Home Newsy iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I
iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I
0

iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I

0

Zgodnie z obietnicą, 20 września 2021 roku Apple udostępnił oficjalną wersję swojego systemu dla iPhone’ów i iPodów. Choć iOS 15 jest raczej ewolucją, niż rewolucję to kryje w sobie kilka bardzo użytecznych funkcji, z którymi warto się bliżej zapoznać.

System iOS 15 – obsługiwane urządzenia

Jeśli chodzi o ilość modeli iPhone’ow na których można zainstalować iOS 15 to Apple zrobił niemałą niespodziankę. System iOS 15 można zainstalować na wszystkich iPhone’ach, na których działa system iOS 14. Jest to trochę szok, ponieważ plotki przed pojawieniem się wersji beta iOS 15 dla deweloperów sugerowały, że iPhone 6s i oryginalny iPhone SE przez nowy system nie będą już wspierane. Oznacza to, że iOS 15 można zainstalować na sprzęcie, który po raz pierwszy zadebiutował w 2015 roku.

Oto lista iPhone’ów i iPod’ów na których można zainstalować iOS 15

  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone SE (oryginalny model)
  • iPod Touch (siódma generacja)
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X, iPhone XR, iPhone Xs, iPhone Xs Max
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
  • iPhone SE (2020)
  • iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • I oczywiście seria iPhone 13 z preinstalowanym systemem iOS 15

Pamiętaj: niektóre funkcje nie będą działać z każdym obsługiwanym telefonem iPhone’a. Na przykład funkcje wymagające intensywnego przetwarzania neuronowego będą wymagały iPhone’a z procesorem A12 Bionic lub nowszym.

Nowe funkcje systemu iOS 15

Choć w iOS 15 znajdziemy znacznie mniej nowości niż w iOS 14 to jednak nie można mówić o rozczarowaniu. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych zmian iOS 15, na które warto zwrócić uwagę w iOS 15. W kolejnej części tekstu, dostępnej tutaj iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część II znajdziesz opisy dalszych funkcjonalności i zmian także wartych uwagi.

Nowe funkcje FaceTime

Face Time w iOS 15 dostał funkcjonalność, na którą od dawna czekało wiele osób. Od teraz do rozmów FaceTime mogą dołączać użytkownicy systemów Android i Windows za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Prócz tego FaceTime oferuje przestrzenny dźwięk, widok siatki dla rozmów grupowych oraz tryb portretowy.

Nowe funkcje Powiadomień

Jednym z głównych problemów związanych z użytkowaniem smartfonów są powiadomienia. Użytkownicy otrzymują albo za mało informacji, albo zalewani są informacjami zupełnie zbędnymi. Apple już od kilku lat usiłuje znaleźć złoty środek. W systemie iOS 15 powiadomienia będą inaczej sortowane. Jako pierwsze będą się pojawiać powiadomienia wymagające interakcji ze strony użytkownika, na przykład rozmowy. Powiadomienia typowo informacyjne, na przykład reklamy z aplikacji mogą być pokazywane w późniejszym, dogodnym dla użytkownika okresie. Poza tym zmieniono nieco wygląd okienka powiadomień, aby wyglądał nieco bardziej nowocześnie.

Nowy tryb Skupienie

Oprócz ulepszeń powiadomień, iOS 15 wprowadza zmiany w trybie Nie przeszkadzać i dodaje nowy tryb Skupienie. Ten pierwszy po prostu pozwala ustawić status niedostępny w Wiadomościach, a iMessage automatycznie odpowie, że jesteś zajęty. Skupienie umożliwia konfigurowanie profili, takich jak służbowy i osobisty, które pozwalają wyeliminować elementy rozpraszające uwagę podczas pracy lub odpoczynku.

Safari

Zmiany w aplikacji Safari okazały się najbardziej kontrowersyjne, spośród wszystkich wprowadzonych w iOS 15. Już na etapie wersji beta Apple otrzymywało wiele skarg i nieprzychylnych uwag odnośnie zmian w tej przeglądarce.

W nowej wersji systemu pasek kart znajduje się teraz na dole i znika podczas przewijania. Chodziło o to, aby przeglądarka była łatwiejsza w obsłudze jedną ręką. Ponadto Safari dla iOS otrzymało funkcje wprowadzone w wersji Safari dla systemu macOS Monterey, takie jak zakładki grup. Rozszerzenia są teraz obsługiwane również na iPhonie i iPadzie.

Live text

Funkcja Live text działa podobnie jak w przypadku Google Lens i kopiować tekst ze zdjęcia, zrzutu ekranu lub obrazu internetowego.

Zdjęcia i wspomnienia

Od teraz aplikacja Zdjęcie pozwala na edycję danych EXIF. Z poziomu iPhone’a można mienić na przykład datę, czas i miejsce wykonania zdjęcia. Apple nieco zmieniło także działanie funkcji Wspomnienia w aplikacji zdjęcia. Od teraz jest większa możliwość personalizacji filmu ze wspomnieniami. Zdjęcia zostały także dodane do wyszukiwania w Spotlight. Pozwala to wyszukiwać zdjęcia według osób i lokalizacji, a także obiektów na samych zdjęciach. A dzięki funkcji Live Text możesz nawet wyszukiwać zdjęcia, które zawierają określony tekst.

Zmiany w mapach

Od czasu słynnego rozwodu z mapami Google, Apple dąży do stworzenia praktycznie od podstaw funkcjonalnego systemu nawigacji. Niestety idzie to dość wolno, a Polska jest traktowana dość po macoszemu. System iOS 15 niewiele zmienia w tej kwestii. Dodano globus, podobny do tego z Google Earth. Nawigację po wybranych miastach wzbogacono o nowe informacje, takie jak wysokość, pasy do skrętu, ścieżki rowerowe i warunki ruchu. Użytkownicy transportu publicznego w wybranych miastach mogli przypiąć swoje ulubione trasy, a Mapy poinformują, kiedy nadejdzie pora wysiadania.

Prywatność

iOS 15 kontynuuje to, co rozpoczęto w iOS 14.5, oferując bardziej niezawodne funkcje prywatności. Całe rozpoznawanie mowy jest domyślnie obsługiwane na urządzeniu, w tym zapytania Siri. Ochrona prywatności poczty uniemożliwia nadawcom sprawdzenie, czy otworzyłeś wiadomość e-mail, a także uniemożliwia im przechwycenie Twojego adresu IP. Jest też Raport o prywatności aplikacji, zawierający szczegółowe informacje o tym, które aplikacje uzyskały dostęp do określonych uprawnień w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Ulepszony Portfel

Portfel otrzymał kilka ulepszeń, umożliwiających dodawanie kluczyków do samochodu, kluczy hotelowych czy legitymacji służbowych. Ciekawostką jest fakt, że stany: Arizona, Connecticut, Georgia, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma i Utah będą pierwszymi, które wprowadzą prawa jazdy i dowody tożsamości zgodne Portfelem iOS 15, więc być może i my za jakiś czas doczekamy się możliwość importu dokumentów z aplikacji mObywatel do Portfela Apple. Choć całą pewnością nie stanie się tak w najbliższych miesiącach.

Odświeżona aplikacja Pogoda

Aplikacja Pogoda przeszła dość wyraźny lifting. Apple dodało dużo więcej animacji i nowe infografiki. Najbardziej cieszy nowy ekran z mapą, prezentujący pogodę w kilku miastach jednocześnie na wybranym obszarze.

iOS 15: nowe funkcje i najważniejsze zmiany część I

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.