iOS 14: nowy selektor kolorów
Systemowy selektor kolorów dostępny jest w iOS już od ładnych kilku lat. W wersjach wcześniejszych od iOS 12 użytkownik mógł wybrać spośród kilku predefiniowanych kolorów. W iOS 12 pojawił się większy wybór kolorów, odcieni i przezroczystości. iOS 14 przyniósł kolejne zmiany. Uzyskanie konkretnego koloru jest teraz znacznie bardzie wygodne. Od teraz można w łatwy sposób wybrać kolory dokładnie taki, jaki się chce do zaznaczania tekstu, rysowania grafik czy edycji zdjęcia.
Selektor kolorów w iOS 14 posiada kilka narzędzi, dzięki którym można uzyskać bardzo dokładny kolory. Kolor można wybrać z palety, przechwycić ze zdjęcia, wpisać przy użyciu wartości RGB lub szesnastkowych lub z wykresu widma. Co ważne, wybrany kolor można dodać co ulubionych i używać go w różnych aplikacjach korzystających z ColorPicker.
Ekran selektora kolorów
Ekran selektora kolorów składa się z trzech sekcji:
- selektora (1)
- suwaka krycia (2)
- wzornika (3)
Wzornik selektora kolorów
Duży kwadrat z lewej strony wzornika to pole koloru, które pokazuje aktualnie wybrany kolor. Obok pola koloru znajdują się próbki. Predefinowane są cztery podstawowe kolory oraz czarny. Na wzorniku można zapisać dowolną liczbę kolorów. Aby przechodzi między stronami wzornika, wystarczy przesunąć po nim palcem w poziomie.
Aby dodać kolor z wzornika do próbek, wciśnij przycisk + widoczny przy liście próbek. Jeśli jest zapisanych dziesięć lub więcej próbek, przycisk + będzie znajdował się na ostatniej stronie.
Aby usunąć próbkę, naciśnij i przytrzymaj ją do momentu aż pojawi się przycisk Usuń. Dotknij go, by usunąć próbkę z listy. Z listy można usunąć także kolory predefiniowane.
Suwak krycia
Suwak krycie zmienia krycie aktualnie wybranego koloru. Suwak działa w zakresie od 0% do 100%, przy czym 0 to kolor całkowicie przezroczysty, a 100 całkowicie nieprzezroczysty. Procentowy poziom krycia można też pisać za pomocą klawiatury, dzięki czemu łatwo uzyskać dokładnie te samo krycie za każdym razem. W miarę przesuwania suwaka kolor jest na bieżąco aktualizowany. Dostępny jest automatyczny podgląd jak wybrany kolor prezentuje się zarówno na białym, jak i czarnym tle. Dzięki temu łatwo sprawdzić jak będzie się prezentował w trybach dziennym i nocnym.
Pamiętaj, że nie we wszystkich aplikacjach firm trzecich korzystających z ColorPicker suwak krycia jest dostępny. Programiści mając dowolność z implementacji ColorPicker i mogą go usunąć ze swojej aplikacji.
Selektor
Selektor ma trzy próżne tryby wybierania koloru:
- siatka
- widmo
- suwaki
Między trybami można się przełączać za pomocą paska wyboru. Każdy selektor oferuj innym komfort pracy oraz precyzję.
Siatka
Ten selektor jest najłatwiejszy w użyciu. Za jego pomocą można wybrać wyłącznie jeden ze 120 kolorów widocznych w siatce, co dość mocno ogranicza dokładność, jeśli chcemy odwzorować jakiś kolor.
Spektrum
Ten selektor pozwala wybrać znacznie więcej kolorów niż siatka. Jednak jest znacznie mniej dokładny. Można wybrać dowolny kolor przesuwając palcem po spektrum. Wadą spektrum jest problem z kilkukrotnym wyborem dokładnie tego samego koloru, chyba, że ktoś ma wiele cierpliwości i wyczucia. Spektrum nie pozwala na wybór odcieni szarości.
Suwaki
Zaletą suwaków jest możliwość bardzo precyzyjnego wybrania koloru. Można wybrać kolor przy użyciu suwaka lub wpisując jego wartość RGB. Można też wpisać wartości szesnastkowe, zarówno w przestrzeni kolorów Display P3, jak i sRBG. Aby przełączyć się miedzy przestrzeniami kolorów wystarczy kliknąć niebieski tekst kod heks widoczny obok pola wartości szesnastkowej.
Wybór koloru za pomocą pipety
Pipeta pozwala wybrać dokładny kolor z obrazu widocznego na ekranie. Może to być bardzo przydatne, jeśli trzeba dopasować kolor w bieżącym dokumencie do koloru z innego dokumentu. Jest też wygodne, gdy trzeba zachować na później jakiś kolor z obrazu.
Aby użyć narzędzia Pipeta, należy kliknąć i przytrzymać ikonę pipety widoczną w lewym górnym rogu próbnika kolorów. Okno selektora zminimalizuje się, a zamiast niego na ekranie będzie widoczny próbnik pipety w postaci okręgu z siatką kwadratów. Selektor pipety powiększa obraz i pozwala wybrać kolor na poziomie pojedynczego piksela.
By wybrać kolor wystarczy przesuwać selektor palcem po ekranie. Po podniesieniu palca do we wzorniku pojawi się wybrany kolor.
Wskazówka: robiąc zrzut ekranu możesz wybrać kolor z dowolnej aplikacji czy obrazu wyświetlanego na telefonie.