Nowoczesne technologie wspierają proces nauczania. To prawda stara jak system edukacji. Od wielu lat najnowsze zdobycze techniki wprowadzane są do szkół. Niestety najczęściej dzieje się to z dużym opóźnieniem, przez co uczniowie przez długi okres nie mają możliwości korzystania z dobrodziejstw najnowszych technologii. I najczęściej wdrożenie nowych urządzeń do procesu nauczania poprzedzone jest długą dyskusją zwolenników i przeciwników postępu.
Nie inaczej jest w przypadku technologii mobilnych. Wprowadzenie smartfonów i tabletów do szkół, choć wydaje się przynosić same korzyści, przez wielu uważane jest za rozwiązanie niekorzystne. Warto zastanowić się kto ma rację.
Odwrócenie modelu nauczania
Tradycyjny model edukacji zakłada, że teoria jest przekazywana uczniom podczas zajęć w szkole. Następnie uczniowie sprawdzają i utrwalają zdobytą wiedzę wykonując zadania domowe. Model ten ma jedną istotną wadę – problemy pojawiają się najczęściej właśnie podczas prac domowych, kiedy uczeń nie ma możliwości konsultacji z nauczycielem.
Tablet lub inne urządzenie mobilne pomaga w rozwiązaniu tych problemów. Wykorzystanie technologii umożliwia odwrócenie modelu. Uczniowie mogą zapoznawać się z teorią w domu, oglądając specjalnie przygotowane filmy. Następnie zdobyta wiedza może być sprawdzana w szkole, podczas rozwiązywania zadań. Dzięki temu uczniowie zyskują możliwość uzyskiwania pomocy ze strony nauczyciela wtedy, gdy jej najbardziej potrzebują. Nauczyciele natomiast mają szansę natychmiastowego zweryfikowania poziomu wiedzy uczniów.
Wykorzystanie urządzeń mobilnych do pracy zespołowej
Uczenie pracy zespołowej jest uważane za jedną z największych wad polskich szkół. Uczniowie nie współpracują, nie pracują nad projektami wymagającymi zaangażowania większej ilości osób. Sporadycznie realizowane są projekty wykonywane w zespołach dwuosobowych.
Nowoczesna technologia może być remedium na problemy braku współpracy. Firmy i instytucje z powodzeniem wykorzystują urządzenia mobilne w celu usprawnienia komunikacji. Te same cele mogłyby być realizowane w szkole. Dzięki temu uczniowie uczyliby się współpracować.
Ułatwienie zdobywania wiedzy
Ale używanie tabletów w szkole nie koniecznie musi oznaczać rewolucję. Nowoczesne urządzenia mogą być po prostu wykorzystywane w celu uatrakcyjnienia zajęć lekcyjnych i przyspieszenia procesu nauczania.
Dobrym przykładem jest nauka języków obcych. Tablet może być wykorzystywany na przykład jako słownik. Dzięki temu uczniowie nie będą tracić czasu na wertowanie słowników książkowych i będą mogli uczyć się szybciej. Dodatkowo tablet może być wykorzystywany do nagrywania i odtwarzania wypowiedzi uczniów. Dzięki temu nauczyciele będą mogli w lepszy sposób pokazywać popełniane błędy w wymowie.
To oczywiście tylko kilka przykładów wykorzystania urządzeń mobilnych w szkole. Możliwości jest zdecydowanie więcej. Tablet lub smartfon mogą wspierać nauczanie zarówno nauk ścisłych jak i przedmiotów artystycznych. Dlatego nie warto się opierać, bo korzyści są łatwo dostępne.
Artykuł partnera