Ekstremalnie odporna walizka na Macbooka, stosowana przez wojsko, służby wywiadowcze i inne służby mundurowe – Recenzja PELI Case for Ultrabook 1070
Ekstremalnie odporna walizka na Macbooka, stosowana przez wojsko, służby wywiadowcze i inne służby mundurowe – Recenzja PELI Case for Ultrabook 1070

Ekstremalnie odporna walizka na Macbooka, stosowana przez wojsko, służby wywiadowcze i inne służby mundurowe – Recenzja PELI Case for Ultrabook 1070

0

Legendarna trwałość kufrów transportowych marki PELI zapewne wielu Wam jest znana. Firma ta posiada również linię dedykowaną produktom mobilnym. Jeżeli podczas Waszej pracy uderzenia, upadki i zalania komputera to codzienności walizka PELI będzie dla Was. To ekstremalnie odporny hard case zabezpieczający komputer na wypadek wpadnięcia do wody, upadku z dużej wysokości czy zmiażdżenia.

Z różnego rodzaju skrzyń, kufrów, waliz i walizek marki PELI korzystają ekspedycje, przemysł kosmiczny, wojsko i inne służby mundurowe, ale także profesjonalni fotografowie dbający o swój drogi sprzęt, operatorzy dronów czy naukowcy.

Można w nich bezpiecznie przewozić drogą lądową, morską i lotniczą różnego rodzaju urządzenia (komputery w mocowaniach rack), broń, instrumenty pomiarowe i oświetleniowe, a także wszystko inne co wymaga bezpiecznego transportu, również podczas niebezpiecznych, ekstremalnych sytuacji i warunków pogodowych.

Skrzynie są odporne na zatopienie, pył i kurz, substancje chemiczne, według producenta praktycznie niezniszczalne i przeznaczone do użytku w warunkach ściśle ekstremalnych.

Potwierdza to także dożywotnia legendarna gwarancja Peli. Zapewne owe skrzynie nie raz widzieliście w różnego rodzaju filmach czy to przygodowych czy też SF, w których Ziemianie podbijają odległe galaktyki.

O tym, ile potrafią znieść skrzynie tej marki warto też poczytać na stronie producenta, gdzie wraz ze zdjęciami przytoczono kilka rzeczywistych historii. Jak na przykład sytuacja z Pakistanu, gdzie samochód agenta federalnego został wysadzony w powietrze. Mało co z niego zostało, a skrzynia i jej zawartość była nienaruszona. Link tutaj: https://www.pelican.com/ca/pl/explore/survival-stories/

Dzięki uprzejmości firmy DRAVA, polskiego dystrybutora rozwiązań PELI w Polsce miałem przyjemność przyjrzenia się walizce na komputer – PELI 1070, pozwalającej zabezpieczyć na czas podróży 13 calowy komputer typu Ultrabook. Oczywiście w ofercie znajdziemy także walizki dla innych wielkości komputerów. PELI czy PELICAN jak brzmi pełna nazwa tego producenta ma w swojej ofercie produkty przeznaczone także do zabezpieczenia smartfonów, ale także pistoletów, karabinów, rakiet itd.

Jeżeli więc macie do przewiezienia jakieś rakiety balistyczne, broń, komputery albo po prostu potrzebujecie zabrać komputer lub telefon w daleką i pełną niespodziewanych sytuacji podróż, powinniście bliżej się przyjrzeć temu co sprzedaje PELI. Pełną ofertę znajdziecie na stronie DRAVA.PL

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym? 

Poza samą walizką w zestawie znajdziemy pasek z wygodną gumową wkładką na ramię, stopki do wklejenia w podstawę pozwalające ustabilizować walizkę, jeżeli zamierzamy pracować na komputerze bez wyjmowania go z niej oraz specjalne piankowe wypełniacze, które mogą się okazać przydatne, jeżeli to nie Macbook Pro, a inny, cieńszy komputer będziecie chcieli w tej walizce przenosić.

Wypełniacze sprawią, że komputer nie będzie latać w walizce, a to podczas lotu z wysokości na twarde podłoże może mieć ogromne znaczenie. Wypełniacze mają swój własny klej, więc ich montaż nie stanowi problemu.

Pierwsze wrażenie

Solidność i jeszcze raz solidność! Widać to od pierwszego dotknięcia tego produktu. Tworzywo, z którego wykonana jest obudowa to superodporny polimer HPX nowej generacji, który jest nawet o 40 procent lżejszy niż podobne produkty konkurencji.

Dodatkowo struktura ścian wykonana została jak plaster miodu, dzięki czemu walizka jest jeszcze bardziej odporna i bez problemu odbija działające na nią naprężenia bez uszczerbku dla jej struktury.

Jak są testowane produkty PELI? Z obciążeniem spuszcza się je na beton z wysokości 1.5 metra, zanurza na 20 minut pod wodę na głębokość 1 metra, a nawet spuszcza niemal 13 kilogramowe ostrze na każdy bok z wysokości 1 metra.

Smukła walizka w całości wykonana jest z tego niezwykle odpornego tworzywa. Zamykamy ją za pomocą szerokiego zatrzasku. Taka konstrukcja zapewni solidne zamknięcie, ale przy tym łatwe otwarcie. Wystarczy pociągnąć i komputer jest uwolniony.

Klapa poza zatrzaskiem trzyma się na dwóch szerokich i bardzo masywnych zawiasach. Jeżeli przyjrzymy się szerokości każdej z krawędzi, bardzo szybko do nas dojdzie skąd taki poziom ochrony.

Ściany, a szczególnie krawędzie, które przy upadku muszą się oprzeć największej sile i naprężeniu są bardzo grube. Same ściany są nieco cieńsze, ale im jest oprzeć się końcu nieco łatwiej, gdyż siła ewentualnego uderzenia rozkłada się na znacznie większej powierzchni niż w przypadku krawędzi.

Poza grubością ścian, producent zastosował na krawędzi klapy dodatkowy polimerowy kołnierz osłaniający faktyczną krawędź etui. To pozwoliło zabezpieczyć walizkę przed ewentualnym rozszczelnieniem, gdyby np. najpierw spadła z wysoka na twarde podłoże, a następnie przeturlała się do wody. Pomyślano tu o wszystkim.

Przed dostaniem się wody, pyłu, kurzu czy czegokolwiek do środka, chroni nas szeroka uszczelka znajdująca się w klapie walizki.

Sam drogocenny sprzęt, który chronimy w środku jest zabezpieczony za sprawą piankowego wypełnienia. To właśnie przez wypełniacze PELI jest tak ceniony przez profesjonalistów.

Producent oferuje możliwość przygotowania dowolnego wypełnienia, dopasowanego do naszych potrzeb. Wystarczy powiedzieć co chcemy zabezpieczyć, a inżynierowie przygotują projekt wypełnienia idealnie dopasowany do zabezpieczanej rzeczy, a resztą zajmie się wycinarka CNC.

W przypadku PELI 1070 Case wypełniacz jest już przygotowany na 13 calowy komputer. Jak już wspomniałem przy okazji omawiania co zawiera zestaw, do wypełnienia można dołożyć dodatkowe 4 pianki mające za zadanie usztywnić zamknięty, smukły komputer, o ile jest zbyt smukły niż miejsce, które zapewnia walizka bez nich. Mój MacBook Pro 13” Retina w plastikowym case’ie nie potrzebował żadnych dodatkowych wypełniaczy.

W czasie poruszania, on sztywno był umocowany w piance i przez to dobrze zabezpieczony.

 

Podsumowanie

PELI to światowej klasy lider zabezpieczeń transportowych (choć nie tylko, bo w ofercie ma także wysokiej klasy oświetlenie czy nawet latarki), z doświadczenia, którego korzystają profesjonaliści, a nawet rządy wielu państw.

To dobra rekomendacja przyznacie. Za taką jakość i ochronę trzeba jednak dość sporo zapłacić. Chcąc kupić PELI 1070 CASE trzeba się liczyć z wydatkiem około 500 złotych. Czy to dużo, czy to mało każdy odpowie sobie sam.

Pamiętajcie jednak, że za tę kwotę nie kupujecie etui na komputer, a wysokim poziom ochrony dla niego na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Myślę, że większość z Was swój komputer i dane zapisane na jego dysku wyceni na znacznie więcej. Za 500 zł kupujecie więc spokój o swoje urządzenie. Etui na ramię macie gratis.

Etui PELI 1070 CASE do recenzji dostarczył dystrybutor DRAVA.PL

 

 

Ekstremalnie odporna walizka na Macbooka, stosowana przez wojsko, służby wywiadowcze i inne służby mundurowe – Recenzja PELI Case for Ultrabook 1070

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Bardzo solidna konstrukcja zabezpieczająca urządzenie na wypadek upadku i zalania
  • Szczelne zamknięcie z łatwym do otwarcia klipsem
  • Wygodny pasek na ramie z dobrze wykonanym naramiennikiem
  • Uniwersalny, jeżeli chodzi o 13 calowe komputery
  • Dożywotnia gwarancja

Wady

  • Dość ciężkie
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *