Czujniki ruchu zgodne z HomeKit – przegląd rynku

Czujniki ruchu zgodne z HomeKit – przegląd rynku

0

Zbliżające się święta to jeden z ulubionych okresów dla złodziejów, czyhających tylko na nieświadome rodziny, które wyjeżdżają w odwiedziny do najbliższych. Napewno każdy z Was zna emitowany co rok w wigilię film „Kevin sam w domu”, jeśli nie macie w zwyczaju o zapominaniu waszych dzieci, lub wiecie że wasze dzieci nie posiadają takich zdolności jak tytułowy bohater, to zachęcam do czytania. Miło spędzony czas w cieple rodzinnym, może szybko przeminąć wraz z powrotem do domu i szokiem spowodowanym tym co zastaniemy na miejscu.

Warto zabezpieczyć się przed takimi wypadkami instalując w mieszkaniu lub domu jeden z dostępnych na rynku czujników ruchu, które zniechęcą oprawce i poinformują nas o zajściu stosownym powiadomieniem na nasz smartfon. Czujniki ruchu to również systemy, które po wykryciu kogoś w swoim obrębie uruchamiają przypisane do nich urządzenia, np. inteligentne żarówki. Istnieje sporo takich urządzeń, a kilka z nich wspiera również HomeKit, które ułatwi integracje z urządzeniem i będzie mogło współpracować z innymi elementami naszego Smart mieszkania. Dla niewtajemniczonych – Apple HomeKit, jest jabłkową wariacją na temat inteligentnego mieszkania, za pomocą aplikacji „home” znajdującej się na urządzeniu z systemem IOS, jesteśmy w stanie sterować urządzeniami wspierającymi omawiany ekosystem.

Fibaro Motion Sensor

Jest to jedno z popularniejszych systemów wykrywania ruchu na rynku. Wspiera Apple HomeKit, dzięki czemu pozwala na pełną integracje urządzenie ze smartfonem. Sprzęt oprócz samej detekcji ruchu pozwala na zdecydowanie więcej niż konkurencyjne propozycje. Wraz z zakupem czujnika otrzymujemy od polskiego producenta dedykowaną aplikację. Oprócz możliwości detekcji ruchu, sensor mierzy temperaturę i natężenie światła w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Urządzenie automatycznie po wstępnej konfiguracji jest w stanie na przykład włączyć światło po zmierzchu lub włączy ogrzewanie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie. Oczywiście do działania innymi funkcjami potrzebujemy urządzeń, które tak samo jak czujnik ruchu wspierają HomeKit, ale spokojnie jest ich naprawdę dużo na rynku do wyboru. Fibaro Motion Sensor oferowany jest w cenie 299.00 zł.

Link do strony z produktemhttps://www.fibaro.com/pl/products/motion-sensor/

Czujnik ruchu Eve Motion

Kolejna propozycja jest od firmy Eve i w porównaniu z produktem od Fibaro nie jest on tak wypełniony dodatkowymi funkcjami. Jest tym do czego został stworzony i to robi bardzo dobrze. Wspiera ekosystem Apple HomeKit i nie ma potrzeby pobierania dodatkowych aplikacji, ponieważ wszystko skonfigurujemy przy pomocy aplikacji „Home” na urządzeniach z IOS. Czujnik zasilany jest z wymiennych baterii o długiej żywotności, więc nie potrzebuje żadnych, dodatkowych przewodów do działania. Wykrywa ruch i po wstępnym skonfigurowaniu pozwala uruchamiać ustalone wcześniej elementy w naszym smart domu.

Link do strony z produktem: https://www.apple.com/pl/shop/product/HKVZ2ZM/A/bezprzewodowy-czujnik-ruchu-eve-motion

Stykowy czujnik ruchu Elgato Eve do drzwi i okien

Kolejna propozycja ponownie od Elgato jest dobrym dopełnieniem do poprzedniego produktu od tej samej firmy. Czujnik Eve do drzwi i okien wykrywa stan zamknięcia lub otwarcia drzwi albo okna. Wspiera Apple HomeKit i natychmiastowo po wykryciu ruchu wysyła odpowiedni komunikat na nasze urządzenie. Zasilany jest poprzez baterie, a sama instalacja jest łatwa i przyjemna.

Link do strony z produktem: https://www.apple.com/pl/shop/product/HKFX2ZM

Phillips Hue motion sensor

Phillip jakiś czas temu stworzył własną linię produktów do inteligentnego domu, w skład których wchodzą np. żarówki sterowane smartfonem, które recenzowaliśmy jakiś czas temu – link do recenzji.Czujnik ruchu od Phillipsa charakteryzuje się nie rzucającym się w oko designem co może być plusem i minusem, ponieważ łatwo wtapia się w otoczenie. Wykonany został z tworzywa sztucznego w kolorze białym, a zasilany jest z baterii, dzięki czemu nie potrzeba dodatkowych kabli. Czujnik współpracuje również z pozostałymi elementami z serii Hue, co pozwala skonfigurować choćby uruchamianie automatycznie światła po wykryciu ruchu. Phillips od niedawna wspiera również Apple HomeKit, co jeszcze bardziej powoduje, że jest to urządzenie godne uwagi. W zestawie z czujnikiem dołączone są magnesy do łatwego montażu urządzenia do wybranego przez nas miejsca.

Link do strony z produktem: https://iluve.com/hue

Ikea TRÅDFRI

Najtańszy w zestawieniu produkt, który znalazł się tu ze względu na to, że Ikea wprowadziła obsługę HomeKit, ale i dlatego, że robi swoje za niewielką cenę. W przeciwieństwie do pozostałych, TRÅDFRI w momencie wykrycia ruchu pozwala uruchomić przypisane do niego urządzenie, ale nie jest to zabezpieczenie naszego domu, chyba że będziemy to oceniać gdy otrzymamy powiadomienie o np. włączonej żarówce lub lampce – zawsze jest jakieś wyjście! Możemy przypisać tryb dzienny lub nocny,  a oświetlenie wyłączy się po 1, 5 lub 10 minutach, w zależności od ustawienia czujnika ruchu.

Link do strony z produktem: https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30383511/

Oceń post
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *