Czym różni się iPhone SE od iPhone 6S? Czy warto dopłacać do droższego modelu?
Czym różni się iPhone SE od iPhone 6S? Czy warto dopłacać do droższego modelu?

Czym różni się iPhone SE od iPhone 6S? Czy warto dopłacać do droższego modelu?

0

Czym różnią się poszczególne modele? Czy warto dopłacać do nowszego dziecka Apple? Jakie są wady i zalety obydwóch modeli? Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć i rozwikłać niejasności, aby każdy z was wiedział o nich wszystko przed ewentualnym zakupem.

Dwa telefony, mimo iż na pierwszy rzut oka zupełnie inne, to w środku jest bardzo podobnie. Zarówno w iPhone 6s jak i w iPhone SE „siedzi” ten sam procesor Apple A9, 2 GB pamięci RAM, aparat iSight 12Mpx wspierający Live Photos, oraz nagrywanie w 4k 30fps, slowmotion w jakości 1080p oraz NFC dla Apple Pay, które niedługo ma pojawić się w naszym kraju. Różnice natomiast to zastosowanie troszkę większej rozdzielczości ekranu, która wynosi 1334 x 750 w przypadku iPhona 6s i 1136 x 640 w iPhone SE.

Jedną z największych róznic jest zastosowanie w iPhone SE Touch ID pierwszej generacji, które w porównaniu do drugiej jest zdecydowaną zaletą na korzyść 6s’a. Zmiany zachodzą też w przedniej kamerce FaceTime – 5MPx w iPhone 6s z przesłoną f/2,2 i 1,2MPx z przesłoną równą f/2,4 w iPhone SE. Ostatnią różnicą jest brak 3D Touch w IP SE, czyli reakcji na siłę nacisku.

Z zewnątrz telefony to zupełnie dwa odmienne i inne wzornictwa. IPhone 6s jest większy, posiada ekran o przekątnej 4,7 cala, waży 143 gramy. IPhone SE jest o wiele bardziej kompaktowy, posiada ekran o przekątnej 4 cale, i jest lżejszy bo waży tylko 113 gram. Konstrukcyjnie – iPhone SE to iPhone 5s, a 6s to iPhone 6.

Aparaty fotograficzne

Apple zastosowało bardzo bliźniacze aparaty w dwóch omawianych smartfonach, mimo iż różnice są, to zachodzą one głównie w przedniej kamerce. Tylni aparat w iPhone SE został prawie że „zerżnięty” z iPhona 6s, jest to czywiście bardzo dobra informacja, ponieważ można mieć topowy aparat o rozdzielczości 12Mpx i świetle f/2,2 zamknięty w jeszcze bardziej kompaktowej obudowie.

Aparat wykonuje świetnej jakości zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych, gorzej gdy tego światła zabraknie. Topowy natomiast nie jest już przedni aparat w mniejszym urządzeniu, 1,2Mpx i światło f/2,4 na dzień dzisiejszy to bardzo słabo i widać różnice gołym okiem w tym aspekcie.

Płynność działania

Procesor Apple A9 i 2GB pamięci RAM – wystarczająca konfiguracja do bardzo płynnego działania i pracy w aplikacjach. System IOS 11 (mimo iż nie jest idealny bo posiada nadal wiele błędów, które nie zależą od samego telefonu,a oprogramowania samego w sobie), to jest naprawdę dobrze na dwóch omawianych modelach.

Wydajność baterii

IPhone 6s posiada baterie o pojemności 1715 mAh, która może szokować porównując ją do smartfonów z Androidem, ale wbrew pozorom nie jest najgorzej. Bateria na IOS 11 działa w porywach 4-5 godzin na ekranie. IPhone SE wyposażono w baterie 1624 mAh, jest mniej, ale nie oznacza to, że jest gorzej…wręcz przeciwnie miejscami może być lepie. Mniejszy ekran pozwala na mniejszy pobór prądu, co skutkuje zyskaniem godzinki lub dwóch godzin na ekranie.

Podsumowanie

Dwa smartfony, dwie różne dusze, na papierze bardzo podobne, z zewnątrz zupełnie inne wzornictwa. Można je kochać, lub nienawidzić, ale jednego nie można im zarzucić – są fantastycznie wykonane, i wyglądają premium. Zrobią rewelacyjne zdjęcia, które będą cieszyć oko na ekranach Retina. Pozostaje jedno pytanie…co wybrać?

Moim zdaniem wybór zależy od preferencji, tego co oczekujemy od smartfona. IPhone SE jest wydajnym urządzeniem, mniejszym, kompaktowym, posiada bardzo dobry tylni aparat i jest tani. IPhone 6s jest stylistycznie nowocześniejszy, ma obydwa aparaty bardzo dobre i posiada 3D Touch, jego wadą jest jednak słabsza bateria względem iPhona SE.

Czym różni się iPhone SE od iPhone 6S? Czy warto dopłacać do droższego modelu?

4.8/5 - (38)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *