Home Artykuły iOS 15: przekazywanie prywatne czyli quasi-VPN dla subskrybentów iCloud+
iOS 15: przekazywanie prywatne czyli quasi-VPN dla subskrybentów iCloud+

iOS 15: przekazywanie prywatne czyli quasi-VPN dla subskrybentów iCloud+

0

Jeśli zainstalowałeś na swoim iPhonie system iOS 15 i subskrybujesz usługę iCloud+, możesz zwiększyć swoją prywatność podczas przeglądaniu internetu przy użyciu Safari dzięki nowej usłudze Przekazywanie prywatne.

Apple przygotowując system iOS 15 dołożył wiele starań, by zwiększyć prywatność użytkowników iPhone’ów. Dodano kilka ciekawych funkcji, które mają za zadanie ograniczyć możliwość śledzenia poczynań posiadaczy iPhone’ów w sieci. iPhone z systemem iOS 15 może teraz maskować Twój adres IP i zapewnić pełną anonimowość dzięki funkcji o nazwie Przekazywanie prywatne. Jeśli do tej port płaciłeś za VPN wyłącznie po to, by bezpieczne przeglądać strony internetowe, możesz zastanowić się nad anulowaniem subskrypcji.

Co to jest przekazywanie prywatne?

Przekazywanie prywatne w iOS 15 to usługa podobna do VPN, która umożliwia korzystanie z losowego adresu IP zamiast rzeczywistego, dzięki czemu dane, takie jak lokalizacja i aktywność przeglądania stron internetowych, pozostają prywatne. Jednak nie jest to dokładnie to samo, co VPN. Jedną z różnic pomiędzy tymi dwoma usługami jest fakt, nie masz możliwości przełączenia się na adres IP innego kraju. W związku z tym nie można używać funkcji Przekazywanie prywatne w iOS 15 do omijania blokad geograficznych i odblokowywania treści regionalnych w usługach takich jak Netflix, Spotify i tym podobnych.

Po włączeniu funkcji przekazywanie prywatne cały ruch, który opuszcza Twoje urządzenie, jest szyfrowany w taki sposób, że nikt, w tym Apple, nie może przechwycić danych i ich odczytać. Witryny, które odwiedzasz, nie mogą Cię już profilować, co jest obecnie problemem dla wielu użytkowników. Trzeba jednak pamiętać o ty, że przekazywanie prywatne działa tylko w Safari. Jeśli używasz innej przeglądarki to nie będziesz mógł korzystać z przekazywania prywatnego.

Usługa przekazywania prywatnego dostępne jest bez dodatkowych opłat dla subskrybentów dowolnego z pakietów iCloud.

Jak ukryć swój adres IP za pomocą przekazywania prywatnego iCloud+?

Korzystanie z funkcji przekazywanie prywatne w iOS 15 jest tak proste, jak włączenie przełącznika w ustawieniach iCloud. Jednak bardziej zaawansowani użytkownicy mogą chcieć większej kontroli nad używanym adresem IP, co można również uzyskać w ustawieniach.

Aby włączyć funkcję przekazywania prywatnego:

Uruchom aplikację Ustawienia i dotknij swojej wizytówki widocznej w górnej części ekranu.

Następnie dotknij iCloud i wybierz z listy Przekazywanie prywatne. Następnie przesuń przełącznik w prawo przy opcji Przekazywanie prywatne.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad swoim adresem IP, dotknij opcji Położenie adresu IP. Teraz zobaczysz dwie opcje. Masz do wyboru dwie możliwości. Możesz użyć adresu IP specyficznego dla Twojego kraju i strefy czasowej lub użyć dokładniejszej ogólnej lokalizacji, jeśli nadal chcesz udostępniać witrynom przybliżone dane o lokalizacji. Opcja Użyj kraju i strefy czasowej pozwala na zachowanie większej prywatności. Jednak domyślnie przekazywanie prywatne używa ustawienia Położenie uogólnione, ponieważ pomaga to w lokalnych i docelowych treściach bez udostępniania zbyt wielu szczegółów lokalizacji. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to uruchomić Safari i przeglądać Internet jak zwykle, ale tym razem nie musisz się martwić o swoją prywatność.

Pamiętaj: nie tylko urządzenia z systemem iOS uzyskują dostęp do tej funkcji zorientowanej na prywatność. Jeśli posiadasz iPada lub komputer Mac, możesz używać funkcji przekazywanie prywatne w Safari w identyczny sposób, o ile działają na nich system iPadOS 15 lub macOS Monterey.

O tym musisz pamiętać: przekazywanie prywatne nie jest jeszcze doskonałe

Należy pamiętać, że przekazywanie prywatne jest nadal w fazie beta, na co Apple wyraźnie wskazuje w ustawieniach iCloud. Podobnie jak w przypadku VPN, prędkość transmisji danych może ulec spowolnieniu w wyniku korzystania z przekazywania prywatnego, zwłaszcza gdy łączy się z adresem IP znajdującym się daleko od Ciebie. Mogą również wystąpić problemy z niektórymi witrynami, które zaczną wyświetlać treści z niewłaściwego regionu lub a zalogowanie się do niektórych usług będzie wymagać dodatkowych czynności.

Oprócz przekazywania prywatnego, nowa usługa iCloud+ zawiera również funkcję o nazwie ukryj mój email. Dzięki temu możesz utworzyć unikalny i losowy adres e-mail, który automatycznie przekazuje wszystkie otrzymywane wiadomości e-mail do osobistej skrzynki odbiorczej. Nie musisz już udostępniać swojego osobistego adresu każdej witrynie lub usłudze, w której się rejestrujesz. Więcej informacji o usłudze Ukryj mój email znajdziesz w tym wpisie:

iOS 15: przekazywanie prywatne czyli quasi-VPN dla subskrybentów iCloud+

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.