Co wybrać? IPhone 8 vs iPhone Xr. Czy warto wymieniać poczciwą ósemkę na nowszego konstrukcyjnie Xr?

Co wybrać? IPhone 8 vs iPhone Xr. Czy warto wymieniać poczciwą ósemkę na nowszego konstrukcyjnie Xr?

0

Czas na kolejne porównanie. Tym razem na talerzu ustawiamy ostatniego iPhone’a ze „starym” designem czyli iPhone 8 oraz nowego, świeżego iPhone’a Xr. Telefony na pozór różnią się bardzo dużo, ale patrząc pod innym kątem można powiedzieć, że mają one ze sobą więcej wspólnego niż można byłoby się spodziewać…!

Ekran

W obydwu przypadkach możemy powiedzieć, że Apple przy okazji ich produkcji troszeczkę pozostał w tyle patrząc na to co oferowała i nadal oferuje konkurencja w tych samych lub niższych cenach. Nie można jednak powiedzieć, że ekrany Retina w technologi LCD są złe, w żądnym wypadku, bowiem sąto jedne z najlepszych tego typu ekranów jakie możemy znaleźć w telefonach, ale tu pojawia się problem.

Wrażenie to one robiły, ale kilka lat temu, dziś oczekujemy czegoś więcej niż tylko „dobrego” ekranu, w tej cenie chcemy coś czego nie dostaniemy nigdzie indziej. Dlatego Apple przy premierze iPhone’a X dało klientom to czego od dawna chcieli – rewolucji i naprawdę im się ona udała, ponieważ telefony pod prawie każdym kątem są „prestiżowe” i w końcu firma z Cupertino dała nam taki ekran jaki konkurencja stosowała od dawna, ale kochane Jabuszko zrobiło to jeszcze lepiej.

Zaczynając od starszego modelu, czyli iPhone’a 8  to na jego froncie znajdziemy 4,8 calowy ekran wykonany w technologi Retina o niskiej jak na dzisiejsze standardy rozdzielczości 1334 x 750 pikseli co daje nam 326 ppi. Mimo wszystko na ekranie i tak jest wszystko bardzo ostre i czytelne, kolory są bardzo dobre jak na IPS, a czytelność w jasnym słońcu również daję radę.

IPhone Xr posiada również ekran Retina, który w tym przypadku posiada zdecydowanie większy ekran 6,1 cala o rozdzielczości 1792 x 828 pikseli co daję tak samo jak w przypadku iPhone 8 – 326 ppi na cal. Według osób, które korzystały z tego telefonu na prezentacji stwierdzili, że zastosowany przez Apple ekran Liquid Retina jest jednym z lepszych IPS’ów z jakimi mieli do czynienia. Przy omawianiu ekranów warto wspomnieć, że tak samo jak wszystkie inne nowe iPhony tak i Xr posiada wycięcie w górnej części na sensory i kamery.

Ramki zostały pomniejszone do minimum co skutkuje zdecydowanie lepszym zagospodarowaniem miejsca, ale są one większe niż w przypadku iPhone X i Xs. Spowodowane jest to moim zdaniem tym, że inaczej niż w przypadku OLED’a ekran LCD potrzebuje podświetlenie, a te trzeba gdzieś zmieścić. Sam ekran jest zaokrąglony na rogach.

Bateria

Bateria zastosowana w iPhone 8 ma pojemność 1821 mAh, co nie jest dużą liczbą, ale w praktyce można osiągnąć całkiem dobre wyniki na jednym ładowaniu. To wszystko za sprawą dobrej optymalizacji systemu IOS. Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się pod kątem baterii iPhone Xr, który wedle obietnic Apple ma działać dłużej niż iPhone 8 Plus, który posiadał baterię 2691 mAh, a iPhone Xr ma działać na jednym ładowaniu od niego dłużej o aż 1,30 h!

Jeżeli okaże się to prawdą to otrzymamy najdłużej działającego iPhone na rynku! Nic, tylko trzymać kciuki. Warto dodać, że zarówno iPhone 8 i Xr wspierają ładowanie indukcyjne, czyli bezprzewodowe.

Wydajność

IPhone 8 posiada dokładnie ten sam procesor co iPhone X – czyli przepotężną jednostkę A11 Bionic, która do dnia dzisiejszego jest demonem wydajności. Procesor wspiera 2 GB pamięci RAM, która może i nie jest duża ilością, ale system IOS jest tak dobrze zoptymalizowany, że całość działa i będzie jeszcze długo działać jak burza. O takiej optymalizacji Android może tylko pomarzyć.

IPhone Xr posiada najnowszy i flagowy procesor Apple czyli A12 Bionic, który wspierany jest przez 3 GB pamięci RAM. Nie zapominajmy, że Xr ma posiadać całkiem niską rozdzielczość, a w połączeniu z tak wydajnym procesorem, może on się stać jednym z najwydajniejszych telefonów na rynku.

Aparat

Zarówno iPhone 8 jak i iPhone Xr na tyle urządzenia mają „zaledwie” jeden aparat 12 Mpx ze światłem f1.8. Różnica między nimi okazuje się całkiem spora, w nowszym urządzeniu Apple zastosowało nową matrycę i smartHDR, który wyciąga ze zdjęć jeszcze więcej detali. Kiedyś tryb portretowy był zarezerwowany tylko dla smartfonów z dwoma obiektywami, zmieniło się to jednak przy premierze iPhone Xr, który mimo iż posiada pojedyńczy obiektyw to potrafi wykonywać zdjęcia z rozmazanym tłem tak zwanym”bokeh”.

Apple w ten sposób zaprzeczyło samemu sobie mówiąc, że do trybu portretowego potrzebny był wcześniej drugi obiektyw. W praktyce telefony będą wykonywać zbliżone do siebie zdjęcia, ale miejscami z lekką przewagą dla nowszego modelu, który w niektórych sytuacjach będzie robił po prostu lepsze foty.

Różnice na korzyść nowszego modelu?

Różnic między nimi jak widać jest całkiem sporo, ale patrząc na nie z innej perspektywy to Apple wydało kolejną wersję iPhone’a 8, tylko w zmienionej obudowie i inaczej wyglądającym frontem. Nadal mamy szklane plecy, aluminiową ramkę, pojedyńczy obiektyw, ale dostajemy też wiele nowości, które zrobiono lepiej niż w starszej ósemce. Przede wszystkim iPhone Xr jest lepszy pod względem parametrów technicznych, A12 naprawdę będzie robił robotę przez kilka ładnych lat, ale w praktyce nie ma jak tego odczuć ponieważ A11 do dzisiaj jest piekielnie szybkim chipem.

Lepiej zagospodarowany front urządzenia, którego nie szpecą już wielkie ramki, a wciąż urządzenie możemy komfortowo obsługiwać, mimo zastosowaniu zdecydowanie większego ekranu. IPhone Xr żegna Touch ID na rzecz Face ID, które moim zdaniem działa i sprawdza się zdecydowanie lepiej niż poczciwy odcisk palca. Szeroka gama kolorów do wyboru, które przykuwają oko.

Podsumowanie

Moim zdaniem obydwa telefony są dobrym wyborem, ale jeżeli chcecie kupić któryś z tych dwóch to moim zdaniem lepszym wyborem będzie iPhone Xr. Dlaczego? Przede wszystkim jego designe nie jest już tak oklepany i wygląda jak telefon z 2018 roku.

Nie straszy dużymi ramkami, posiada większy ekran i mocniejszy procesor wraz z większą ilością pamięci RAM, oraz ma Face ID, które jak już wspomniałem lubię zdecydowanie bardziej niż Touch ID. Oczywiście decyzja, który model bardziej wam się podoba zostawiam Wam, ale polecam rozwżyć jeszcze inną propozycję czyli kupno iPhone X, który będzie jeszcze lepszym wyborem niż iPhone Xr i 8, a można go znaleźć w cenie mniejszej niż nowy Xr.

4.8/5 - (24)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *