Home Artykuły iOS 14.5 – nowe funkcje w aplikacji Apple Podcasts
iOS 14.5 – nowe funkcje w aplikacji Apple Podcasts

iOS 14.5 – nowe funkcje w aplikacji Apple Podcasts

0

Przez długie lata prym na rynku podcastów wiodło Apple. Choć to nie firma z Cupertino je wymyśliła to przez dodanie podcastów do iTunes Apple spopularyzowało ten środek przekazu. Niestety od dłuższego czasu Apple nie przykładało do podcastów uwagi. Na rynku pojawiło się kilka zdecydowanie lepszych aplikacji do słuchania, a Spotify dogonił Apple pod względem miesięcznej liczby słuchaczy podcastów.

Od pewnego czasu można zaobserwować ponowne zainteresowanie Apple rynkiem podcastów, na co dowodem są zmiany w najnowszej wersji systemu iOS. W systemie iOS 14.5 znajdziemy odświeżoną aplikację Apple Podcasts, w której pojawiło się blisko 20 zmian i nowych funkcji. Niektóre z nich są kosmetyczne, inne poważnie wpływają na poprawę funkcjonalności. Nie da się ukryć, że dzięki temu liftingowi znowu warto wrócić do używania Apple Podcast.

Podcasty i treści Premium

Zmiana, która bardzo ucieszy twórców, słuchaczy może trochę mniej to wprowadzenie płatnych podcastów. Twórcy będą mogli oferować miesięczne lub roczne płatne subskrypcje swoich treści premium. Płatne subskrypcje, będą mogły oferować obejmować bezpłatne wersje próbne i przykładowe odcinki, cale serie lub poszczególne odcinki, wczesny dostęp, dostęp do archiwów lub zawartość dodatkową dla bezpłatnych odcinków oraz brak reklam.

Apple oświadczyło, że subskrypcje będą dostępne w ponad 170 krajach i regionach od maja 2021 i powinny działać w iOS 14.5, iPadOS 14.5 i macOS 11.3 lub nowszym. Maksymalnie sześciu członków rodziny może uzyskać dostęp do subskrypcji każdego podcastu za pośrednictwem Chmury rodzinnej.

Obserwuj podcasty zamiast subskrybować

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do subskrybowania podcastów. Ale teraz, gdy pojawił się nowy model płatnej subskrypcji, sytuacja byłaby naprawdę zagmatwana, gdyby Apple utrzymywał tę terminologię w odniesieniu do bezpłatnych treści. Dlatego w całej aplikacji, gdzie wcześniej znajdowała się opcja Subskrybuj, będzie teraz widoczna opcja Obserwuj.

Bardziej użyteczny system wyszukiwania

Aplikacja Apple Podcasty otrzymała nową kartę wyszukiwania, wzorowana na tej z aplikacji Apple Music. Od teraz podcasty można wygodnie wyszukiwać według gatunków, kategorii i najlepszych podcastów w postaci Top Listy.

Poprawki interfejsu użytkownika

Poprawki widoczne są głównie z poziomu karty programu lub odcinka. Nowy interfejs ułatwia śledzenie, słuchanie i udostępnianie programów i odcinków. Oto niektóre ze zmian:

Zmiany kosmetyczne:

 • na przycisku Wstecz usunięto tekst i o teraz, oznaczony jest tylko strzałką w lewo
 • przycisk subskrypcji programów został przeniesiony do prawego górnego rogu i ma postać plusa (+).
 • menu wielokropka (•••) zostało przesunięte nieco w górę do prawego górnego rogu
 • grafika na kartach jest większa i wyśrodkowana u góry, a nie do lewej
 • tło sekcji szczegółów programu lub odcinka przyjmuje barwy z logo podcastu, do tej pory było białe lub czarne (odpowiednio w trybie jasnym lub ciemnym).
 • nazwy podcastu i twórcy znajdują się teraz tuż pod dużą grafiką
 • oceny i kategorie na stronach podcastu zostały przeniesione w lewy dolny róg ekranu, tuż nad listą odcinków, ale pod opisem programu.

Zmiany użytkowe:

 • dodano przycisk smart play
 • usunięto opcję Dodaj do biblioteki
 • dodano menu szybkich akcji dostępne z poziomu odcinka
 • na stronach odcinków dodano przycisk pobierania
 • zmieniono nazwę przycisku z Subskrybuj na Obserwuj w przypadku treści bezpłatnych
 • dodano przycisk Subskrybuj w przypadku tych treści płatnych
 • dodanie funkcję Kanały, która działa podobnie do funkcji Radio w aplikacjach muzycznych
 • dodano informacje o częstotliwości publikowania nowych odcinków podcastów
 • dodano gest Przesuń żeby zapisać, która pozwala pobrać odcinek

Nowy przycisk Smart Play

Przycisk Play będzie działał w sposób inteligentny, a jego funkcje będą się zmieniać w zależności od kontekstu. Może wyzwalać następujące akcje: odtwórz najnowszy odcinek, odtwórz ponownie, wznów odtwarzanie, odtwórz następny odcinek.

Pobieranie odcinków za pomocą szybkich akcji

Do tej pory, aby pobrać odcinki podcastu najpierw trzeba było dodać je do swojej biblioteki,. Teraz na stronie odcinka znajduje się nie tylko dedykowany przycisk pobierania, ale dostępna jest opcja Pobierz odcinek w szybkich akcjach po długim naciśnięciu wymienionego odcinka. Jeśli odcinek jest już pobrany, w menu szybkich akcji pojawi się opcja Usuń pobrane.  Dostęp do tych szybkich akcji można również uzyskać, klikając wielokropek (•••) obok każdego odcinka.

Dedykowany przycisk zapisywania na stronach odcinków

Na stronie odcinka dodano nową ikonę nową ikonę zakładki widoczną w prawym górnym rogu. Po jej dotknięciu odcinek zostaje zapisany i pojawia się na liście „Zapisane” w Bibliotece.

Rezygnacja z funkcji automatycznego pobierania

W poprzednich wersjach systemu iOS zapisywany odcinek pobierany był przez system automatycznie. Teraz użytkownik ma wybór. W preferencjach Podcastów w Ustawieniach dostępny jest przełącznik Pobierz przy zapisywaniu, który pozwala wybrać między automatycznym a ręcznym pobieraniem zapisywanych odcinków.

Dotknięcie odcinka nie będzie go odtwarzać automatycznie

We wcześniejszych wersjach iOS, dotknięcie odcinka uruchamiało odtwarzanie. Aby dostać się do szczegółów, trzeba było kliknąć maleńki przycisk „Szczegóły”. W iOS 14.5 dotknięcie odcinka wyświetla szczegóły.

iOS 14.5 – nowe funkcje w aplikacji Apple Podcasts