Home Artykuły iOS 15: jak zmienić lokalizację oraz datę wykonania zdjęcia lub wideo na iPhonie
iOS 15: jak zmienić lokalizację oraz datę wykonania zdjęcia lub wideo na iPhonie

iOS 15: jak zmienić lokalizację oraz datę wykonania zdjęcia lub wideo na iPhonie

0

Metadane dołączane do zdjęć, dla mniej zaawansowanych użytkowników smartfonów mogą być dużym problemem. Na szczęście Apple mocno stawia na poprawę prywatności użytkowników iUrządzeń, i do iOS systematycznie trafiają kolejne rozwiązania, które bezpieczeństwo pomagają zwiększyć. Nie inaczej jest w systemie iOS 15, który zyskał funkcje pozwalające dostosowywać i trwale zmieniać metadane w zdjęciach i filmach zapisanych na iPhonie.

Co to są metadane EXIF i czemu są takie niebezpieczne?

Metadane EXIF, są to informacje dołączone do zdjęcia. Obejmują czas otwarcia migawki, ekspozycję, rozmiar pliku, rozdzielczość, model aparatu i inne dane na temat obrazu. Jednak to nie wszystko. Nagłówek EXIF dodatkowo zawiera dużo bardziej osobiste informacje, takie jak data i godzina zrobienia zdjęcia oraz geolokalizacja. W czym problem? Załóżmy, że robisz zdjęcie iPhonem, a następnie udostępniasz je komuś za pośrednictwem Wiadomości. W ciągu kilku sekund odbiorca może sprawdzić, kiedy i gdzie zrobiłeś zdjęcie lub film. Takie informacje w niewłaściwych rękach mogą wyrządzić wiele szkód, zwłaszcza jeśli ujawniają, gdzie możesz mieszkać i pracować.

Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat Apple dodało do iOS kilka nowych funkcji, które uniemożliwiają innym przeglądanie Twoich metadanych. iOS od wersji 13 pozwala całkowicie usunąć geolokalizację ze zdjęć i filmów przed ich udostępnieniem. A iOS 15 wzbogacił się o narzędzie do edycji tych danych. Teraz zamiast po prostu usuwać lokalizację ze zdjęcia lub filmu podczas udostępniania, możesz teraz zmienić współrzędne na dowolne, co wcześniej było możliwe jedynie za pośrednictwem aplikacji innych firm. Nowa funkcja prywatności pozwala również zmienić datę i godzinę wykonania zdjęcia lub filmu, dzięki czemu nie musisz się martwić, że ktokolwiek pozna rozkład twojego dnia na podstawie udostępnianych zdjęć.

Jak zmienić lokalizację zdjęć lub filmów w iOS 15

Na początek uruchom aplikację Zdjęcia i wybierz zdjęcie lub film, dla którego chcesz zmienić lokalizację. Możesz to zrobić z prawie każdym zdjęciem lub filmem, który zawiera metadane lokalizacji, w tym z multimediów pobranych z internetu, ale przede wszystkim z materiałami, które robisz za pomocą swojego iPhone’a.

Wyświetl zdjęcia lub filmu na pełnym ekranie, następnie przesuń po zdjęciu palcem w górę lub dotknij ikony informacji (i) na pasku nawigacyjnym. Spowoduje to wyświetlenie okna zawierającego metadane dołączone do zdjęcia lub filmu, takie jak data i godzina jego wykonania, lokalizacja, nazwa pliku, format, ISO, czas otwarcia migawki i inne. Na dole okna informacyjnego pojawi się mapa z pinezką pokazującą lokalizację, w której wykonano zdjęcie.

Aby zmienić lokalizację, dotknij dowolnego miejsca na mapy i naciśnij przycisk Skoryguj widoczny w prawym rogu mapy. Teraz prostu dotknij przycisku X, aby usunąć pierwotny adres, a następnie wprowadź nowy. Nową lokalizację możesz wpisać ręcznie w postaci adresu. Możesz też dotknąć symbolu pinezki, a zdjęcie zostanie zapisane bez lokalizacji. Gdy zakończysz edycję, podgląd mapy zostanie zaktualizowany, a zdjęcie lub film będzie teraz wyświetlany w oparciu o nową lokalizację.

Oprócz lokalizacji możesz także zmienić datę i godzinę wykonania określonego zdjęcia lub filmu. Podobnie jak w poprzednim procesie, musisz najpierw uruchomić aplikację Zdjęcia i wybrać zdjęcie lub wideo. Następnie przesuń palcem w górę na zdjęciu lub dotknij ikony informacji (i), aby wyświetlić więcej informacji o zdjęciu. Tuż pod polem podpisu powinna być widoczna data i godzina. Aby je zmienić dotknij przycisku Skoryguj.

W górnej części okna Skoryguj zobaczysz oryginalną datę i godzinę. Aby je zmienić możesz użyć typowej dla iOS formatki kalendarza. Aby zmienić czas przesuwaj palcem w górę lub w dół po polu z zegarem. I na koniec możesz także zmienić strefę czasową. Po wprowadzeniu zmian zobaczysz nowy czas i datę pod pierwotną datą i czasem. Aby zakończyć, naciśnij przycisk Gotowe widoczny w prawym górnym rogu.

Pamiętaj: za każdym razem, gdy zmienisz datę i godzinę, zdjęcie lub film będzie zmieniać pozycję w Twojej bibliotece zdjęć. Jeśli wybierzesz starszą datę, zdjęcie pojawi się dalej w Twojej bibliotece, a jeśli wybierzesz późniejsza data, zawsze będzie wyświetlana jako Twoje najnowsze zdjęcie.

iOS 15: jak zmienić lokalizację oraz datę wykonania zdjęcia lub wideo na iPhonie

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.