Historia iOS od wersji 1.0 do 11, czyli jak się zmieniał i przyjmował iOS na rynku tuż po premierze
Historia iOS od wersji 1.0 do 11, czyli jak się zmieniał i przyjmował iOS na rynku tuż po premierze

Historia iOS od wersji 1.0 do 11, czyli jak się zmieniał i przyjmował iOS na rynku tuż po premierze

0

System iPhone OS znany dziś pod skróconą nazwą iOS wniósł powiew świeżości na rynek zastanej telefonii komórkowej, na którym niepodzielnie królowała Nokia niegdyś będąca liderem rynku, którą bardzo delikatnie podgryzała konkurencja. Dziś Nokia w zasadzie nie istnieje. Najpierw przejętą przez Microsoft i zamieniona na Lumię okazała się w zasadzie klapą, a nowy twór grupy HMD Global, która wprowadza na rynek urządzenia pod marką Nokia nie zapowiada się produktem rewolucyjnym, a wyłącznie odtwórczym. Czarek Pagórek podjął się zadania, w którym prześledził wszystkie zmiany jakie miały miejsce w kolejnych wersjach mobilnego systemu Apple oraz jego przyjęcia w urządzeniach tuż po premierze. Jeżeli chcecie wiedzieć jak rozwijał się system iOS, to zapraszam do lektury.

iPhoneOS 1.0

W czerwcu 2007 roku pojawił się pierwszy iPhone, który zrewolucjonizował rynek mobilny przez dotykowy ekran, gdzie „konkurencja” opierała się na klasycznych rozwiązaniach klawiszowych. Z nadejściem prekursora nowych standardów zapoczątkował system nie IOS, lecz iPhone OS w wersji 1.0. Oprogramowanie nie posiadało dedykowanego sklepu z aplikacjami.

iPhoneOS 2.0

Wersja 2.0, będąca udoskonaleniem jedynki otrzymała znany nam do dziś sklep AppStore. Wsparcie wersji pierwszej zakończyło się pod koniec 2009 roku, a wersji 2.0 w 2010r.

iOS 3.0

17 marca 2009r. zostaje ogłoszony juz nie iPhone OS, lecz IOS o numeracji 3.0 i zostaje wydany 17 czerwca 2009 r. System doczekał się takich „bajerów” jak możliwość wycinania, kopiowania i wklejania. Zostaje zaimplementowany Spotlight, który ma na celu ułatwienie użytkownikowi wyszukiwanie np. kontaktów czy też muzyki. IOS 3 otrzymał również wsparcie dla MMS, notatki głosowe i nagrywanie wideo w iPhone 3GS.

iOS 4.0

Wraz z premierą iPhone 4 , Apple udostępnia IOS 4, który wprowadza foldery na ekranie głownymi. Aktualizacja spowodowała problemy z wydajnością i baterią na urządzeniach iPhone 3G.

iOS 5.0

IOS 5 dodaje tymczasowe banery pojawiające sie na górnej części ekranu oraz wprowadza centrum powiadomień. Apple implementuje autorską usługę przechowywania danych w chmurze- iCloud. Po raz pierwszy aktualizacje systemu można dokonywać bezposrednio z urządzenia bez konieczności używania komputera.

iOS 6

Debiut iPhone’a 5 i kolejnej wersji IOS przynosi wiele nowości takich jak zastapienie standardowych map Google, aplikacją Apple Maps. Facebook został zaimplementowany do systemu jako jego część. IOS 6 został odebrany pozytywnie co potwierdzają statystyki, 93% użytkowników w ciagu dwóch tygodni od premiery zainstalowało system na swoje iUrządzenia.

iOS 7

Rok 2013, Apple całkowicie przeprojektowuje interfejs systemu. IOS 7 to nowe animacje, „płaskie”  ikony, powiadomienia widoczne na ekranie blokady, zaaktualizowane centrum powiadomień, bezprzewodowa wymiana danych AirDrop…to tylko niektóre ze zmian i nowości.

Odbiór przebudowanego systemu wzbudził mieszane uczucia, szczególnie przez spowalniające dostęp do aplikacji animacje, mimo to IOS 7 w ciągu siedmiu dni znajdował się na 87% urządzeń. Firma Apple oświadczyła, iż ich nowy system jest „najszybszą aktualizacją oprogramowania w historii”.

iOS 8.0

Następca, czyli IOS 8 wprowadził lepszą integracje międzyplatformową z urządzeniami Apple , która umożliwiała np. odbieranie połączeń z iPhone’a na Macbook’u. Dla osób, które posiadały rodzinę produktów z nadgryzionym jabłkiem, nowy IOS wprowadzał funkcję o nazwie „Handoff”, która umożliwia użytkownikom uruchamianie zadania na jednym urządzeniu i kontynuowanie pracy na innym. Dodana zostaje również aplikacja „Health”, zbierająca statystyki o naszym zdrowiu, a także udostępniała identyfikator medyczny na ekranie blokady w nagłych przypadkach. Tydzień po premierze IOS 8 zainstalowany był na 46% urządzeń, ze względu na duży rozmiar potrzebnego miesjca do aktualizacji, osoby korzystające ze sprzętów posiadające 8 GB lub 16 GB pamięci miały utrudnienie.

iOS 9.0

IOS 9 uaktualniał kilka kwestii swojego starszego brata w tym notatki, które otrzymały możliwość szkicowania . Nowa aplikacja Apple News zbierała wszytskie artykuły i informacje  w jednym miejscu, ponadto Siri stała się szybsza  i zyskała nowe umiejętności, jest mądrzejsza i przewidująca. Do rąk uzytkowników trafia opcja „oszczędzanie energii”, pozwala ona na dodatkową  godzinę korzystania z urządzenia. IPhone 6s otrzymuję funkcję nazwaną 3D Touch, która reaguje na siłę nacisku, system został przygotowany pod tą opcje, dzięki czemu użytkownicy mogli sprawniej korzystać z iPhone’a.  Pięć dni po premierze  system znajdował się na 50% urządzeń.

iOS 10.0

Dziesiąte główne wydanie IOS zawiera zmiany w 3D Touch i ekranie blokady, dodanie   emojis do wiadomości, aplikacja Mapy mają przebudowany interfejs i dodatkowe funkcję firm trzecich. Opinie na temat najnowszego dziecka Apple były pozytywne co przełożyło się na zainteresowanie systemem. Miesiąc po premierze iOS 10 został zainstalowany na 54% urządzeń.

iOS 11

Najnowsza wersja systemu mobilnego od Apple, jest zainstalowna na 39% urządzeń(stan na 03.10), co jest wynikiem bardzo dobrym porównując go do osiągnięć Androida Oreo, który znajduje sie TYLKO na 0,2 wszystkich urządzeń. Mimo iż IOS 11 sprawnie przejmuje nasze urządzenie, to ludzie i tak niechętnie decydują się na aktualizacje, IOS 10 jest wciąż obecny na 54,65 % urządzeń. Kilka tygodni po premierze najnowszego systemu, Apple wypuściło już kilka poprawek (11.0.1 oraz 11.0.2) eliminując znalezione błędy w kodzie systemu. Wczoraj (12.10) na serwery trafiła aktualizacja 11.0.3

Lista zmian:

  •  usuwa problem z działaniem odpowiedzi dźwiękowych i haptycznych na niektórych iPhone’ach 7 i 7 Plus
  • rozwiązuje problem z brakiem reakcji na dotyk ekranów niektórych iPhone’ów 6s, które były serwisowane z użyciem części innych niż oryginalne części Apple.

Więcej informacji co znajduje się w najnowszej wersji nie ma. Po aktualizacji nie zobaczymy wielu różnic ( 3d touch wciąż na iPhone 6s nie działa płynnie), brak informacji o wyeliminowaniu problemów z drenowaniem baterii, klatkowaniem animacji i bugach.

Osoby biorące udział w programie Apple Beta Software Program oraz deweloperzy aplikacji mogą sprawdzić bete IOS 11.1, która przywraca między innymi gest 3D Touch App Switcher pozwalający na szbkie przejście do zarządzania działającymi aplikacjami w tle. Oprócz starego gestu znanego od IOS 9, uaktualnienie wprowadza 56 nowych emoji. Według osób posiadających betę wydłuża sie czas pracy na baterii, co według mnie będzie najlepszym co przyniesie uaktualnienie.

Jedną z ciekawszych opcji, która znajdzie się w jednej z aktualizacji IOS 11, będzie Apple Pay Cash, pozwoli ona na przesyłanie pieniędzy między użytkownikami iMessages. Otrzymaną w ten sposób gotówke będzie można przelać na nasze konto bankowe, lub wirtualnego portfela w usłudze, a wszystko to za darmo, jeżeli posiadamy kartę debetową. Posiadacze karty kredytowej będą musieli liczyć się z prowizją 3% od kwoty.

Liczę na to, że Apple szybko upora się z bolączkami ich najnowszego systemu, i będziemy mogli się cieszyć z tego do czego firma z Cupertino nas przyzwycziła, czyli idealnego działania pozbawionego problemów.

Autor: Cezary Pagórek

Historia iOS od wersji 1.0 do 11, czyli jak się zmieniał i przyjmował iOS na rynku tuż po premierze

Oceń post
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *