Internet za granicą na eSIM w iPhone, bez szukania operatora dzięki My TruPhone. Do tego z darmową paczką 100 megabajtów do sprawdzenia.

Internet za granicą na eSIM w iPhone, bez szukania operatora dzięki My TruPhone. Do tego z darmową paczką 100 megabajtów do sprawdzenia.

Internet za granicą na eSIM w iPhone, bez szukania operatora dzięki My TruPhone. Do tego z darmową paczką 100 megabajtów do sprawdzenia.

0

Usługa wraz z aplikacją TruPhone dla iPhone z ESIM (od modelu XS wzwyż) zapewnia dostęp do Internetu w dowolnym miejscu na świecie, tuż po wyjściu z samolotu. Bez konieczności udawania się do punktu lokalnego operatora. Po prostu włączasz usługę i używasz sieci jak w domu, będąc za granicą. Do tego, póki co można korzystać z internetu na wakacjach zupełnie bezpłatnie i bez zbędnych formalności, umów, kserowania dokumentów.

Nie tak dawno temu opisywałem podobną usługę o nazwie GigSky, z której miałem okazję korzystać podczas mojego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Jeżeli wybieracie się w ten rejon, polecam Wam ten wpis, ponieważ w przypadku USA, GigSky wychodzi zdecydowanie bardziej atrakcyjnie, patrząc na stosunek ceny do ilości dostępnych gigabajtów do wykorzystania.

Zanim koronawirus opanował nasze życie i póki co na dobre zatrzymał nas w naszych domach, udało mi się jeszcze bezpiecznie odbyć urlop w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie była to moja pierwsza wizyta w tym kraju, jednak pierwsza, gdzie zamiast po przyjeździe poszukiwać lokalnego punktu operatora komórkowego (Virgin Mobile wychodzi najtaniej), zdecydowałem się na skorzystanie z dostępu do sieci za sprawą usługi TruPhone przy użyciu ESIM w iPhone 11 Pro.

Dostęp do usługi wykupiłem dzień przed wylotem, aby mieć pewność, że tuż po wyjściu z samolotu będę miał dostęp do sieci. To ważne, szczególnie gdy mamy e-bilety, potwierdzenie choćby najmu samochodu z RentalCars czy potwierdzenie rezerwacji hotelu. Oczywiście można mieć to wszystko wydrukowane itd. Tylko po co? 🙂

Jak uruchomić Internet w telefonie za darmo podczas pobytu za granicą? 

Po zainstalowaniu aplikacji My TruPhone i założeniu konta, należy wybrać cel naszej podróży, a więc kraju, na terenie którego chcemy korzystać z internetu. W moim przypadku wybrałem United Arab Emirates.

Na ekranie pojawiły się dostępne plany na dostęp do sieci. W tym jeden z planów oferował bezpłatny dostęp do internetu na 30 dni z limitem wykorzystania danych wynoszącym 100 megabajtów.

Oczywiście może nie jest to zbyt wiele, jednak do pozostania w kontakcie na iMessage, WhatsApp czy Messengerze, bez przesyłania multimediów spokojnie wystarczy na kilka dni, a już na pewno na sprawdzenie czy usługa spełnia Wasze oczekiwania.

Jak uruchomić internet na eSIM z TruPhone i nie narazić się na koszty roamingu naszej karty z Polski? 

Jeżeli zdecydujecie się na bezpłatny dostęp lub tak jak ja, na płatny dostęp do sieci za pomocą TruPhone, musicie również skonfigurować telefon tak, aby czasem nie uruchomił się Wam internet w roamingu z Waszej macierzystej sieci, ale aby wciąż mieć dostęp do wiadomości iMessage przychodzących na wasz numer telefonu z Polski.

Po wybraniu planu komórkowego, w moim wypadku zakupu 1 gigabajta danych za 80 pln i opłacie (zapłaciłem za pomocą Apple Pay w telefonie), otrzymamy podziękowanie za zakup oraz będziemy mogli pobrać eSIM na nasz telefon. W tym celu dotykamy Download eSIM. Następnie pojawi się informacja o możliwości skonfigurowania eSIM. Dotykamy Get Starded. Zostaniemy przeniesieni do ustawień telefonu z opcją Instalacji planu komórkowego. Wciskamy Dalej. Następnie wciskamy Dodaj plan komórkowy.

iOS poprosi nas o wybranie numeru telefonu domyślnego. Jeżeli chcecie pozostać w kontakcie telefonicznym i smsowym na polskim numerze, zaznaczacie swój polski plan komórkowy, w moim wypadku nazwany Orange PL i wciskacie Dalej.

Kolejnym krokiem jest wybranie planu komórkowego dla usług komunikacyjnych Apple, czyli dla FaceTime, Apple ID oraz iMessage, tu wskazujecie już nowy plan komórkowy z TruPhone. Ja swój nazwałem sobie TruPhone i ten też wskazuje. Nazwę zmienicie wchodząc Ustawienia > Sieć komórkowa > Użycie TruPhone > Etykieta planu sieci komórkowej.

Następny krok to wskazanie, która karta ma obsługiwać dostęp do internetu. Wybieram TruePhone oraz co bardzo ważne, odznaczam funkcję Przełączanie danych kom. Jeżeli ją pozostawicie, to gdy tylko z jakiegoś powodu utracicie zasięg na ESIM, na przykład w metrze czy garażowcu podziemnym, telefon sam przełączy internet na polską kartę i pociągnie Wam go z roamingu. Po ustawieniu wciskacie Gotowe. Następny krok to Preferowany numer do uaktualniania kontaktów. Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem o co chodzi. Czy o funkcję automatycznego aktualizowania miniaturki zdjęcia i nazwy, co zostało wprowadzone w iOS 13 czy raczej po prostu o aktualizację w iCloud. Ja wybrałem Uaktualnij później i kliknąłem Dalej.

To w zasadzie tyle. Warto jednak zweryfikować swoje konto poprzez jego aktywację za pomocą linku przesłanego na nasz email. Pozostaje jeszcze dokończenie ustawień telefonu oraz weryfikacja ustawień. 

Zanim dolecisz do miejsca przeznaczenia 

Nim dolecicie do miejsca, w którym chcecie korzystać z TruPhone, warto, póki co wyłączyć linię ESIM. W tym celu wchodzimy do Ustawienia > Sieć komórkowa > Użycie TruPhone > Włącz tę linię i przestawiacie suwak na OFF.

Kupiłem, ustawiłem, doleciałem, wyłączyłem tryb samolotowy i… internet nie działa. 

Nie działa, ponieważ należy uruchomić linię. W tym celu wchodzimy Ustawienia > Sieć komórkowa > Użycie TruPhone > Włącz tę linię i ustawiamy suwak w pozycję zieloną.

Następnie wchodzicie Ustawienia > Sieć komórkowa > Dane sieci komórkowej i sprawdzacie, czy ptaszek jest przy TruPhone. Jeżeli nie, to szybko to przestawcie, inaczej internet poleci z Waszego operatora w roamingu. Ważne, aby skontrolować czy Przełączanie danych kom. Na pewno jest wyłączone. Jeżeli nie, to przestawiamy suwak na wyłączone.

Mimo to, internet w Dubaju nie działał za pomocą TruPhone. Wszystko dlatego, że do działania konieczne jest uruchomienie funkcji roamingu w telefonie. W tym celu wybieramy Ustawienia > Sieć komórkowa > Roaming danych i zaznaczamy suwak na zielono. To tyle, internet powinien po chwili zacząć działać, a obok nazwy TruePhone pojawić się stan sieci (3G lub LTE zależnie od zasięgu).

Czy to się opłaca? 

Pamiętam, jak byłem jakieś 3 lata temu w ZEA, to zdecydowałem się na kartę SIM w sieci Virgin Mobile, którą wsadziłem zamiast mojej do iPhone’a X. Jeżeli dobrze pamiętam, to kosztowało to około 150 złotych, za które otrzymałem 5 gigabajtów danych + jeszcze 3 gigabajty w promocji od sprzedawczyni, która podarowała mi jakiś magiczny kod. Jeżeli potrzebujecie bardzo duży pakiet danych, to oferta TruPhone wydaje się być droga. Za 1 gigabajt, który wystarczył mi na 9 dni pobytu (miałem wifi w hotelu i używałem LTE wyłącznie podczas kilku dni w mieście i czasem na plaży przy hotelu, gdy rwało zasięg wifi). Natomiast za 3 gigabajty musimy zapłacić 215 złotych. Gigabajty można w dowolnej chwili doładowywać płacąc na przykład Apple Pay. Wygodnie i szybko w razie potrzeby. Jako że tym razem nie potrzebowałem dużej paczki danych oraz nie chciałem marnować czasu na kolejkę przy punkcie operatora na lotnisku czy jeżdżenie po galeriach, postawiłem na TruPhone i się nie zawiodłem. Infrastruktura w Dubaju działa super, dostęp do neta mamy wszędzie, nawet w podziemiach garażu Dubai Mall czy metrze. Do tego w razie problemów, możemy ręcznie przełączać sobie emirackich operatorów w telefonie. Jeżeli chcecie wygody i nie potrzebujecie dużej paczki danych, TruPhone wygrywa.

Jak wiele osób wie, wcześniej korzystałem z GigSky podczas wyjazdu do USA. Dlaczego nie użyłem GigSky również teraz? Zaletą GigSky są pakiety obejmujące wiele krajów w jednej opłacie. Jeżeli zamierzamy sporo zwiedzać, na przykład jechać do USA, a następnie odwiedzić Meksyk i Belize, wystarczy, że kupimy jeden pakiet danych i będzie ona działał we wszystkich tych krajach. GigSky to również jedyna usługa, która pozwala skorzystać z internetu na Wyspach Bahama, gdzie również miałem okazję tę usługę z powodzeniem testować. Jednak w przypadku Emiratów, GigSky wychodzi bardzo drogo, ponieważ największa dostępna paczka danych w GigSky dla ZEA wynosi 500 megabajtów i kosztuje… 50 dolarów.

Za tyle pieniędzy w TruPhone mamy 3 gigabajty. Sami więc rozumiecie. Warto porównać oferty obu usług dla miejsc, w które się wybieracie.

Internet za granicą na eSIM w iPhone, bez szukania operatora dzięki My TruPhone. Do tego z darmową paczką 100 megabajtów do sprawdzenia.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.