Home Recenzje Akcesoria Recenzja: iDTV mobile ? Cyfrowa telewizja na iPadzie i iPhonie
Recenzja: iDTV mobile ? Cyfrowa telewizja na iPadzie i iPhonie

Recenzja: iDTV mobile ? Cyfrowa telewizja na iPadzie i iPhonie

2

Już w lipcu w całym naszym kraju przestanie działać analogowy sygnał telewizji, który zostanie zastąpiony cyfrowym w technologii DVB-T. Cyfryzacja przyczyniła się do powstania wielu różnych urządzeń, które pozwalają na oglądanie telewizji na telefonach i tabletach. iDTV to tuner przeznaczony do oglądania telewizji na urządzeniach z iOS

Miałem już okazję testować tego typu rozwiązanie oferowane przez Cyfrowy Polsat. Tamten sprzęt był jednak bardziej uniwersalny, ponieważ pozwalał na oglądanie ulubionych programów nie tylko na urządzeniach z popularnym iOS, ale także na komputerze i telefonie z Androidem. iDTV to jednak rozwiązanie tylko dla fanów Apple.

Dzięki 30 pinowemu złączu współpracuje ze starszymi iPadami i iPhone’ami. By oglądać ulubione telewizyjne gwiazdy na nowych iPadzie i iPhonie 5, musimy kupić specjalną przejściówkę ze złącza 30 pinowego na Lightening. Producent zapewnia, że tuner współpracuje z tą przejściówką. Typ złącza to nie jedyne ograniczenie. Oficjalnie firma id4mobile zapewnia wsparcie iDTV tylko dla iPada 2 i 3 z systemem nie starszym niż w wersji 4.3.3 oraz w telefonie iPhone 4S z oprogramowaniem nie starszym niż 5.1.1. Sprawdziłem jednak jak moduł poradzi sobie z iPhonem 4 z softem 6.1 i działa bez problemu. Skąd więc takie obostrzenia w instrukcji? Podobno mogą występować problemy z komunikacją WiFi i GSM.

Do oglądania programów potrzebna jest aplikacja, którą bezpłatnie pobierzemy z AppStore. Dla kont zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych będzie to program iDTV USA. Reszta świata odnajdzie potrzebną aplikację pod nazwą iDTV Mobile. Warto zainstalować ten drugi, ponieważ względem wersji z USA, umożliwia nagrywanie oglądanych programów i jego interfejs jest w całości w języku polskim. Tuner potrafi dekodować obraz kodowany w MPEG-2 oraz MPEG-4. Można więc liczyć na obraz lokalnej telewizji w każdym kraju gdzie programy nadawane są w systemie cyfrowej telewizji naziemnej. W zestawie znajdziemy dwie anteny – mniejszą teleskopową i podobno dużo lepszą przewodową do wystawienia na przykład na dach samochodu lub za okno (wyposażona jest w magnes by nie spadła podczas jazdy lub przy mocniejszym wietrze z parapetu). Mniejsza może być przydatna, gdy jesteśmy naprawdę w niewielkiej odległości od anteny nadawczej i znajdujemy się na otwarte przestrzeni. W innym wypadku musimy zapomnieć o dobrym odbiorze. Antena przewodowa spisuje się trochę lepiej, chociaż u mnie w domu mimo, że mieszkam na górce nie udało mi się odnaleźć żadnego programu

Programu odnalazłem dopiero po wyjściu z domu siedząc w samochodzie. Mocniejsza antena pozwoliła na zapisanie 21 kanałów. Oczywiście oglądać możemy tylko te niekodowane. Aplikacja jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Dostępne są trzy główne przyciski; Telewizja gdzie znajdziemy dostępne kanały telewizyjne, Nagrania gdzie znajdują się zapisane przez nas programy i Ustawienia

Przy każdym z odnalezionych programów znajdziemy informację o aktualnie nadawanym programie oraz o kolejnym po nim wraz z godzinami rozpoczęcia ich nadawania. Każdy z nagranych do pamięci programu jest opisany, co ułatwia odnalezienie właściwego w gąszczu wszystkich nagrań.

Podczas oglądania programu na żywo możliwe jest przewinięcie go do tyłu. Jest to szczególnie przydatne, gdy coś źle usłyszeliśmy lub oglądanie ulubionego teleturnieju przerwie nam dzwonek do drzwi, lub telefon. Za tą funkcję odpowiada Bufor Timeshift. W zależności od ustawienia jego wielkości, urządzenie z iOS będzie zapamiętywać odpowiednio długą sekwencję ostatniego programu. Standardowo jest to 100 megabajtów i pozwala to na zapisanie kilku chwil wstecz.

W prawym górnym rogu znajdziemy menu, dzięki któremu użytkownik uzyskuje dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak wybór napisów/ścieżek audio, funkcji zoom i regulacji głośności.

 

Tuner iDTV to bardzo fajne narzędzie szczególnie na wypady w plener. Nieoceniony na działce, gdy chcemy się odprężyć na słońcu oglądając mecz lub na urlopie by zająć przez chwilę dzieciaki bajką. Łatwy w instalacji i obsłudze moduł wraz z niewysoką ceną za produkt nie pozwala mi wydać innej opinii na temat iDTV niż pozytywna. Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to jedynie do konieczności ładowania baterii samego tunera oraz kiepskiego zasięgu i problematycznego połączenia go z nowszymi urządzeniami niż te wyposażone w złącze 30 pinowe. Na tym polu bardziej uniwersalny wydaje się być produkt M-T 5000 oferowany przez Cyforwy Polsat, który do komunikacji z urządzeniem wykorzystuje łączność WiFi, a nie przewodowy interfejs komunikacyjny jak to jest w przypadku iDTV.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(2)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *