Home Artykuły iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II
iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II
0

iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II

0

Finalna wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple, iOS 15 została udostępniona wszystkim użytkownikom. Choć nie jest to rewolucja na miarę iOS 14 to wprowadza do iPhone’a sporo nowych funkcji i ulepszeń. Poniżej znajdziesz opis kilku z nich.

Zobacz też: iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I

Udostępnione tobie

Udostępnione tobie to kolejna funkcja, która ułatwia kontakty na odległość. Dzięki niej, wybrane treści przysłane w Wiadomościach od znajomych trafią do sekcji Udostępnione Tobie w aplikacjach Apple tak, by łatwo je było odszukać w przyszłości. Teraz nie będzie problemem odnalezienie zdjęcia czy linku do artykułu w internecie, którymi kiedyś podzielili się z nami znajomi. Wystarczy otworzyć jedną z kilku wspomagających tę funkcję aplikacji, przejść do sekcji Udostępnione tobie i gotowe. Na chwilę obecną nową funkcjonalność obsługują aplikacje: Zdjęcia, Wiadomości, Podcasty, Safari, TV i Muzyka.

Ulepszony Spotlight

Choć wyszukiwarka Spotlight od zawsze była mocną częścią wszystkich systemów operacyjnych Apple, cały czas jest udoskonalana. Spotlight w iOS 15 wyświetla większą ilość szczegółów podczas wyszukiwania treści w internecie. Można go używać do instalowania aplikacji z App Store. A dzięki dostępowi do biblioteki zdjęć, Spotlight pozwala szybko przeszukiwać kolekcję fotografii zapisanych w pamięci iPhone’a, dokładnie w ten sam sposób jak wyszukiwarka wbudowana w aplikację Zdjęcia.

Aplikacja Zdrowie

Dane zgromadzone w aplikacji Zdrowie można udostępniać członkom rodziny bądź opiekunom, którzy dzięki temu mogą śledzić stan zdrowia członka rodziny. Prócz tego będą otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach groźnych dla zdrowia. Pozwoli to na przykład na poinformowanie dzieci o problemach z sercem rodzica. Nowością są powiadomienia o stabilności chodu. iPhone analizuje sposób w jaki chodzimy i będzie ostrzegał o ryzyku upadku, tak abyśmy mogli w porę zacząć praktykować ćwiczenia zwiększające siłę i równowagę. Wraz z kolejną aktualizacją systemu iOS 15 pojawi się możliwość dodania do aplikacji Zdrowie certyfikatu szczepienia na Covid-19.

Siri

Rozmowa z Siri w systemie iOS 15 znacznie została na poufności, ponieważ to co mówimy do naszej asystentki nie jest wysyłane na serwery Apple jak to było do tej pory, a w całości przetwarzane na iPhonie. Dzięki temu różnymi funkcjami telefonu można sterować przy pomocy Siri nawet wtedy, gdy sieć jest niedostępna lub telefon ma włączony tryb samolotowy. W związku z tą zmianą wykonywanie typowo systemowych poleceń jak włącznie trybu nocnego/dziennego czy ustawienie minutnika będzie działać znacznie szybciej.

Visual Look Up

Podobnie jak w przypadku Google Lens, aparat iPhone’a można skierować na jakiś obiekt: budynek, roślinę, zwierzę czy przedmiot, by uzyskać dodatkowe informacje na ich temat.

Backup w iCloud

System iOS 15 pozwala utworzyć tymczasowy backup w iCloud, nawet jeśli wykorzystaliśmy już całą przestrzeń dyskową. Dzięki temu można łatwo przenieść dane na nowy telefon, bez konieczności wykupywania droższego pakietu iCloud.

Notatki

Notatki w nowej wersji systemu iOS można opatrywać tagami. Zwiększono także wygodę pracy grupowej. Do notatek można dodawać wzmianki, pozwalające kierować uwagę innych osób na konkretne fragmenty notatki. Dzięki nowemu widokowi aktywności, można łatwo sprawdzić jakie zmiany wprowadzane są w udostępnianych notatkach.

Przypomnienia

Podobnie jak notatki, także i przypomnienia można opatrywać tagami. Dodano możliwość automatycznego grupowania przypomnień według różnych cech, na przykład terminów, lokalizacji czy tagów. Udoskonalono też obsługę języka naturalnego.

Skróty

Dość duże zmiany zaszły w aplikacji Skróty, dzięki czemu automatyzacja wybranych czynności jest jeszcze prostsza. Przeprojektowano menu Dodaj akcję oraz dodano do niego nowe kategorie. Pojawiła się także opcja pozwalająca dodać często używane komendy do zbioru ulubionych. Dodano automatyzacje oparte na rozpoznawaniu dźwięków. Jednak największą zmianą jest możliwość używania tych samych skrótów na iOS 15 oraz macOS Monterey.

SharePlay

Niestety wielki nieobecny, ponieważ z tą funkcją Apple nie wyrobił się na premierę systemu iOS 15 i zostanie udostępniona najprawdopodobniej w ramach pierwszej aktualizacji. SharePlay to nowy i dość rewolucyjny sposób udostępniania treści multimedialnych rodzinie i znajomym. Podczas rozmowy na FaceTime lub iMessage pozwala wspólnie słuchać muzyki z serwisu Apple Music lub oglądać film z serwisu streamingowego w trybie obraz w obrazie. Udostępnianie będzie dość zaawansowane. Każdy uczestnik rozmowy będzie mógł przeglądać album czy wybierać konkretne ścieżki do wspólnego odsłuchu. Jeszcze ciekawiej zapowiada się wspólne oglądanie filmów, bo SharePlay wspierają takie serwisy jak Disney+, HBOMax czy TikTok. SharePlay ma być dostępny na iPhone’ach, iPad’ach i Mac’ach.

Znajdź

Nowe funkcje w aplikacji Znajdź mają pomóc jeszcze dokładniej śledzić różne urządzenia z ekosystemu Apple. Aplikacja będzie dostarczała więcej danych na temat stanu, w jakim się znajduje sprzęt: gdzie go pozostawiono, czy jest włączony lub wyłączony, czy nie nastąpiła próba wymazania urządzenia po wrogim przejęciu itp. Lokalizacja sprzętu będzie mogła być przesyłana w trybie rzeczywistym do wcześniej wskazanych członków rodziny lub przyjaciół, co może przyspieszyć odnalezienie sprzętu.

Kontroler wirtualny

Kontroler wirtualny to zestaw narzędzi dla programistów, który ma poprawić wrażenia z gry na iPhone’ach i iPad’ach. Dzięki niemu programiści będą mogli dodać do swoich gier dodatkowe kontrolki czy wirtualne joysticki.

iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.