisane Michał Gruszka | APPLEMOBILE.PL i mój adres mailowy. Wy możecie wpis cokolwiek. Nie ma to znaczenia, byle byście zapamiętali co wpisaliście. Ja ostatecznie wpisałem DUPA.
- Wciskamy czerwony przycisk wyłączenia menu, aby zapisać dodanie stopki
Następnie powracamy do aplikacji Terminal, która uruchomiliśmy, zaznaczamy poniższą komendę, kopiujemy ją i wklejamy do aplikacji Terminal.
open -a TextEdit ~/Library/Mobile\ Documents/com~apple~mail/Data/V4/Signatures/*.mailsignature
Automatycznie uruchomi się aplikacja TextEdit w ilości odpowiadającej ilości dodanych stopek w naszym programie mail.
Pozostała nam najbardziej żmudna robota, szczególnie jeżeli macie dużo stopek. Jeżeli będziecie mieli tylko tą jedną, którą stworzyliśmy przed chwilą to sprawa będzie prosta, bo będziecie mieli tylko jedno okienko. Ja mam kilka, jak na zrzucie powyżej. Dlatego muszę każde okienko prześledzić w poszukiwaniu słowa DUPA.
OK, znalazłem okienko od odpowiedniej stopki do stworzenia. Teraz zaznaczamy wszystko w tym okienku, całą treść poza początkiem jak na poniższym obrazku.
Zaznaczoną treść kasujemy.
Następnie powracamy do naszego generatora stopki i klikamy Copy signature source code.
Następnie wracamy do tego okienka i wklejamy za pomocą myszy lub skrótu CMD + V.
Następnie z menu na górze klikamy Plik > Zachowaj.
Możemy zgasić ikonką, zamknąć aplikację Mail i uruchomić ponownie. Przechodzimy znów do Mail > Preferencje, a następnie Podpisy. Nasz podpis DUPA powinien być widoczny, a po kliknięciu w niego będzie widoczna sformatowana ikonka, choć bez obrazków – tą pobierane zdalnie podczas tworzenia i otrzymania maila.
Następnie przeciągamy podpis DUPA do konta (lub wielu kont) do którego ma zostać ten podpis przypisany. Uruchamiamy redagowanie wiadomości mail i w sekcji Podpis: klikamy na nasz nowy podpis (u mnie DUPA).
Pod naszą wiadomością powinna się pojawić piękna stopka 🙂
Ehh coś nie chce mi zadziałać…robiłem kilka razy i zawsze stworzony nowy podpis jest pusty…
macOS najnowszy. co może być nie tak?
Problem w wersji systemu. Opis jest pod High Sierra 🙁