Home Artykuły iOS 14 – Jak ustawić powiadomienie wyświetlane, gdy akumulator osiągnie określony poziom naładowania
iOS 14 – Jak ustawić powiadomienie wyświetlane, gdy akumulator osiągnie określony poziom naładowania

iOS 14 – Jak ustawić powiadomienie wyświetlane, gdy akumulator osiągnie określony poziom naładowania

0

Akumulator jest jednym z najbardziej podatnych na zniszczenie elementów każdego smartfona. Przez niewłaściwe ładowanie bardzo łatwo go zniszczyć lub drastycznie  skrócić żywotność. Na szczęście automatyzacja wbudowana w iOS 14 pomoże zadbać o właściwe ładowanie akumulatora.

Przyjmuje się, że nowoczesne akumulatory wykonane w technologii litowo-jonowej powinny być naładowane w zakresie od 20 do 85%, by maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Nigdy nie należy ich całkowicie rozładowywać. I lepiej unikać ładowania ich do pełna.

W utrzymaniu akumulatora jak najdłużej w dobrej kondycji ma pomóc jedna z funkcji systemu iOS zwana optymalizowanym ładowaniem baterii. Dzięki optymalizowanemu ładowaniu system odcina dopływ prądu, gdy ogniwo naładowane jest w 80% lub ładuje telefon do 100%, gdy istnieje taka potrzeba. O tym do jakiego poziomu zostanie naładowany akumulator decyduje sztuczna inteligencja systemu iOS. Decyzja podejmowana jest na podstawie analizy tego, w jaki sposób użytkownik korzysta z telefonu. Problem w tym, że ta metoda sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy użytkownik prowadzi regularny tryb życia i korzysta z iPhone’a w przewidywalny sposób. Jeśli nie, funkcja optymalizacji ładowania może przynieść więcej zamieszania niż pożytku.

Najprostszym sposobem jest własnoręcznie pilnowanie stopnia naładowania akumulatora i odcięcie ładowania w odpowiednim momencie. I wcale nie trzeba w cym celu co parę chwil patrzeć na ekran, żeby uchwycić odpowiedni moment. iOS ma wiele różnych funkcjonalności, które mają za zadanie ułatwić użytkownikowi życie. Jedną z nich jest możliwość wyświetlenie powiadomienia, w momencie gdy akumulator zostanie naładowany w stopniu preferowanym przez użytkownika.    

Jak utworzyć powiadomienie, gdy akumulator naładuje się do żądanego poziomu? 

1. Upewnij się, że masz zainstalowany system iOS 14 lub późniejszy. Prezentowana niżej automatyzacja dotycząca poziomu naładowania baterii działa tylko na iOS 14 lub późniejszych. Jeśli używasz starszego systemu nie masz dostępu do takiego udogodnienia.

2. Teraz pora na utworzenie automatyzacji. W tym celu uruchom aplikację Skróty, a następnie przejdź na kartę Automatyzacja. Wciśnij przycisk Utwórz automatyzację osobistą. Z listy czynności wybierz Poziom baterii. Na kolejnym ekranie za pomocą suwaka wybierz preferowany poziom baterii, przy którym chcesz otrzymywać powiadomienie. Ja potrzeby tego tekstu wybieram 85%. Pod suwakiem znajdziesz trzy opcje do wyboru. Zaznacz Równa się 85%, i kliknij przycisk Dalej żeby przejść do kolejnego etapu tworzenia automatyzacji.

Na kolejnym ekranie wciśnij przycisk Dodaj czynność i z listy wybierz Użyj wibracji. Teraz kliknij symbol plusa widoczny pod Użyj wibracji i z listy wybierz Pokaż powiadomienie. Domyślnie powiadomienie to Witaj świecie. Kliknij w ten tekst i wpisz własne powiadomienie. Może to być na przykład komunikat „Bateria naładowana, odłącz zasilanie”. Następnie kliknij przycisk Dalej. 

Na kolejnym ekranie wyświetli się podsumowanie automatyzacji oraz dodatkowe parametry. Przy opcji Pytaj przed uruchomieniem przesuń przełącznik w lewo. Gdy na ekranie pojawi się komunikat Nie pytać przed uruchomieniem wybierz opcję Nie pytaj. Na koniec kliknij OK, żeby zapisać automatyzację. 

Od teraz, gdy poziom naładowania baterii osiągnie 85%, twój telefon zawibruje i wyświetli powiadomienie o konieczności odłączenia od ładowarki.

3. Gdy ustawiłeś już powiadomienie, warto wyłączyć funkcję Optymalizację ładownia, bo od teraz będziesz dbała o to stworzone przez ciebie automatyzacja. 

Aby wyłączyć Optymalizację ładowania uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Bateria. Następnie kliknij w opcję Kondycja baterii. Przewiń ekran do samego dołu i przesuń przełącznik w lewo przy funkcji Zoptymalizowane ładowanie.

iOS 14 – Jak ustawić powiadomienie wyświetlane, gdy akumulator osiągnie określony poziom naładowania

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *